7p

A Fotex március 14-i tájékoztatása szerint a társaság részvényeit március 30-án kivezetik a Budapesti Értéktőzsdéről (BÉT), a részvényekkel ezt követően csak a luxemburgi tőzsdén lehet kereskedni majd. A társaság részvényeivel hétfőn lehet utoljára a magyar piacon kereskedni. Mi történik ezt követően, érdemes-e tartani a részvényeket? Mfor.hu összefoglaló.

Az elmúlt napokban számos információ látott napvilágot annak kapcsán, hogy a Fotex Nyrt. részvényeivel 2012. március 26. lehet utoljára kereskedni a Budapesti Értéktőzsdén, ezután kivezetésre kerülnek a BÉT kereskedéséből. A Fotex Nyrt. által kezdeményezett kivezetés/átvezetés következtében a további kereskedésre a luxemburgi tőzsdén lesz lehetőség. Érdemes ugyanakkor áttekinteni, mit tehetnek a részvénytulajdonosok.
 
Nem lesz ajánlattétel 
 
Talán az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy a kivezetés ebben az esetben nem párosul ajánlattételi kötelezettséggel, hiszen a tőkepiaci törvény (2001. évi CXX. törvény) értelmében átvezetés történik egy európai uniós szabályozott piacra. (Zsiday Viktor szubjektív kommentárja a kivezetésről) Fontos változás, hogy ezt követően a részvények eurós elszámolás mellett szabadon adhatók-vehetők a luxemburgi tőzsdén is. A részvényekkel való kereskedés elvileg nem okoz problémát, hiszen számos hazai brókercég nyújt olyan szolgáltatást, platformot, amelyen keresztül elérhető a luxemburgi tőzsde.
 

Arra a kérdésre, hogy miért egy ilyen, európai mércével mért kis tőzsdét választottak, Várszegi Gábor a portfolio.hu-nak azt mondta: Luxemburgra azért esett a választás, mert ez számít a cég székhelyének, illetve mert "Luxemburgban két-három év alatt fel tudjuk építeni azt az imázsát a vállalatnak, amire szükség van ahhoz, hogy a későbbiekben adott esetben tovább léphessünk". Vagyis ez a tőzsde is csak átmeneti helyszín, mert a növekedési céljaik érdekében lehetséges, "hogy két-három év után vagy a londoni, vagy az amszterdami tőzsdére megyünk tovább". Az eddigi piaci folyamatokat alapul véve egyre nagyobb differencia mutatkozott a részvényárfolyam és az egy részvényre jutó ingatlanvagyon között, azonban a befektetőket megnyugtatta az, hogy a BÉT-ről kivezetés vagy éppen kiszorítás csak rendezett körülmények között történhetett volna meg, áll az Equilor által a kivezetés kapcsán kiadott közleményében. A luxemburgi tőzsdére való átvezetéssel eltűnik az a támasz, ami eddig a Fotex részvényárfolyamát és befektetőit segítette; ráadásul a luxemburgi tőzsdei jelenléttel, vagy az onnan történő kivezetési lehetőséggel kapcsolatban is vannak még homályos pontok. "Hivatalos információk egyelőre nem állnak rendelkezésünkre", hangsúlyozza az Equlior közleménye, "de a luxemburgi tőzsdével és pénzügyi felügyelettel az elmúlt napokban folytatott konzultációnk, illetve a publikus információk arra utalnak, hogy a magyar szabályokhoz hasonló kivezetés esetére vonatkozó szigorú ajánlattételi kötelezettség nincs érvényben a luxemburgi piacon; az lényegében egyedi elbírálások, illetve az ebből fakadó követelményeken alapszik".
 
 
Ez azt a veszélyt hordozza, hogy egy átmeneti, előre nem meghatározható mértékű időszakot követően zártkörűvé alakul a Fotex, a megmaradó részvényesek így sokkal lassabban és költségesebben érvényesíthetik jogaikat a társasággal szemben. A Fotex március 20-án a BÉT-en hivatalos közleményben jelezte, hogy jelenleg kivezetési, átvezetési,  törlési eljárás, illetve semmilyen más, ennek megfelelő eljárás nincs folyamatban a luxemburgi tőzsdén és a Fotexnek a későbbiekben sem áll szándékában a tőzsdei kivezetés. Ez rövid távon nyugtatólag hat a részvényekre, a Fotex elmúlt években mutatott lépései azonban továbbra is óvatosságot indokolnak a befektetők részéről.

A Random Capital által megfogalmazott vélemény szerint is számtalan buktató lehet a következő időszakban a részvényesek számára.:
  • a luxemburgi tőzsdén a Fotex Nyrt. részvényeinek forgalma és kötésszáma minimális,
  • az utóbbi időszakban a kereskedésre nyitva álló idő alatt Fotex részvényekre számtalan esetben sem vételi, sem eladási árfolyam nem volt a luxemburgi piacon,
  • a luxemburgi tőzsdén a magyarországi magánbefektetők érdekeinek érvényesítése a BÉT-en megszokotthoz képest nehézkesebbé válhat,
  • a fentiek alapján kétséges a részvények későbbi értékesíthetősége, figyelembe véve, hogy lehetséges, de nem biztos a Fotex Nyrt. luxemburgi tőzsdén történő sajátrészvény vásárlása a jövőben.
A társaság szerint ugyanakkor a jelenlegi helyzet értékelése rendkívül nehéz, mert ehhez hasonlót nem tapasztaltunk a magyar értékpapírpiac történetében.

Mit javasol a részvényeseknek az Equilor?
 
A jelenlegi helyzetben a részvények eladását vagy nagyobb kockázatot vállalóknak a tartást javasolják az elemzők, hiszen a Fotex esetében hiába magasabb a fundamentális érték a piaci árfolyamnál, a részvényesek számára ennek kiaknázását egyre kevesebb tényező teszi lehetővé.
2012 elején top sztoriként választották az Equilornál a Fotexet a társaságban rejlő ingatlanvagyon kapcsán, a luxemburgi átvezetés azonban felülírja stratégiájukat, mivel ennek eredményeképpen a részvények likviditása is számottevően csökken majd, ráadásul az ajánlat nélküli kivezetés kockázata is érezhetően megnő.
 
 
Ennek tükrében a részvények tartásának kockázat/várható hozam aránya érezhetően lecsökkent. Rövid távon ugyan még lehetnek felpattanások a részvényben, ezt azonban inkább a pálya széléről, pozíció nélkül illetve más eszközökben érdemes végigkövetni. 

Technikai tudnivalók a kivezetés kapcsán

A Fotex BÉT-ről történő kivezetése után, 2012. március 30-án a reggeli órákban egyetlen nagy csomagban automatikusan a luxemburgi tőzsdére "szállíttatja majd át" (transzferálja) azokat a Fotex részvényeket, amelyeket ügyfelek addig nem adtak el, közölte a KBC Equitas. Azoknak az ügyfeleknek, akik ezt kivárják, nem kell majd fizetniük a tranzakcióért. 

Azon ügyfelek, akik Fotex részvényeiket NYESZ számlán tárolják, sajnos kivételt képeznek, az ő részvényeiket nem transzferálják sehová, ugyanis a jogszabályok szerint NYESZ számlát csak magyar forintban lehet vezetni, a Fotex részvényei pedig a külföldi piacokon devizában forognak, közli a KBC Equitas.
 
mfor.hu 
 

Jogi közlemény
A Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlapján szereplő adatok, információk, elméleti és gyakorlati elemezések, kommentárok, előadások és egyéb írások (a továbbiakban együttesen: „Honlaptartalom”) tájékoztató céllal készülnek, azok befektetési ajánlást nem tartalmaznak, és így nem valósítanak meg a befektetési vállalkozásokról és árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi 138. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési elemzést vagy befektetési tanácsadást.

A Menedzsment Fórum (mfor.hu) nem befektetési vállalkozás, amely kiegészítő tevékenysége körében befektetési elemezéseket készít, vagy befektetési tanácsadást nyújt az ügyfelei részére. A Menedzsment Fórum (mfor.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a Menedzsment Fórum (mfor.hu) függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve ("MIFID") jogszabályi célja nem sérül.

A Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlaptartalma a szerzők magánvéleményét tükrözi. A honlaptartalom szerzői jogi védelem alatt áll. Minden jog fenntartva. A honlapon szereplő bármely szerzői műnek vagy azok részleteinek a szerzők előzetes írásbeli engedélye nélkül való bármilyen felhasználása tilos.

A Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlapjának üzemeltetője, szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!