4p

Az IMF-fel való megállapodás esélye gyakorlatilag elszállt, vélik a Raiffeisen elemzői heti összefoglalójukban, ez azonban nem látszódott meg komolyabban a forint teljesítményét. A szakértők szerint ráadásul az újabb kamatcsökkentés elé sem gördít akadályt, így kedden 6,25 százalék lehet a magyar alapkamat.

A csonka hét utáni csonka hét legfontosabb hazai gazdasági vonatkozású eseménye a monetáris tanács ülése lesz kedden. Bár az utóbbi napokban jól láthatóan tetőzni látszik a globális tőkepiacok optimizmusa, mi több, lassacskán egy korrekciós fázis bontakozik ki, a magyar kockázati eszközök ára javult annyit az utóbbi időszakban, hogy garantáljanak egy kamatcsökkentést a jövő hétre. A négy külső tag ismét le fogja szavazni a belső tagokat a piac és az elemzők egyöntetű véleménye szerint, és ezzel 6,25 százalékra csökken az alapkamat.

A Raiffeisen elemzői elismerik, nincs azonnal kimutatható negatív hatása a kamatvágási ciklusnak, ahogyan arra korábban számítottak is. Változatlanul úgy gondolják azonban, nincs stabil alapozású érvrendszer kommunikálva a tanács részéről a csökkentési periódust megmagyarázandó, ezzel még mindig adósok a jegybankárok. Mindenesetre, miután gyakorlatilag teljesen beárazott esemény egy 25 bázispontos kamatcsökkentés, piaci hatása csak annak lehet, ha óriási meglepetésre máskép alakul az ülés kimenete.

A még fennálló piaci optimizmus okán annak sem volt igazán nagy negatív hatása az árfolyamokra, hogy egyre nyíltabbá válik, idén már nem lesz megállapodás az EU-val és az IMF-fel. A Raiffeisen véleménye szerint annak is nagyon kicsi a valószínűsége, hogy egyáltalán lesz megállapodás. A kormány most már minden figyelmét a túlzott deficit eljárás megszűntetésére fókuszálja, e téren a november hetedikei időpont hozhat előrelépést, bár annak nagyobb a valószínűsége, hogy csak jövő júniusban lesz hivatalosan vége. Két hét múlva közli ugyanis az Európai Bizottság általános gazdasági előrejelzéseit, amiben a magyar gazdaságot, a dupla Matolcsy-csomagot, valamint e kettőnek egymásra hatását is értékelik.

Szerdán még mindig érezhető volt az előző hetet lezáró negatív hangulat a magyar részvénypiacon. A következő két napban viszont az amerikai makroadatok (aktivitási index, GDP) segítették valamelyest a vezető papírokat. A BUX újra annál a támasznál található, amelyet múlt héten nagy forgalom mellett letört. Heti szinten beszűkülés figyelhető meg. Felülről a 100 és 200-as mozgóátlag 19000 ponton, alulról pedig az 50-es 18000 forinton képez akadályt az index előtt. Ebből kitörés várható a későbbiekben. A Mol folytatta a sávozást a 18100-19000 forintos tartományban. A felső szárat a héten újra tesztelte, de ismét lefordult róla. A kilátások azonban még mindig pozitívak, így egy globális hangulatjavás eredményeképpen kitörhetne. A horvát kormány az EU-s törvényekhez való közelítés miatt eltörölte az államilag szabályozott gáz- és elektromos áram árakat. Ez segíthet az INA-nak növelni eredményességét, így közvetetten a Molra is jó hatással lehet a következő években.

Az OTP még pénteken elhagyta az emelkedő trendcsatornát, ahová azóta sem sikerült visszatérnie. Sőt csütörtökön már az 50 napos átlagot (3900) tesztelte, amennyiben ezt letöri, komolyabb esés következhet 3730 forintig. Az oroszországi bankok gyenge likviditási helyzetére, és a jövőben előreláthatólag romló profitabilitásukra hívták fel a figyelmet a héten a Moody’s-nál. Ez az OTP-t is érinti, azonban ezzel kapcsolatban érdemes megvárni a három hét múlva publikálásra kerülő gyorsjelentést, amelyből jobb képet kapunk a leányok teljesítményéről. Az egyik legnagyobb gondot félévkor is a nem-fizető hitelek arányának növekedése okozta. Ha ez a tendencia javulna, akkor jelentősen csökkennének a céltartalék képzésből fakadó eredményt rontó hatások.

A Magyar Telekom tovább esett, így most már 400 forint alatt található az árfolyam, amely már egyben az ellenállását is adja. A negyedik mobilszolgáltató híre újra előkerült szerdán, ezután pedig a kormány megszorító intézkedései tartották nyomás alatt az árfolyamot. Nem csak a föld alatt futó vezetékeket, hanem a levegőben lévőket is megadóztathatja a kormány, amely a TV-szolgáltatással is foglalkozó Telekomot is érintené. Emellett a telefonadó emeléséről is lehetett hallani a héten, ez pedig újabb terheket róna a vállalatra. Amennyiben nem sikerül emelkednie, a következő megálló a 385-ös korábbi mélypont lehet. A Richter továbbra is tartja magát a 40500 forint feletti szinteken, amely egy meglehetősen pozitív jel. Egy zászló épülhet ki, amely 43000 fölé viheti az árfolyamot. Ehhez azonban magas forgalom kell, amely az utóbbi napokban nem volt tapasztalható. A jelek mindenesetre eddig pozitívak a Richter esetében is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!