6p

A kezdeti euforikus reakciók után egyre több árnyaltabb vélemény jelenik meg a szerda éjszaka elfogadott Európai Uniós megállapodás kapcsán. A tervek szépek, és ambiciózusak, ám számos olyan részlet várat magára, ami árnyalhatja a képet. Ahhoz, hogy ne csak egy gyors short covering rally alakuljon ki, számos megoldandó kérdés vár az eurózónára, az ugyanakkor biztató, hogy az USA-ban úgy tűnik, túl vannak a nehezén, áll az FxPro helyzetelemzésében.

Az európai államfők szerdán végre megegyeztek egy átfogó válságtervben, melyet tegnap reggel Brüsszelben egy kommünikében foglaltak össze. Olaszország "elkötelezte magát" az államháztartás konszolidációja, illetve a költségvetés kiegyensúlyozása mellett (2013-ig), továbbá megígérte, hogy 2012 közepéig törvénybe foglalja a költségvetési szigort. Ez felettébb népszerűtlen jogszabályokat tesz majd szükségessé, többek között a nyugdíjkorhatár emelését, 65-ről 67 évre, 2026-ig. Az EU/IMF/EKB trojka egy felügyeleti szervet fog telepíteni Athénban, hogy "tanácsokkal és segítséggel" lássa el a görögöket, illetve hogy "biztosítsa a reformok időbeni és teljes körű megvalósítását". Ami a görög adósság leírásokat illeti, a privát kötvénytulajdonosok úgy tűnik, hogy "önkéntesen" beleegyeztek az 50 százalékos veszteséggel járó kötvénycserébe, ezzel lehetővé téve a jelenleg 120 százalékos államadósság terv szerinti csökkentését, 2020-ig. Az eurózóna tagok pedig megígérték, hogy további 30 milliárd eurót különítenek el erre a célra. Az EFSF mentőalapnál két, egymást kiegészítő intézkedést fogadtak el, egyfelől a hitelek fokozását a tagállamok új kötvénykibocsátásainál, illetve további finanszírozást a magán- és állami intézetektől és befektetőktől, melyet valószínűleg egy ún. SPV-be (különleges célú társaság) fognak irányítani. Sarkozy szerint az EFSF le nem kötött részét (kb. 250 Mrd. euró) négy vagy ötszörös tőkeáttéttel lehetne szorozni (20 vagy 25 százalékos biztosítást kínálva), mely 1 billió euró fölé emelné az EFSF kapacitását, leszámítva a "gazdag donorok adományait".

Ami a feltőkésítést illeti, a bankok kötelező tőkearányát 2012 közepéig 9 százalékra kell emelni, mely azt jelenti, hogy közel 70 bank, nagyjából 106 milliárd euróval kell, hogy növelje a tőketartalékokat; ebben a kormányok vállalnák a garanciát, hogy a pénzintézetek elkerüljék a jelentős eszközeladásokat.

Elkerültük az armageddont – egyelőre
Az EU-csúcs utáni közlemény még mindig tele van "sötét foltokkal", ahogy George Osborne tömören összefoglalta, a jelentés azonban kellően bíztató ahhoz, hogy kiengesztelje azokat a befektetőket és kereskedőket, akik néhány hete még az armageddontól tartottak. Tegnap elsősorban a kockázatos eszközök mutattak pozitív reakciót; a francia CAC-40 és a német DAX indexek 5 százalékkal erősödtek, az utóbbi a szeptember közepén jegyzet mélyponthoz képest nem kevesebb, mint 23 százalékkal nőtt.

A nagy volatilitású fizetőeszközök (pl. AUD) is szárnyaltak, mégpedig több mint 13 százalékkal kevesebb, mint négy hét alatt. Ezeket a valutákat elsősorban a közönséges fémek lenyűgöző árfolyammozgása segítette; a réz pl. közel 15 százalékkal erősödött egy hét alatt. A közös valuta 1,42-re drágult, míg október elején még az 1,32-es szinten küzdött a túlélésért. Az eladósodott EU-államok kötvényhozamai nagyot estek; a tízéves olasz és német papírok különbözete több mint 20 százalékkal csökkent, majd a francia-német tízévesek közti különbség is jelentősen szűkült. Ami a – múlt hónapban az euróból való menekülés miatt oly nagy keresletnek örvendő – dollárt illeti, itt tovább folytatódott a kiárusítás, miután az euró short kereskedők fedezésre kényszerültek. Ahogy már számtalanszor jeleztük, a hónap első felében rendkívüli módon elszaporodtak az euró short pozíciók, így nagy eséllyel számíthattunk legalább egy short covering rallyra, legalábbis amíg az európai döntéshozók gondoskodnak erről. Hasonló short-trendet láthattunk a részvényeknél, a nagy volatilitású valutáknál és az EU periférikus államainak kötvényeinél is. Miután a kereskedők a naptári év vége előtt mérlegeik kiegyenlítésére törekszenek, így minden esély megvan rá, hogy rövidtávon további short coveringet lássunk a kockázati eszközöknél és az eurónál.

Az USA-ban is arrább állnak a viharfelhők?
A hitelesnek tűnő európai válságmegoldással nagyjából egy időben, az USA-ban is kiadtak egy bíztató jelentést, mely arra utal, hogy a nehezén már ott is túl vannak, legalábbis rövidtávon. Két hónappal ezelőtt még mindenki attól tartott, hogy az amerikai gazdaság visszacsúszik a válságba, melyhez természetesen az európai problémák által gerjesztett bizonytalanság is hozzájárult. Azonban a harmadik negyedéves GDP +2,5 százalékos előzetes becslése jóval meghaladta a második negyedévben mért 1,3, illetve az első negyedéves 0,4 százalékos eredményt. Ugyanakkor a fogyasztók is formában vannak, és a befektetések is megfelelő mértékben bővülnek.

A hosszú távú munkanélküliek száma is 100 ezer fővel csökkent az október 10-én kezdődő héten, mely hároméves mélypontot jelent. Azonban ahogy megszokhattuk, ezúttal is számos tényező árnyalja a pozitív híreket. Így pl. a legutóbbi negyedévben 1,7 százalékkal csökkent a szabadon felhasználható jövedelem szezonálisan kiigazított éves rátája, mely 4,1 százalékos mínuszt eredményezett a megtakarítási rátánál. Továbbá a hosszú távú munkanélküliség csökkenése is valószínűleg csak a szigorúbb jogosultsági feltételeket tükrözi. Jelen pillanatban még nehezen eldönthető, hogy a pohár félig tele van, vagy félig üres.

A medvék bankja
A Bank of England Monetáris Bizottságának nem egy, nem kettő, hanem három tagja festett igencsak lehangoló képet a brit gazdasági kilátásokról az elmúlt napokban. Adam Posen, a kamatdöntő bizottság legvisszafogottabb tagja csütörtökön azt állította, hogy a gazdaság "leszakadóban van" és hogy az idei növekedés csak kicsivel fogja meghaladni a 0,5 százalékos mértéket. Martin Weale a hét elején kifejtette, hogy egyáltalán nem lepné meg, ha az aktuális negyedévben negatív előjelű lenne a növekedés. Paul Fisher pedig azzal tetézte a negatív hangulatot, hogy szerinte a BOE 75 Mrd. font értékű eszközvásárlása a minimum szükséges intézkedés, és hogy a gazdaság már jelen pillanatban is visszaesésben lehet. Észrevételei arra utalhatnak, hogy a bankot meg lehet és kell majd győzni a további eszközvásárlásokról. Itt bizony alig akad olyan pont, amivel nem lehet egyetérteni; a brit gazdaság valójában olyan, mint egy szárnyaitól megfosztott madár.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!