4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár az elemzők folyamatosan javítanak a részvények célárfolyamán, előrejelzéseik jelentősen a piaci árazás alatt vannak.

Ha helyesek az elemzők várakozásai, nem sok jóra számíthatnak az elkövetkezendő időszakban a pesti befektetők - legalábbis a vezető részvényekhez rendelt célárakból erre lehet következtetni, írja a Napi.

A tőzsdei árfolyamok jelentősen elszakadtak az elemzők által az egyes társaságok fundamentális teljesítménye alapján számított céláraktól, azaz mintha a befektetők jóval optimistábbak lennének, mint azt a cégek valós teljesítménye indokolná. A rés a 12 havi célárak és a piaci jegyzés között már a válság eleje óta szűkül, ám a folyamat csak a nyáron vált különösen látványossá, miután a piaci kurzus tartósan magasabb lett, mint a várakozások. Bár már a válság kitörésekor megfigyelhettük, hogy az elemzők bizonyos késéssel reagálnak a piaci folyamatokra, ám arra a magyar tőzsde elmúlt tíz évében nem volt példa, hogy az aktuális árfolyamoknál tartósan alacsonyabbak legyenek a célárak.

A vezető részvényeknél a legszembetűnőbb az eltérés az OTP esetében, itt a 19 elemző célárainak átlaga a Bloomberg adatai szerint mindössze 4246 forint, miközben a tőzsdén tegnap 5465 forinton cseréltek gazdát a papírok. (Az aktuális kurzusnál mindössze három cég - igaz, három rendkívül nagy szereplő -, a Deutsche Bank, a Nomura és a JP Morgan határozott meg magasabb 12 havi célárat). Az ajánlások többsége ennek ellenére még vásárlásra buzdít, igaz, a kilenc ilyen javaslattal szemben már hét eladást tanácsoló vélemény áll.

A Mol esetében nem ez az első alkalom, hogy az elemzői célárak elmaradnak a piaci ártól, erre 2006-ban már láttunk példát - igaz, az eltérés közel sem volt olyan nagy, mint jelenleg. A Bloomberg adatbázisában szereplő 14 elemzői célár átlaga ugyanis alig haladja meg a 14 400 forintot, miközben a BÉT-en ennél közel 2 ezer forinttal magasabb árfolyamon cseréltek gazdát tegnap a papírok. A Mol esetében heten vételt, öten pedig eladást javasolnak.

A Richter kivételt jelent, itt a 39 619 forintos célár, ha nem is túl jelentősen, de meghaladja a 38 500 forintos piaci árat. Biztató ráadásul, hogy a legfrissebb elemzések szignifikánsan magasabb célárakat tartalmaznak, mint a régebbiek, a három legutóbbi prognózis már mind 42 ezer forint fölé várja 12 hónapon belül a gyógyszerpapír árfolyamát.
Hasonló folyamatok figyelhetők meg az amerikai tőzsdéken is, az S&P-500 aktuális értéke immár hetek óta meghaladja a friss elemzői prognózisok átlagát. Utoljára erre 2006-ban volt példa, s akkor az index meg sem állt 2007. októberi csúcsáig. Bár a nagybankok stratégái március óta átlagosan 5,8 százalékkal emelték előrejelzéseiket, abban már megoszlik a véleményük, hogy a továbbiakban elég jól teljesít-e az amerikai gazdaság az újabb felfelé módosításokhoz.

A bikapiachívők szerint a március eleje óta tartó 58 százalékos emelkedés folytatódhat, mivel az Egyesült Államok gazdasága folytatja kilábalását a recesszióból. Ezt támaszthatja alá a Bloomberg által megkérdezett közgazdászok 2,9 százalékos harmadik negyedéves GDP-bővülésre vonatkozó prognózisa is. A medvék szerint viszont a 16 éves csúcsra járó munkanélküliség, illetve a lakáspiaci helyzet további romlása miatt a rallyból kifogy majd a szufla. A Barclays és a Goldman Sachs elemzői pedig úgy vélik, már nem is forognak olyan alacsony értékelési szinten a részvények, hiszen az egy évnél régebbi tevékenységből származó profit alapján átlagosan 20-as visszatekintő P/E (árfolyam/egy részvényre jutó nyereség) ráta mellett kereskednek az indexkosár papírjaival. A hitelpiac javulása és a vállalati felvásárlások és egyesülések (M&A) utóbbi időben tapasztalt gyarapodása önmagukban nem lesznek elegendőek a részvényárfolyamok emelkedéséhez - véli Quincy Krosby, az 580 milliárd dollárt kezelő Prudential Financial stratégája. A szakértő szerint a vízválasztó az Alcoa beszámolójával két hét múlva induló gyorsjelentési szezon lesz, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!