3p

Ünnepélyes keretek között tartott szakmai fórumon adták át tegnap az "Itt fogunk lakni" elnevezésű rendhagyó építészeti pályázat díjait. A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. tavaly decemberi felhívására több mint 70, kizárólag elektronikus formában benyújtott pályamunka érkezett. Az eseményen építészeti jövőképről, aktuális trendekről szóló kerekasztal-beszélgetést tartottak a környezettudatosság és fenntarthatóság jegyében neves szakemberek részvételével.

Az elmúlt évtizedben Budapesten radikálisan csökkent a megfelelő minőségű építési telkek kínálata, ezért a családi házra vágyó famíliák jelentős része az agglomerációban keresett és talált megoldást. A fővárosi telekpiac versenyképességének fenntartása érdekében a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF) nagy volumenű lakóingatlan-fejlesztésbe kezdett a III. kerület testvérhegyi részén Harsánylejtő Kertváros néven. A cég 39 hektáros területen három ütemben közel 180 építési telket alakít ki és kíván értékesíteni az elkövetkező öt évben.

A BIF célja, hogy a természeti adottságokhoz és a terület elhelyezkedéséhez méltó, igényes lakókörnyezet jöjjön létre modern és kifejezetten környezettudatos építészeti megoldások felhasználásával. Így fejlesztéséhez szorosan kapcsolódva formabontó pályázati felhívás látott 2010 végén napvilágot. A pályázat lebonyolítása is rendhagyónak minősült. A pályázatokat kizárólag elektronikus formában lehetett benyújtani és az értékelést követően a kiíró a projekt honlapján a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tette a díjnyertes és a zsűri által legjobbnak ítélt terveket.

A felhívásra 73 pályamű érkezett, amelyek között a passzívházaktól egészen az interaktív rendszereket használó high-tech megoldásokig találunk kimagasló munkákat. A számos pályamunka közül a zsűri azokat a terveket emelte ki, amelyek túlléptek a sematikus megoldásokon és valódi választ adtak a modern kor összetett kihívásaira. Az első három helyet Reisz Ádám, Kállay Gábor, illetve megosztva Tarkó Edit és Miklós Zoltán érdemelte ki.

A bírálat során elsődleges szempont volt, hogy a pályamű megfelel-e a települési fenntarthatóság komplex szemléletrendszerének. Érvényesülnek-e azok a tervezési elvek, amelyeknek köszönhetőn egy új építészeti minőség jelenik meg. Az esztétikai szempontok és funkcionalitás mellett a környezettudatosságra és a rendszerelvű gondolkodás megjelenítésére került a fő hangsúly.

Konklúzióként megállapítható, hogy a magyar ingatlanpiac, ugyan némi késéssel, de követi a környezettudatos építés irányelveit. Az álmodozás korszakából kilépve, végre hazánkban is lehetőség nyílik számunkra az egyéni esztétikai szempontok érvényesítésén túl igazán egészséges körülmények között élni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!