3p

A világ jegybankjainak szerdai döntése, mely szerint a Fed a korábbinál kedvezőbb dollárlikviditást pumpál a piacra, a vezető ázsiai tőzsdékre is pozitív hatással volt. A mutatók kivétel nélkül jelentősen erősödtek csütörtökön, a nap sztárja ezúttal Hongkong volt több mint 5 százalékos szárnyalással.

8597 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,93 százalékkal volt magasabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 5,49 százalékos pluszba ugrott a nap második felére, míg a Shanghai Composite 2,29 százalékkal kapaszkodott feljebb. Pozotív hangulat jellemezte a dél-koreai részvénypiacot is, a Kospi 3,72 százalékkal zárt tegnapi értéke felett, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 3,98 százalékos pluszban fejezte be a csütörtöki napot.

A világ legnagyobb jegybankjai szerdán jelentették be, hogy megállapodásuk szerint az amerikai Fed 2013-ig a korábbinál kedvezőbb feltételek mellett nyújt dollárlikviditást swapügyletek keretében. Ez elsősorban Európa számára jó hír, hiszen a kontinens bankrendszere az elmúlt hetekben megérezte a dollárhiányt, egyre gyakrabban pletykáltak arról, hogy a francia bankok nehezen jutnak finanszírozáshoz. A hírre már szerdán kilőttek az európai és amerikai részvénypiacok, így nem meglepő az intenzív ázsiai reakció sem.

Elsősorban a bankrendszer volt a nyertese a napnak az olcsó dollárforrás hírére: Ausztráliában a Westpac 2,72 százalékkal, a National Australia Bank pedig 3,25 százalékkal drágult a nap végére. Tokióban a Mitsubishi UFJ 3,05 százalékos pluszban állt a kereskedés végén, a Nomura pedig 2,82 százalékkal erősödött. Az igazi szárnyalás azonban Hongkongban volt, ahol a Bank of China 10,79 százalékos szárnyalást mutatott a nap második felére, az Agricultural Bank of China pedig 8,33 százalékkal ugrott feljebb.

A kínai bankrendszer az olcsó dollár mellett annak is köszönhette jó teljesítményét, hogy a kínai jegybank szerdán 2008 decembere óta először csökkentette a legnagyobb pénzintézetek esetében a kötelező tartalékrátát. A bejelentés után a bankok mellett az ingatlanfejlesztők voltak a nap nyertesei, a China Resources Land 10,53 százalékkal, az Agile Property Holdings pedig 15,4 százalékkal lőtt ki.

Csütörtökön közölték a kínai hatóságok a legfrissebb adatokat a beszerzési menedzserindexről, mely már hivatalosan is 50 pont alá süllyedt, vagyis visszaesést jelez a feldolgozóiparban. Korábban az HSBC már közölte saját indexét, mely ezt előrevetítette, de a hivatalos kormányzati adatok csak ma erősítették meg a rossz hírt. A jelenlegi körülmények között azonban ezt is figyelmen kívül hagyták a befektetők.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!