3p

Tavaly év végére mindössze 310 milliárd forint maradt a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapban némi eszközátadás és adósságtörlesztés után.

Csütörtökön délután frissítette december végi adatokkal az Államadósság Kezelő Központ a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő alap összetételére és értékére vonatkozó statisztikáját. Korábban már mi is végeztünk becsléseket arra vonatkozóan, hogy ha a részvények jelentős átértékelődése nem következik be, akkor a decemberi 71 milliárd forintos IMF-nek utalt törlesztőrészlet után megközelítőleg 430 milliárd forint lehetett az alap év végi értéke.

A közölt adat azonban ennél jóval nagyobb csökkentés mutat, hiszen a megmaradt nyugdíjvagyon értéke 309,8 milliárd forint volt a novemberi 501 milliárd után.

Ez a már említett IMF felé történt törlesztés mellett annak is köszönhető, hogy az ÁKK térítésmentesen összesen 132,6 milliárd forintnyi eszközt adott át a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek. 111,8 milliárd forintnyi forintban denominált részvényt, 10,5 milliárdnyi vállalati kötvényt, illetve a devizaeszközökön belül 10,2 milliárd forintnyi jelzáloglevelet és vállalati kötvényt. Minderre azért volt lehetősége az ÁKK-nak, mert tavaly szeptemberben az Országgyűlés elfogadta Lázár János módosító törvényjavaslatát, mely ezt a lépést lehetővé tenné. Ennek értelmében az MNV Zrt. értékesítené a megmaradt nyugdíjvagyont, ám a befolyt összeget csak az államadósság csökkentésére lehet majd fordítani. 

Harmadára csökkent a forinteszköz, változatlan a deviza

Az alapon belül, ha a forinteszközöket nézzük, akkor kiderül, hogy az átadást követően már csak 21,6 milliárd forint értékű részvény maradt itt a nyugdíjvagyonból, a jelzáloglevelek és vállalati kötvények pedig a novemberi 15 milliárd után már csak 5 milliárd forintos értéket képviselnek. Decemberre lényegében elapadtak a számlapénzek is, hiszen a novemberi 68,5 milliárd forint után mindössze 5,1 milliárdnyi maradt. Így összességében a forinteszközök állománya 292,8 milliárdról 103,3 milliárdra csökkent.

A devizaeszközökkel azonban más a helyzet a 10 milliárdos eszközátadás ellenére is, hiszen a decemberi gyengébb forintárfolyam kompenzálta a 10 milliárdos kivételt, és összességében 208-ról 206 milliárdra mérséklődött az eszközállomány.

Ezen belül a részvények árfolyamváltozása segítségével is 106-ról 107,3 milliárd forintra emelkedett az érték, míg a befektetési jegyek és ETF-ek értéke 84,6 milliárd forint volt a novemberi 78,4 milliárd után. A jelzáloglevelek és vállalati kötvények értéke pedig 12,8 milliárd forint volt.


Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!