3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kamatvágási ciklus fenntartása nem enged túlzott teret a forint erősödésének, ezért egyelőre 290 alá nem is várjuk az euróval szembeni árfolyamot. Commerzbank devizapiaci elemzés.

EUR/HUF (295,00 – 299,00): Tegnap a Monetáris Tanács a piac várakozásaival egyezően 25 bázisponttal, 4,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. Az indoklásban a korábbinál óvatosabb tónus érzékelhető – ha az inflációs és reálgazdasági kilátások lehetővé teszik további kamatcsökkentések jöhetnek, ugyanakkor a kommunikáció tartalmazza „a gyorsan változó nemzetközi
környezet indokolta fokozott óvatosság” elemet.

A fentiek azt is jelentik, hogy ha a FED likviditáscsökkentési törekvései miatt nyomás alá kerülne a forint – azaz nagyobb mértékben gyengülne -, akkor a jegybank szünetet tarthatna a kamatvágásokban. Az elemzők egy része még egy, júliusi 25 pontos vágást vár, mások egy további csökkentést is elképzelhetőnek látnak. Így a kamatvágási ciklus végét az elemzők többsége 3,75 százalék - 4 százalék körül látja. Ezzel szemben a határidős kamatlábak piacán már a tegnapi kamatcsökkentés sem volt teljesen beárazva.

A döntés után ugyan lefelé korrigáltak a jegyzések, de jelenleg sincs a következő vágás teljesen beárazva. A 3 hónap múlva esedékes 3 hónapos kamatláb 4,03 százalék, a 9 hónap múlva esedékes 3 havi kamatláb pedig 4,43 százalék, utóbbi egyenértékű egy kamatemelés vizionálásával. A kamatvágási ciklus fenntartása nem enged túlzott teret a forint erősödésének, ezért egyelőre 290 alá nem is várjuk az euróval szembeni árfolyamot.

A külső hatások, szerepe továbbra is meghatározó lesz, mivel a fejlődő piaci devizák közül a forint az egyik legvolatilisebb. A tegnapi kamatdöntést nem különösebben érezte meg az árfolyam alakulása. A nap során 296-299 között barangolt a forint, a döntés után pedig 297 környékén stabilizálódott a kurzus, ahonnan ma reggelig nem is nagyon mozdult el.

EUR/USD (1,3000 – 1,3130): A legfontosabb devizakeresztben a dollár tegnap 1,3150-ről 1,3070 környékére erősödött. Mario Draghi nem győzi a piacokat győzködni, hogy a FED likviditáscsökkentése ellenére az EKB fenntartja az expanzív monetáris politikáját, és belátható időn belül nem fog „normál” üzemmódra visszaállni.

Nem is tehet mást, hiszen a központi banknak árgus szemekkel kell figyelnie a periféria országait, ahol a kötvényhozamok ismét magasabb szintre kerültek. Ma az első negyedéves amerikai GDP végleges számait teszik közzé, nagy változásra nem számítunk, és ennek árfolyamra gyakorolt hatása sem lesz meghatározó. A dollár fokozatos erősödése vélhetőleg tart tovább, lassan célkeresztbe kerül az 1,30.

CHF/HUF (240,00 – 244,00): Az EUR/CHF 1,2250-1,2270 között kezdi a reggelt, azaz a tegnap még gyengülő frank mára ismét a hétfői szintekre erősödött. 241-242 között alakul a kereskedés a
forinttal szemben a bankközi piacon.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!