4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A friss tőkebeáramlás szempontjából a likviditási és a zártkörű értékpapír alapok számítottak a tavalyi év nagy nyerteseinek, az év negyedik negyedében ugyanakkor pénzpiaci alapokba fektették a legtöbb pénzt a befektetők – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb, negyedéves összesítéséből. A hozamok alapján az egész múlt évben a részvényalapok tulajdonosai örülhettek a legjobban, hiszen ezek töretlenül jó teljesítményt nyújtottak.

A friss tőkebeáramlás szempontjából a likviditási és a zártkörű értékpapír alapok számítottak a tavalyi év nagy nyerteseinek, az év negyedik negyedében ugyanakkor pénzpiaci alapokba fektették a legtöbb pénzt a befektetők – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb, negyedéves összesítéséből. A hozamok alapján az egész múlt évben a részvényalapok tulajdonosai örülhettek a legjobban, hiszen ezek töretlenül jó teljesítményt nyújtottak.

Habár év végéig némileg lassult az egyébként egész múlt évre jellemző tőkepiaci szárnyalás, és a friss tőkebeáramlás tekintetében is volt sikeresebb negyede az évnek, ám összességében kiemelkedő évet zárt 2009-ben a befektetési alapok piaca. A piaci teljesítmény a negyedévben 67, az év eleje óta több mint 328 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát. Ezen felbuzdulva a lakossági befektetők tavaly újra az alapok felé fordultak, sőt a negyedik negyedévben már a friss befektetések többségét ők hozták a piacra. Ráadásul látva a felfelé ívelő hozamokat, már nem csak a biztonságos vagy garanciát nyújtó termékeket keresik, hanem a kockázatosabbakat is.


A BAMOSZ statisztikái szerint tavaly mind az alapok, mind a vagyonkezelt portfóliók hozamai kiemelkedőek voltak, és a negyedik negyedévben ismét jelentős mennyiségű új tőke érkezett az alapokba – 148 milliárd forint –, elsősorban a lakossági befektetőktől. A kezelt vagyon az alapoknál mintegy nyolc, a portfóliók esetében három százalékkal bővült, a tavalyi év eleje óta viszont több mint 18 százalékkal nőtt az alapok, és csaknem negyedével a kezelt portfóliók esetén. Az alapok összvagyona így december végén megközelítette a 3 ezer milliárd forintot, míg a BAMOSZ tagok által kezelt vagyon 4 666 milliárd forint volt az év végén. (Ennek 59 százaléka pénztári vagyon, harmada biztosítói, a maradék, kevesebb, mint tíz százalék egyéb tulajdonosok vagyona. )

A nyilvános, nyíltvégű értékpapír befektetési alapok még mindig a legmeghatározóbb formái az alapoknak, a csaknem 200 ilyen termék vagyona 1 864 milliárd forint volt az év végén, ami harmadával több, mint 2008 decemberében. A negyedik negyedévben az alapok 135 milliárd forint, év eleje óta több mint 250 milliárd forint tőkét vonzottak, míg a negyedben 28,2, az év eleje óta pedig több mint 201 milliárd forint hozamot termeltek.

A legjelentősebb csoportot a pénzpiaci alapok alkotják, ezekben az év végén több mint tíz százalékkal több pénz volt, mint a negyedév elején, és több mint 30 százalék, mint egy évvel korábban. Ennek duplájával, azaz a negyedévben több mint 22, éves szinten több mint 61 százalékkal bővült a kötvényalapok vagyona is. Hasonló mértékben szárnyaltak tavaly a kiemelkedő hozamok kapcsán már említett részvényalapok, ezek vagyona egy év alatt több mint másfélszeresére nőtt.

Visszaesés következett be viszont a tőke- vagy hozamvédelmet nyújtó garantált alapok piacán, pedig ezek 2008-ig a befektetési alapok trendszerűen növekvő részét képezték. Tavaly viszont már inkább kivonták, mint betették a tőkét ezekbe az alapokba a befektetők: a negyedik negyedévben 14 milliárd forint tűnt el az ilyen alapokból, év eleje óta összesen pedig több mint 135 milliárd. (Igaz, a tőkekivonást elsősorban a lejáró, megszűnő vagy átsorolt alapok jelentik, de decemberig a lejáratkor zártvégűből nyíltvégűvé alakított alapokból is jelentős tőkét vontak ki a befektetők.) A piaci teljesítmények ugyanakkor kedveztek a mérlegnek: 4,8 milliárd forinttal növelték a vagyont a negyedévben, és csaknem 30 milliárd forinttal a teljes évben.

Érdekes a helyzet az ingatlanalapoknál is, hiszen ezek 2008 elejéig lassú növekedést mutattak, később viszont folyamatos, és gyorsuló csökkenés látszott, ami a tavalyi harmadik negyedév közepéig folytatódott. Az utolsó három hónapban ismét bizalmat szavaztak ezeknek a termékeknek a befektetők.

A BAMOSZ tagok vagyonkezelési tevékenységének döntő részét még mindig a pénztári vagyonok adják. Az utolsó negyedévben az alapok után a pénztárak számára kezelt vagyon nőtt a leggyorsabban, az év eleje óta ezek több mint harmadával nőttek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!