5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zuhanásba kezdtek világszerte a tőzsdék, miután publikálták a legfrissebb makrogazdasági adatokat. Évtizedek óta nem volt ennyi állástalan a tengerentúlon. Az OTP napon belül 300 forintot, 5 százalékot esett.

Zuhanásba kezdtek világszerte a tőzsdék, miután publikálták a legfrissebb makrogazdasági adatokat. Évtizedek óta nem volt ennyi állástalan a tengerentúlon. Az OTP napon belül 300 forintot, 5 százalékot esett.

Nagy zuhanásba kezdtek a nemzetközi és a magyar piacok is 14.30-kor. Az amerikai munkanélküliségi adat, a tegnapi és tegnapelőtti kedvező statisztikai adatok ellenére, a várakozásokat jelentősen alulmúlták és huszonhat éve a legrosszabb számokkal kellett szembesülnie a befektetőknek.


A munkanélküliségi ráta 10,2 százalékra nőtt a szeptemberi 9,8 százalékról, miközben elemzők 9,9 százalékot vártak. A mezőgazdaságon kívüli ágazatokban foglalkoztatottak száma 190 ezerrel esett, elemzők 175 ezres csökkenésre számítottak.

A ma publikált számok szerint októberben 190 ezer ember veszítette el az állását az Egyesült Államokban, így a recesszió kezdete óta már hozzávetőleg 7,3 millió munkahely szűnt meg a világ legnagyobb gazdaságában. Pesszimizmusra ad okot az a tény is, hogy a most napvilágot látott számok szerint sorozatban 22. hónapja csökken a foglalkoztatottság a tengerentúlon.

A munkaerőpiaci statisztika komponensei közül a befektetők leginkább a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak számának alakulására figyelnek. (A kissé talán furcsán csengő elnevezés oka, hogy a mezőgazdasági ágazatokban tapasztalt foglalkoztatottság a termés volatilitása miatt hagyományosan nagy kilengésekre képes, emiatt a statisztikusok inkább a foglalkoztatottság szempontjából stabilabb szektorokat veszik figyelembe a munkanélküliség számításakor, míg a mezőgazdaságot figyelmen kívül hagyják.) A mezőgazdaságon kívüli szektorokban ismét csökkent a munkaerő állomány, ami már az egymást követő 22. ilyen hónap. Összesen 190 ezer fővel dolgoztak kevesebben 2009. októberben, mint egy hónappal korábban. Tény azonban, hogy utoljára 2008. augusztusban volt ilyen alacsony a havi szintű állásvesztések száma. Különösen kedvező a trend, ha figyelembe vesszük, hogy a mélyponton, 2009 januárjában egy hónap alatt 741 ezer főt bocsátottak el az USA-ban.

A tartósan munkanélküliek (legalább 27 hete munkanélküli segélyben részesülő személyek) száma stagnált, a múlt hónaphoz képest és így továbbra is 5,6 millió főn áll. Ezek alapján az állástalanként regisztráltak 35.6 százaléka mondható tartósan munkanélkülinek.

Szektorok szerinti bontásban az látszik, hogy az oktatási és egészségügyi szektor, illetve az üzleti szolgáltatások szektor kivételével valamennyi ágazatban folytatódott a foglalkoztattak számának csökkenése. Az építőiparban volt a legnagyobb az elbocsátási hullám, 62 ezer fővel csökkent a dolgozók létszáma. A feldolgozóiparban 61 ezer fővel, a szolgáltatóiparban szintén 61 ezer fővel, azon belül a kereskedelemben közel 40 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottság. A kormányzati szektor foglalkoztatottsága stagnált, az előző havi 53 ezer fős elbocsátással szemben.

A fenti adatok alapján továbbra is nagy magabiztossággal állítható, hogy messze még a fordulat az amerikai munkaerőpiacon, amely a kulcsa lenne a fogyasztói kiadások stabil alakulásának, áll az Equilor által kiadott gyorselemzésben. A munkanélküliség növekedése az elemzői előrejelzések szerint a 2010-es év első negyedévben éri el a csúcspontját. Mindez azért is fontos, mert az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed az e hát szerdán tartott kamatdöntő ülést követően is nyomatékosította, hogy mindaddig nem várható az amerikai alapkamat emelése, amíg nem konszolidálódik a munkaerőpiac.

A növekvő foglalkoztatottság és az ezzel párhuzamosan növekvő vásárlói kedv inflációgerjesztő hatással jár majd várhatóan együtt, amit a Fed elsősorban az irányadó ráta emelésével kezelhet. A munkaerőpiacon látható trendet alapul véve továbbra is tartjuk azon álláspontunkat, hogy az amerikai gazdaságot sújtó recessziónak csak technikai alapon lett vége a 2009. második negyedévben. A II. világháború utáni korszak egyik legnagyobb gazdasági válságának vége akkor érkezik el, véleményünk szerint, amikor megfordul a munkaerőpiaci helyzet és havi szinten már nőni fog a foglalkoztatottak száma, állítják az Equilor szakértői.


A munkaerőpiaci adatokra mindenképpen negatív reakció várható legalább a mai napon, ahogy ez már az első percekben is nyilvánvalóvá vált. A határidős amerikai indexek a 14:30 előtti enyhe pluszból fél százalékos mínuszba hullottak, míg az amerikai dollár némileg erősödött. Az EUR/USD keresztárfolyam a bejelentés előtti 1,4872-es szintről 1,4819-ig szakadt, ezt követően azonban 1,4850-ig jött vissza.

Az adatot megelőzően még 5500 forint felett forgó OTP 5300 forint körüli szintig esett, de a BUX is gyorsan csökkent. A reggeli órákban még 20600 pont körül álló mutató a kellemetlen adatok hatására 20100 pontig zuhant. Az amerikai határidős indexek is jókora esést valószínűsítenek a mai tengerentúli kereskedésre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!