3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar piac ugyan kimaradt a csütörtöki és pénteki nagy tőzsdei esésekből, ám úgy tűnik hétfőn egy lépésben hozhatja ezt be. A forint is jelentős veszteséggel indított.

A múlt hét utolsó napjaiban több írás keretében is foglalkoztunk a tőkepiacokon hirtelen pesszimistává vált hangulattal, és Zsiday Viktor elemzése is előrevetítette a fejleményeket. Úgy tűnik, a pesszimista hangulat a hét első kereskedési napján sem változott meg, hiszen 4-8 százalékos zuhanással kezdték a hetet a vezetői ázsiai indexek. 9 órakor a tokiói Nikkei 4,6, a hongkongi Hang Seng 5, az indai Sensex 3,6, míg a szingapúri STI 3,8 százalékos mínuszt szedett össze. De ezek mellett is eltörpül a kínai Shanghai Composite 8,5 százalékos szakadása.

Nem sokkal jobb a helyzet Európában sem, itt is jelentős eséssel indult a kereskedés hétfőn a főbb részvénypiacokon. A londoni részvénytőzsde fő mutatója, a FTSE-100 nem egészen 180 pontot, 2,89 százalékot veszített. Frankfurtban a DAX-30 index 357 ponttal, több mint 3,5 százalékkal zuhant. Párizsban a CAC-40 index bő 150 ponttal, 3,19 százalékkal gyengült.

Csúnya eséssel indított a BUX (forrás: eco.hu)

A magyar piac ugyan a csütörtöki és a pénteki nagy esésből kimaradt, hiszen a nemzeti ünnepünk miatt zárva tartott a tőzsde, ám úgy tűnik hétfőn az ”elmaradt esést” is megpróbálja a piac behozni. Az első félórát követően a BUX 1050 pontos veszteségben áll, 21 070 ponton. Ez százalékosan 4,8 százalékos veszteséget jelent. Ilyen ezer pont feletti zuhanásra az elmúlt években nem volt példa, utoljára hasonló a válság sötétebb napjaiban történt. (Noha, ahogy fent jeleztük, torzítja a képet, hogy most kumulálódik az esés a kimaradt kereskedési napok miatt.)

A nagyobb részvények mindegyike komoly mínuszban kezdte a napot, a legkisebb eséssel a Magyar Telekom úszta meg a nyitást, hiszen "csak" 3 százalékot veszített értékéből, így 384 forint körül születtek rá üzletek. A legnagyobb mértékben a Mol árfolyama csökkent, amelyet a negatív tőkepiaci hangulat mellett a zuhanó nyersanyagárak, így az olajár csökkenése is súlyt. A Mol részvények 13 550-es szintig estek, ami 6,5 százalékos zuhanásnak felel meg.

Nem áll sokkal jobban az OTP és a Richter sem, hiszen mindkét részvény 5 százalék feletti veszteséget mutatott. A bank részvényeivel az 5350 forintos szint körül kereskedtek, míg a gyógyszergyártó papírja a 4100-as szintig csúsztak vissza.

A forint kurzusa, mely a múlt szerdán még 310 forint körül forgott, hétfőn a 316-os szint felett is járt. Igaz, később némileg javított a magyar fizetőeszköz, és az euró a 315-ös szintig szelídült. A közös európai fizetőeszköz egyébként a dollárral szemben is erősödött, a délelőtt folyamán az 1,15-ös szint felett kereskedtek vele.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!