2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egymillió eurós kártérítés megfizetésére ítélte pénteken a versailles-i fellebbviteli bíróság azt a volt brókert, akit a Société Générale francia bank 2008-as 4,9 milliárd eurós (1500 milliárd forintos) rekordveszteségéért részben felelősnek tart.

A bíróság kimondta, hogy Jérome Kerviel csak részben felelős a volt munkáltatója káráért, a bank biztonsági és ellenőrzési intézkedéseiben, valamint szervezettségében történt mulasztások miatt.

A francia semmítőszék 2014 márciusban már kimondta a 39 éves volt alkusz bűnösségét, amiért három év letöltendő és további két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Jérome Kervielnek azonban a semmítőszék döntése értelmében nem kellett visszafizetnie a teljes összeget a pénzintézetnek, hanem a Société Générale ezen követelését a bíróságnak újra kellett tárgyalnia.

Ezek voltak az elmúlt évek legnagyobb vállalati botrányai

"Az igazságszolgáltatás halad és a harc folytatódik, miután továbbra is úgy vélem, hogy semmivel sem tartozom a Société Générale-nak" - mondta az ítélethirdetés után a volt bróker, aki teljes revíziót kér az ügyében, azt remélve, hogy teljesen felmentik. A bank viszont üdvözölte a bírósági döntést, amelyet Jean Veil, a pénzintézet ügyvédje "teljesen kielégítőnek" nevezett.

A banknál nyolc évig dolgozó egykori alkusz, akit sokan csalónak, mások viszont bűnbaknak tartanak Franciaországban, 2005 végétől fiktív ügyfélszámlákat kreálva egymásra épülő hosszú pozíciókat vett fel, azonnali vételi és határidős eladási ügyletek láncolatát kötötte, arra játszva, hogy a piaci árak majd emelkedni fognak - ám a nemzetközi tőzsdemutatók 2008 januárjában meredeken zuhantak.

Ez most a világ leggyorsabb szériaautója

A bank azt állítja: csak 2008 januárban észlelte, hogy Kerviel körülbelül 50 milliárd euró (15,5 ezer milliárd forintos) értékben épített fel csalárd pozíciókat, ezeket a Société Générale-nak sikerült lezárnia, vagyis a sok millió kontraktust eladták, és végül 4,9 milliárd eurónyi (1500 milliárd forintnyi) veszteség maradt, a brókert pedig azonnal elbocsátották. Jérome Kerviel mindig is azt állította, hogy a pénzintézet pontosan tudta, mit csinál az alkalmazottja, ezt viszont a Société Générale tagadja.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!