3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 25 bázispontos csökkentés bejelentése után volt némi rövid távú kilengés az árfolyamban, de az akkor éppen javuló piaci hangulat támaszt adott a forintnak. Így az amerikai kereskedésig, az euró erősödésével párhuzamosan a 283-as szint közelében folyt a kereskedés, olvasható a Commerzbank devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF: Nemcsak a piaci szereplők voltak megosztottak az alapkamat alakulását illetően, hanem a Monetáris Tanács tagjai is. Nagy valószínűséggel ismét a külsős tagok akarata érvényesült a döntés meghozatalakor, a „régiek” ellenében.

Az még kérdéses, hogy az MNB-ben egyfajta paradigmaváltás megy-e végbe a monetáris politikát illetően, és az eddigi inflációs célkövetést felváltja-e valami deklaráltan más. A kérdés azért sem
mellékes, mivel az MNB törvényi kötelezettsége az inflációs célkövetés, akárcsak az összes uniós jegybanknak.

Amennyiben ebben változás állna be, akkor nem csak a piac, de az EKB reakciójára is számítani lehet. A 25 bázispontos csökkentés bejelentése után volt némi rövid távú kilengés az árfolyamban, de
az akkor éppen javuló piaci hangulat támaszt adott a forintnak. Így az amerikai kereskedésig, az euró erősödésével párhuzamosan a 283-as szint közelében folyt a kereskedés.

A csökkenő carry-trade hatás, az MNB látványos megosztottsága, a jegybanki cél lehetséges változása, a csökkenő GDP, a megugró infláció és a bizonytalan IMF/EU-s tárgyalások kimenetele, mind-mind sebezhetővé, kiszolgáltatottá tehetik a hazai devizát a nemzetközi hangulat változásának. Ez látható volt tegnap is, amikor a régiótól leválva gyengültünk.

A délutáni jókedv is csak a gyengülést akadályozta meg, de a ma reggelre, amikor a nemzetközi hangulat ismét borongóssá vált, már 285,5 közelébe gyengült a forint, ami közel háromhetes csúcs.

EUR/USD: Múlt hét végén még arról szóltak a hírek, hogy jó úton haladnak a görög költségvetési folyamatok. Tegnap már arról, hogy nem jól haladnak, és közel 30 milliárd eurós lyukat kellene befoltozniuk, és már a pénzügyminiszter is szkeptikus a gazdaság kilátásait illetően. Spanyolországban immár nem csak a tervezett megszorítások reformintézkedések miatti tüntetések
okoznak gondot, de felerősödtek a Katalónia elszakadását követelő hangok is.

Tegnap az EKB elnöke, Berlinben tett gesztusokat a német gazdasági, politikai szereplőknek: kiemelte, hogy megérti a fenntartásaikat az EKB lépéseivel kapcsolatban. Kérdés, hogy ez
lecsillapítja-e a kedélyeket. A németek nem támogatják teljes körűen az EKB utóbbi lépéseit, szerintük azok nem egyeztethetők össze a központi bank eredeti mandátumával, és csak leveszik a politikusok válláról a terhet.

A fenti gondok ma reggelre 1,29 alá gyengítették az eurót, a következő fontos szint 1,2855 lehet.

CHF/HUF: A ismét felerősödő európai problémák hatására az 1,21-es szint alá került a frank, ami a gyengülő forinttal kombinálva 236-os árfolyamokat eredményez.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!