3p

Valószínű, hogy Lettország le fogja értékelni nemzeti devizáját, a latot, csak az a kérdés, mikor - vélekedik a Barclays londoni elemzője. A Bloomberg cikke szerint 2010 végéig legalább 15 százalékos leértékelésre lehet számítani, a kormány várhatóan ezzel próbálja majd csökkenteni a költségvetés hiányát.

Valószínű, hogy Lettország le fogja értékelni nemzeti devizáját, a latot, csak az a kérdés, mikor - vélekedik a Barclays londoni elemzője. A Bloomberg cikke szerint 2010 végéig legalább 15 százalékos leértékelésre lehet számítani, a kormány várhatóan ezzel próbálja majd csökkenteni a költségvetés hiányát.

A válság egyik legnagyobb vesztesei a balti államok, mivel a gazdaság zuhanórepülése ott a legnagyobb, Lettországban például a második negyedévben 18,7 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye. Emiatt az Európai Bizottság arra számít, hogy a tavalyi 5 százalékról az év végére 10 százalékra emelkedik a költségvetés hiánya a GDP arányában annak ellenére is, hogy a kormány kiadáscsökkentő intézkedéseket hozott.

"Akkor jöhet el a lat leértékelésének ideje, ha már nem tudják tovább csökkenteni a költségvetés hiányát" - vélekedik Nigel Rendell, az RBC feltörekvő piacokat követő elemzője. A szakember szerint a következő hat hónapban akár 30 százalékkal is gyengülhet a lett nemzeti deviza az euró ellenében.

Valdis Dombrovskis lett miniszterelnök a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy a lat leértékelése miatt csökkenne a megtakarítások és a bérek értéke, illetve leginkább azokat érintené érzékenyen a lépés, akik devizában adósodtak el. Emellett nőne a bedőlő hitelek aránya, ami a bankok számára is kedvezőtlen lenne. Lettország egyik legnagyobb problémája, hogy a kihelyezett hitelek 91 százaléka valamilyen idegen devizában történt.

"Nagy a valószínűsége, hogy Lettország le fogja értékelni a latot, csak az a kérdés, mikor" - nyilatkozta a Bloombergnek Koon Chow, a Barclays elemzője. Ő arra számít, hogy a balti ország 15-20 százalékos leértékelést hajt végre a következő hónapokban, azt követően pedig egy plusz-mínusz 15 százalékos sávba próbálja terelni a latot.


A szakemberek szerint leginkább az szól a leértékelés mellett, hogy azzal Lettország versenyképesebbé tudná tenni exportját, ez pedig segítené a gazdaság talpra állítását a komoly zuhanást követően. Az utóbbi időben egyébként egyre többen foglalnak állást amellett, hogy a leértékelés jót tenne az országnak.

Még október elejére az mfor.hu kérdésére Buró Szilárd, az Equilor elemzője azt valószínűsítette, hogy ha be is következik a leértékelés, akkor annak csak átmeneti hatása lesz a forint árfolyamára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!