5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai piacok, visszatérve a munka ünnepéről, a kezdeti hezitálás után jelentős mértékben emelkedtek. Ázsiában viszont ma reggelre negatívra fordult a hangulat.

Az amerikai piacok, visszatérve a munka ünnepéről, a kezdeti hezitálás után jelentős mértékben emelkedtek, igaz a végére egy picit korrigáltak az indexek. De még így is általános optimizmus jellemezte a piacot, a Dow 91,1 (0,68%), a Nasdaq 33,88 (1,3%) míg az S&P 500 15,43 (1%) pontot emelkedett. Az NYSE-n jegyzett részvények 68 %-a, míg a Nasdaq-on forgó papírok 63 %-a emelkedett.

Elemzők szerint a tegnapi gyenge amerikai makroadat (ISM) újabb indok lehet a FED számára a kamatok csökkentése irányba. A növekedést egyébként az energetikai szektor húzta az emelkedő olajáraknak köszönhetően. Bár a Felix nem okozott jelentős károkat az olajmezőkön (Nicaraguaban viszont halálos áldozatokat szedett) az időjósok szerint nagy a valószínűsége olyan hurrikán kialakulásának, amely 'végre jól odacsap' az finomítóknak, tovább növelve az olajárakat.

Az energetikai cégek mellett a technológiai papírok szárnyaltak tegnap. Mind a Yahoo!-ról, mind az Apple-ről pozitív elemzések láttak napvilágot.

A bankszektor vegyes képet mutatott a nap folyamán. Még Európában a Deutche Bank vezérigazgatója jelentett be, hogy a német banknak nincs kitettsége a másodlagos jelzálogpiacon, addig a Merrill Lynch a Lloyds és a BNP, míg az UBS a HSBC, a Commerzbank és a Banco Popular papírjait értékelte le.

A Merill egyébként tegnap nagyüzemben minősített, az általa követett 15 szolgáltatóipari cégből 12-t sorolt lejjebb.

Ázsiában viszont ma reggelre negatívra fordult a hangulat. A jen erősödött, a Nikkei jelentősen esett, több mint 1,5 százalékkal. Az esés a sanghaji piacot is elérte (1,19%), míg Hong Kong, illetve Szingapúr 1 százalék körüli pluszban van.

Update 1

Itthon egyelőre a volatilitás az úr, a reggeli 200 pontos mínuszt követően némi csorgás volt, hogy aztán a 250 pontos "pincéből" felrakétázzon az index. Szűk fél óra alatt 300 pontot ugrott, az enyhe plusz azonban megártott, így az első óra végén a tegnapi záró érték alatt kb. 50 ponttal áll a Bux.

Az indexhez hasonló utat járt be a vezető papírok: az OTP, a Mol a Telekom és a Richter is. Nagyob mínuszban (0,7%) csak a gyógyszer papír van, a másik három részvény inkább stagnál.

A Mol kedden folytatta a "zsákolást", 75000 darab Mol részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 26.040 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 9.036.642 darab "A" sorozatú valamint 578 darab "C" sorozatú részvényt birtokol. A törvényi korlátozás miatt a társaság 10 százaléknyi saját kibocsátású részvényt birtokolhat, ezt a korlátot a Mol 10,933 millió darabnál érné el. A Mol mintegy 1,95 milliárd forintot költött a keddi részvényvásárlásra. A június 22-én indult program keretében a cég eddig összesen mintegy 495,6 milliárd forintot fordított saját részvények megszerzésére.

Ami a várakozásainkat illeti, a tegnapi húzd meg, ereszd meg és a mai hasonló kezdés után kicsit kivárnánk. Persze a nagy volatilitásban lehet játszani, de nehéz okosnak lenni
Amennyiben a mostani szinttől szignifikáns elmozdulást mutat (netán forgalom mellett!!!), akkor abba az irányba lehet érdemes beszállni.

Update 2

Egyhelyben topogás jellemzi a magyar piacot, amiből a most kijött viszonylag gyenge amerikai munkaerőpiaci adatok lendíthetik ki. Az egyébként nem túl fontosnak tartott számok szerint a várt 80 ezer körülivel szemben csak 38 ezer új állás jött létre a magánszektorban augusztus során az ADP munkaerőpiaci felmérése alapján. Ez az elmúlt négy év leggyengébb értéke, ráadásul a júliusi 48 ezres bővülést is lefele módosították 41 ezerre. Ennél lényegesebb lesz a pénteken napvilágot látó teljes munkaerőpiacot átfogó jelentés, arra mindenesetre jó lehet, hogy az optimizmus elillanjon.
Egy másik munkaerőpiaci felmérés, a Challenger, Gray & Christmas tanácsadó cég által készített szerint 85 százalékkal nőtt a megszünt állások száma, augusztusban 79459 munkahely tűnt el, szemben a júliusi 42897-tel. Soha nem volt még ekkora elbocsátási hullám a felmérés 1993 óta jegyzett történetében, mint amekkorát a pénzügyi szektorban most regisztráltak, itt ugyanis 35752 állás szűnt meg.

Az adatoknak köszönhetően a Bux szépen lefordult.

Ma a forgalmat tekintve ugyan némi élénkülés volt, ám a 30 milliárdos szinttől még mindig jócskán elmaradt a piac. A Bux hezitálása végül a zárásig kitartott, és 27316.60 (-129.38, -0.47%) lett a vége. A piacunkat még a viszonylag pesszimista amerikai kezdet sem zavarta meg, hiába esett be a Dow kb. 150 pontot mi a végén inkább még egy picit javítottunk is.

A mai nap egyébként ismét inkább a kicsiknek kedvezett, a Linamar például 11 százalékot ugrott, de az FHB vagy a Synergon is legalább 1 százalékot ment fel. A nagyobb részvények közül erre a MTelekom volt képes (965, +13 Ft), amely úgy tűnik kezdi kiheverni az elmúlt időszak eladásait és ismét az osztalék került előtérbe.
Stagnált a Richter (37735, -15 forint), míg szektortársa az Egis 1,05% százalékot erősödött (23000). Esett ugyanakkor a Mol (26300, -215 Ft) és az OTP (9330, -118 Ft).

Az amerikai kereskedés hatására a magyar határidős piacok beáraztak holnapra egy esést, a kamattartalom nagyon beszűkült, ugyanakkor ahhoz odaát még kicsit lefele kellene menniük, hogy a napokban kialakult rangeből kiessünk.

Érdemes ugyanakkor észnél lenni a vételi pozíciókban is, hiszen a subprime válság első felvonásának ugan vége, a tűzoltás sikerült, ám a problémák gyökerét nem kezelték...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!