3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A reggeli 298-as szinthez képest, közel 3 egységgel, a 301-es szintig emelkedett az árfolyam. Bár innen ismét sikerült 300 alá korrigálni, de a dollár mozgását és a többi fejlődő piaci deviza teljesítményét tekintve, kicsi az esély, hogy egyhamar eltávolodnánk a 300-as szinttől. Commerzbank elemzés.

EUR/HUF (297,50 – 301,00): Bár most már hivatalos, hogy megszűnik az túlzott deficit eljárás az ország ellen, de ennek érdemi hatása a forint árfolyamára, főleg a jelen piaci helyzetben már nem
volt. Sőt az amerikai piacnyitás után fokozódott a gyengülés, akárcsak a zloty esetében, így a reggeli 298-as szinthez képest, közel 3 egységgel, a 301-es szintig emelkedett az árfolyam.

Bár innen ismét sikerült 300 alá korrigálni, de a dollár mozgását és a többi fejlődő piaci deviza teljesítményét tekintve, kicsi az esély, hogy egyhamar eltávolodnánk a 300-as szinttől. Ebben a török líra mozgása sem segít, ahol a dollár ellen eddig soha nem látott szinteken jár az árfolyam, bár ebben a belpolitikai események hatása is bőven benne van.

Hazai vonatkozásban a holnapi kamatdöntésre érdemes figyelni, bár az újabb 25 pontos vágás biztosra vehető, de kérdés, hogy a Fed jelzései és a hatalmasat emelkedő CDS-felár és a szintén emelkedő kötvényhozamok után küld-e jelzést a piacnak az MNB a kamatpályára vonatkozóan. A pénteki naphoz hasonló mozgásokra számíthatunk, a 297,50 - 301-es sávban.

EUR/USD (1,3040 – 1,3170): Még ki sem heverte a szerdai Fed-ülés hatását a piac, itt az újabb kockázatkerülést fokozó fejlemény. A kínai bankrendszer a 2008/09-es nyugati helyzethez hasonló
problémáktól szenved, ezért az új kínai vezetés a gazdaság túlhevülését elkerülendő, és a bankrendszer további problémáit megelőző lépésekre szánta el magát.

Ez a világ második legnagyobb gazdaságában a hitelek drágulását és a hitelkínálat csökkenését okozza, ami nem tesz jót a belső kereslet alakulásának, így a világgazdaság kilátásainak sem. A nagyobb ázsiai tőzsdék eséssel reagáltak a hírre, a shanghai-i és a shenzeni tőzsdék több mint 5 százalékos mínusszal nyitották a hetet. A kockázatkerülés fokozódásából a dollár profitál: szerdán még az 1,34-es szint fölött járó árfolyam, több mint két százalékot gyengülve, ma reggel már az 1,31-es szint alá is benézett.

Az amerikai és a kínai helyzet mellett az adatokra is figyel a piac, ma a német Ifo, holnap az amerikai tartós fogyasztási cikkek rendelés állományának, illetve az új lakások értékesítésének alakulása lesz
piacmozgató. Árfolyam szempontból a hétvégi EU csúcson hozott ESM-mel és bankunióval kapcsolatos döntések csak másodlagos szerepet játszottak a jelen helyzetben. Továbbra is az 1,30-as szint lehet, ami megfoghatja rövidtávon a közös európai deviza esését.

CHF/HUF (242,50 – 246,50): Péntek reggel óta szűk sávban mozog a frank az euróval szemben, így a forint mozgása alakítja az árfolyamot. A 242,5-246,5-es sáv lehet ma a jellemző.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!