3p

A Wall Street hétfői erősödése után kedd reggel a vezető ázsiai részvényindexek is javítani tudtak. A kereskedés végére egyedül a Shanghai Composite ragadt mínuszban, a többiek felfelé tudtak kapaszkodni. Főleg az amerikai vállalatfelvásárlások megélénkülése és a jen gyengülése húzták a részvénypiacokat.

A Wall Street hétfői erősödése után kedd reggel a vezető ázsiai részvényindexek is javítani tudtak. A kereskedés végére egyedül a Shanghai Composite ragadt mínuszban, a többiek felfelé tudtak kapaszkodni. Főleg az amerikai vállalatfelvásárlások megélénkülése és a jen gyengülése húzták a részvénypiacokat.

10 094 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,85 százalékkal volt magasabb a hétfői értékénél. A többi vezető index is javarészt erősödni tudott: a hongkongi Hang Seng 2,25 százalékkal lódult meg, a dél-koreai Kospi pedig 0,87 százalékkal kapaszkodott feljebb. 2 százalékkal emelkedni tudott a tajvani tőzsde vezető indexe is, a Shanghai Composite viszont 1,06 százalékos mínuszban állt a nap végén.

Hétfőn Amerikában különösen a vállalati egyesülésekkel és felvásárlásokkal kapcsolatos hírek járultak hozzá a befektetői hangulat javulásához. A hét elején jelentették be, hogy a Xerox 6,4 milliárd dollárért megvásárolja az Affiliated Computer Services informatikai vállalatot, az Abbott Laboratories 7 milliárd dollárért megveszi a Solvay gyógyszeripari üzletágát, a Johnson & Johnson pedig 18 százalékos részesedést szerez a Crucell holland biotechnológiai vállalatban.

A szakemberek ezeket mind pozitívan értékelik, hiszen az akvizíciók egyrészt azt jelzik, hogy kezd megmozdulni a céges piac, lassan bíznak már a gazdaság javulásában a vállalatok. Másrészt ezek a több milliárd dolláros felvásárlások arra utalnak, hogy a pénzügyi rendszer is kezd normálisan működni, mivel a cégek képesek előteremteni a pénzt egy ilyen felvásárlásra.

Ázsiában a másik pozitív fejlemény az volt, hogy a japán jen a hétfőn elért kilenc hónapos csúcsról gyengülésnek indult a dollárral szemben. Mindez kedvező a jórészt exportra termelő japán vállalatoknak, hiszen így versenyképesebb lehet termékük az amerikai piacon és profitjukat is növelni tudják.


A fentiek miatt elsősorban a kivitelre termelő japán cégek árfolyama ugrott meg jelentősen: a Nissan autógyár papírjai 3,6 százalékkal drágultak, míg a Toshiba-részvények 3,2 százalékkal értek többet, mint hétfőn. A technológiai részvények egyébként egész Ázsiában jól teljesítettek, a dél-koreai Samsung például 1,5 százalékot javított.

Az olaj ára csak kismértékben változott kedd reggel, néhány centes emelkedés után még mindig 67 dollár környékén volt egy hordó nyersanyag jegyzése a világ árupiacain.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!