4p

Líbiában békeidőben ezer nap alatt termelnek ki annyi kőolajat, amekkora tartalékkal a fejlett nyugati államok kormányai rendelkeznek - írta hét végi összeállításában a Reuters hírügynökség azzal összefüggésben, hogy az észak-afrikai és közel-keleti válság hatására megindult drágulás miatt egyre több amerikai politikus sürgeti a stratégiai készletek megcsapolását.

Líbia békeidőben napi 1,6 millió hordó olajat termel ki. Ebből 1,4 millió hordót exportál. A kivitel 85 százalékát az európai piac szívja fel. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) adatai szerint 850 ezer és 1 millió hordó között lehet az a mennyiség, amellyel a termelés a polgárháborús állapotok miatt csökkent. Az európai finomítók készletei március végéig tartanak ki, új szállítmányok áprilisban érkeznek a tervek szerint - írta a Reuters.

A 28 államot - köztük 20 európai országot - tömörítő IEA szerint a tagállamok összesített tartaléka a kormányzati és az olajipari készleteket együttvéve nagyjából 4,2 milliárd hordó. Ebből 1,6 milliárd hordó - Líbia ezer napi termelésének megfelelő mennyiség - kormányzati tartalék, 2,6 milliárd pedig az energetikai cégeknél fekszik el. A kettő együttvéve legkevesebb 90 napig fedezheti a tagállamok importszükségletét, a világ teljes olajfogyasztását tekintve pedig közel 50 napra volna elég a felhalmozott mennyiség.

A tartalékot az IEA közreműködésével lehet felszabadítani, piacra dobni, amennyiben ellátási nehézségek veszélye merül fel. Önmagában a magas olajár nem elégséges indok a tartalék-felhasználási mechanizmus beindításához.

Az eddigi legnagyobb fennakadást a globális kőolajellátásban az 1979-es iráni forradalom váltotta ki, akkor napi 5,6 millió hordóval csökkent a piacra érkező mennyiség. A második, harmadik és a negyedik helyezett holtversenyben az 1973-1974-es arab-izraeli háború és az arab olajembargó, az Irak-iráni háború kirobbanása 1980-ban, és az 1990-91-es öbölháború, amelynek nyitánya az iraki invázió volt Kuvaitban. Mindhárom válság egy bizonyos ponton több mint napi 4 millió hordóval vetette vissza az ellátást.

A tartalékokat ugyanakkor 2005-ben, a Katrina és a Rita hurrikán pusztítása után kellett a legnagyobb mértékben igénybe venni. A két természeti katasztrófa okozta válság csúcspontján 1,5 millió hordó esett ki az ellátási láncból, az IEA viszont nemcsak e mennyiség alapján határozza meg a teendőket, hanem egy sor egyéb tényezőt is figyelembe vesz. Ebben az esetben az volt a döntő, hogy a hurrikánok miatt a Mexikói-öböl térségében le kellett állítani az olajfinomítókat, aminek hatására gyakorlatilag megbénult az ellátási láncolat a világ legtöbb kőolajat fogyasztó országában. Az IEA így 2005 szeptemberében összesen 60 millió hordó olajat irányított a piacra a stratégiai készletek megcsapolásával, az amerikai kitermelés növelésével és a kereslet csökkentését eredményező intézkedésekkel. Az IEA ezen kívül csak egyszer, az 1990-91-es öbölháború idején nyúlt a tartalékokhoz.

A tagállamok közül az Egyesült Államok rendelkezik a legnagyobb, jelenleg 727 millió hordós tartalékkal (Strategic Petroleum Reserve, SPR). Az összesen négy bázison - Louisiana és Texas államban - tárolt készletek a 304 millió lakosú ország fogyasztását több mint egy hónapig, importját akár öt hónapig fedezhetik.

Az olajfogyasztásban második helyen álló, az IEA-ban nem tag Kína tartaléka a 2010 végi adatok szerint 178 millió hordó, ami nagyjából 50 napig fedezheti a kínai fogyasztást. A pekingi vezetés tervei szerint a tározó kapacitás bővítésével a készleteket 500 millió hordóra bővítik. A fejlesztéseket rohamtempóban végzik, az első, 2006-ban kezdett projektet - amelynek révén 102 millió hordós tartalékot képeztek - csupán 30 hónap alatt bonyolították le. 2009-ben aztán az IEA és Kína megállapodást kötött arról, hogy szükséghelyzetben összehangolják az lépéseket.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!