3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Portugália és Spanyolország, melyek sokáig vezető helyen voltak a latin-amerikai országokbeli befektetéseket illetően, most érdekes szituáció előtt állnak – főleg Portugália.

Mivel az ország külső finanszírozása ellehetetlenült (az 5 éves kötvény 9 százalékon van, pedig „csak” közel 85 százalékos a GDP-hez mért adóssága), egyre inkább belekényszerül/kényszerítik az európai stabilizációs alap ölébe. Azonban egy másik fehér lovas megmentő is feltűnt a határon: Brazília. Az egyetlen latin-amerikai ország, melynek a hivatalos nyelve a portugál, ma felajánlotta (Bloomberg news), hogy portugál államkötvényt venne, vagy brazil eszközöket, melyek portugál tulajdonban vannak. Bár Brazíliának is egyre romlóak az egyensúlyi mutatói és egy kisebb hitellufival küzd (írtunk róla), még is sokkal jobban áll mint Portugália. Nettó adóssága 50 százalék alatti a GDP-hez mérten, szemben a portugál 80 százalék feletti értékkel.

Mi lehet a motiváció? A két ország gazdasági kapcsolatai erősek, Portugália domináns telekomcége most szerzett 20 százalék feletti tulajdont Brazília volt állami telekomcégében, hogy csak a legfrissebbet említsem. Brazília opportunistaként lép fel, saját érdekei védelmében, hátha hozzá tud jutni a válság kapcsán olyan eszközökhöz, melyekhez amúgy nem, persze ennek fejében segítene finanszírozni. Abban is biztos vagyok, hogy a vidéki portugál bérek a brazil bérekhez igen közel vannak, szóval egyfajta „visszagyarmatosítás” is elképzelhető. Ez egy friss pletyka szerint el is kezdődhet hamarosan, hiszen a brazil Eletrobras egy helyi lap szerint 10 százalékot venne a portugál kormánytól a portugál EDP-ben (áramszolgáltató).

Piacok: lassan kiárazódnak a kockázati prémiumok melyek a japán katasztrófa kapcsán nőttek meg. Részvények csupán 2-3 százalékkal a japán előtti szint alatt, a hozamok is láthatóan növekednek: német 10 éves új csúcson, az USA 10 éves a penge élén, hogy elinduljon a korábbi 3,7 felé vagy sem. Az idő esőre áll, így mint sokan azt már leírták, a hozamok lassú emelkedése a kamatemelési ciklussal (ha jól tudom 22 ország jegybankja van kamatemelési ciklusban már) párhuzamosan tovább folyik. Más nem nagyon történik, eléggé unalmas, oldalazásban vagyunk, egy-két M&A-sztori szolgál unaloműzőnek a pénzügyi piacokon. A sok szerencsétlen japán helyzete nem sok nyomot hagy a piacokon (a beszállítói hatások nagysága még mindig nem tiszta, hírek szerint az Applenek komoly problémái lehetnek). Nem is szokott.

Végre megmutattuk, habár nem teljesen sikerült, hogy igenis éled a magyar foci, gratulálok a srácoknak, még ha a győzelem nem is sikerült.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!