5p

Úgy tűnik, hogy egyhamar nem csillapodik a politikai instabilitás a Közel-Keleten, ami emelkedő olajárat jelent. A kérdés az, hogy az olajár emelkedése vajon újabb recessziót vált-e ki. A palagáz megrengetheti a világot, ennek pedig Lengyelország és Ukrajna lehet a legnagyobb nyertese. A ciklikus nyersanyagok ára 2011-ben tovább emelkedik, ebből pedig az energiaszektor profitál leginkább.

Az Erste elemzői szerint az olajár 150 dollárig emelkedik majd és csak az év második felében várható trendforduló. Várakozásaik szerint a Brent olaj idei átlagára 124 dollár/hordó lesz. Az ennél is pesszimistább forgatókönyv szerint a 200 dolláros rekordárfolyam sem kizárt.

Még nem árazódtak be az arab feszültségek

„A legnagyobb bizonytalansági tényezőt az arab országokban zajló politikai fejlemények jelentik, ezek még messze nem árazódtak be jelenleg. Arra számítok, hogy a helyzet egyhamar nem oldódik meg” – jelentette ki Ronald Stöferle, az Erste Group részvényelemzője.

A Líbiában fennálló kaotikus állapotokon kívül további jelentős kőolajtermelő államokban is napról-napra romlik a helyzet, vagyis a dominó-effektus sem zárható ki. A mélyben megbúvó társadalmi feszültségeket nem szabad alábecsülni. A olajár emelkedése elégedetlenséget szül és feljebb korbácsolja az inflációt. Amennyiben további fennakadások következnek be Líbia vagy Algéria olajkitermelésében – még ha csak rövid időre is –, annak következtében már gyakorlatilag kimerülnek Szaúd-Arábia tartalékkapacitásai. Ráadásul a líbiai olaj kéntartalma alacsonyabb, maga az olaj pedig könnyebb, mint a szaúd-arábiai változat, s ezért nem lehet csak úgy pótolni.

Szaúd-Arábia kezében van tehát a kulcs, hogy az olajár meredeken elindul-e felfelé, vagy sem. Egyrészről kétséges, hogy az ország elég gyorsan tudja-e bővíteni kapacitásait, ha igazán eldurvul a helyzet, illetve fennáll az a látens veszély is, hogy esetleg a kulcsfontosságú olajszállítási útvonalak (a Hormuzi- és a Malakai-szoros) esetleg blokád alá kerülhetnek. Ha a kettő közül bármelyik útvonal beszűkül, az olajár 200 dollár fölé emelkedik hordónként. 

Az olaj taszíthatja újabb recesszióba a világot

„A magas olajár mindenképpen veszélyt jelent a gazdasági növekedésre” – mondta Ronald Stöferle. Amint tartósan 100 dollár/hordó fölé emelkedik a kőolaj ára, arra lehet számítani, hogy az OPEC drasztikusan emeli a kitermelt mennyiséget, nehogy lefojtsa a gazdasági növekedést.

„Éppen ezért úgy véljük, hogy leginkább felfelé mutató kockázatok jelentkeznek az olajárral kapcsolatban” – tette hozzá az elemző. A piacon megjelenő kínálat csökkenésén túl a forradalmi hangulat tüze tovább is terjedhet, aminek következtében új magasságokba szökhet az olajár, kiváltképp az év első felében. (Hasonló megállapításokat tett korábbi elemzésében az mfor.hu bloggere, Varga Péter is - A lázongó arab világ küldheti padlóra a piacokat)

Az Erste Group elemzői azzal számolnak, hogy a Brent kőolaj átlagára 124 dollár lesz hordónként 2011-ben. Az ökölszabály szerint minden 10 százaléknyi olajár-emelés 25 bázisponttal veti vissza az Egyesült Államok gazdasági növekedését. Az IEA szerint a világ GDP-jének 4,1 százalékát jelentették az olajkiadások 2010-ben. Ha a kőolaj tartósan 100 dollár fölé emelkedik 2011-ben, akkor ez az arány közel 5 százalékra nőne, ami már kritikus szintet jelentene a világgazdaság számára. Hordónként 120 dolláros Brent-olajárnál ez az arány 6 százalék, 150 dollárnál pedig 7,5 százalék lenne. Mivel világos, hogy az OPEC mindenképpen fenn akarja tartani a gazdasági fejlődést, egy ilyen szcenárió előállása esetén minden bizonnyal növelné a kitermelést.

A nulla százalékos kamat a hibás?
 
A kormányok és jegybankok által világszerte alkalmazott gazdaságélénkítő lépések, valamint a szinte világméretben jelentkező és a nulla százalékos kamatlábat becélzó kamatpolitika áll amögött, hogy a nyersanyagárak 2010-ben tovább emelkedtek - vélik az Erste szakemberei.

Az olajár további alakulása ezért nagyban függ attól, hogy a Fed beindítja-e a harmadik mennyiségi lazítási programot. Az amerikai jegybank már számos alkalommal hangsúlyozta a magasabb részvényárak pozitív hatását. A nyersanyagárak szintén profitálnak a nagyobb kockázatvállalási kedvből.

„Hamarosan elérjük a hagyományos kőolaj kitermelésének maximális ütemét. Az olajcsúcsra vonatkozó elemzések semmiképpen sem pusztán pánikkeltés gyanánt készülnek” – hangsúlyozta Roland Stöferle. Mintegy 64 országban már elérték az olajkitermelés legnagyobb fenntartható ütemét.

Az Erste Group elemzői szerint a földgáz, kiváltképp a palagáz lesz a leggyorsabb ütemben bővülő fosszilis energiahordozó a jövőben. Mivel tisztábban ég, mint akár a szén, akár a petróleum, és a széndioxid-kvótát tekintve is rendelkezik előnyökkel, a földgáz könnyedén kiszoríthatja az olajat. Az elkövetkezendő években a kitermelési és beszerzési tevékenység megélénkülése várható elsősorban Lengyelországban és Ukrajnában.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!