2p

A tragikus japán események kapcsán két dolog jutott eszembe. Először is a kockázatkezelési oldal. Azért vagyok atomenergia-ellenes, mert hiába mondták Csernobil után, hogy "ilyen többet nem fordul elő, mert tanultunk belőle", ez pont olyan mint a Maginot-vonal megépítése. Valóban tanultak belőle, és OLYAN nem fog előfordulni, hanem valami más.

Az atomenergiával egyetlen nagyon nagy baj van: előbb-utóbb (1 év, 10 év, 100 év, ki tudja?) múlva bekövetkezik valami előre nem látott dolog (természeti katasztrófa, emberi mulasztás), aminek atomkatasztrófa lesz a vége.

A piacon ennek a megfelelője mondjuk a 30-szoros tőkeáttétellel kereskedés: hiába hiszed azt, hogy biztonságban vagy, mert "benn van a stop, mi történhet?", úgyis történik valami: megbolondul a tőzsdei kereskedési rendszer, felfüggesztik a kereskedést, hétvége után gap-el nyit, stb. Lehet hogy sok évig el lehet kereskedni így, és mindig működik a stop, de egyszer nem fog, és az teljes tőkevesztéshez vezet, mert a piac egyszerűen átugorja a stopokat, mint pl. tette ezt 98-ban a BUX határidőn vagy a 80-as években a Louvre és Plaza Accord után.

30-szoros tőkeáttétellel kereskedés előbb vagy utóbb tönkretesz, hiába teszünk meg mindent hogy ne így legyen. Ugyanez az igaz az atomerőművekre is: sokáig nagyon jó, de egyszer nagy baj lesz belőle - ezért ellenzem. Olyan kockázat, amit hiába kezelünk a legjobb tudásunk szerint előbb utóbb beüt a váratlan, előreláthatatlan esemény.

A másik természetesen a japán gazdaság állapota. Úgy kellett ez nekik, mint ablakos tótnak a hanyattesés.A katasztrófára természetesen keynes-i stimulus a válasz, újjá kell építeni mindent:

//www.bloomberg.com/news/2011-03-12/japan-faces-another-leg-down-in-its-fiscal-health-after-quake.html

Az egyébként is nyakig eladósodott japánok újabb hitelekből fogják ezt megtenni, és minden lépéssel közelebb kerülnek az összeomláshoz. Eközben lehet, hogy a japán jen ELŐSZÖR ERŐSÖDNI fog?

Előfordulhat, mivel a japánok az elmúlt évtizedekben külföldi eszközökben halmoztak fel megtakarításokat, és ha baj van (akár a földrengés, akár a később várható fiskális problémák miatt) akkor lehet, hogy ezt a pénzt haza kell majd vinni, és ez erősítheti a jent. Nem lehetetlen forgatókönyv tehát, hogy a jen komolyabban beerősödik ( a pénz hazahordásának hatására), majd  később összeomlik (ha elkezdődik a japán adósságválság).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!