4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan a konszolidált számviteli eredménye lényegesen magasabb lett a vártnál az OTP-csoportnak a tavalyi év utolsó negyedévében, a korrekciós tételeket is figyelembe véve a várakozások alatt szerepelt a bank.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján péntek hajnalban közzétett, Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerinti jelentésből kiderül, hogy az OTP csoport konszolidált korrigált adózott nyeresége 62 százalékkal, 16,595 milliárd forintra nőtt (várt: 18,058 milliárd) 2015 utolsó negyedévében az egy évvel korábbihoz képest, az év egészében pedig - 2 százalékos éves növekedéssel - 120,245 milliárd forintot ért el.    
 
 
A konszolidált éves eredményhez legnagyobb mértékben - 123,4 milliárd forinttal - az OTP Core, a csoport magyarországi tevékenysége járult hozzá annak ellenére, hogy a korrekciós tételeket nem tartalmazó adózott eredménye 10 százalékkal csökkent. A külföldi leánybankok közül a bolgár járult hozzá a legnagyobb mértékben a csoport éves eredményéhez, rekordnagyságú 52,5 milliárd forintos adózott eredményével, ami 34 százalékkal több az előző évinél. Az OTP Core korrigált adózott eredményének csökkenését a bank a nettó kamateredmény 6 százalékos csökkenésével és a kockázati költségek 9 százalékkal emelkedésével magyarázza. 
A jelentés szerint a nettó kamateredmény 15 milliárd forinttal csökkent éves szinten, ami elsősorban az elszámoltatás és a deviza jelzáloghitelek forintosítása hatása, valamint a csökkenő kamatkörnyezet következménye. A kockázati költségeken belül a hitelekre képzett kockázati költségek 2 százalékkal mérséklődtek éves szinten; a tavalyi utolsó negyedévben a hitelkockázati költségek 8 százalékkal nőttek.
 
 
A magyar szabályozói környezet változásával kapcsolatban az OTP Bank felidézi, hogy 2015. decemberben döntés született a bankadó jelentős mérsékléséről 2016-tól, valamint a 2015-ös brókerbotrányok okozta veszteségek bankszektort terhelő ésszerű megosztásáról. Az OTP magyarországi csoporttagjai 2016-ban 16,1 milliárd forint bankadót fizethetnek, szemben a 2015-ben fizetett 34,9 milliárd forinttal.
    
A lakáspiacot érintő jogszabályváltozások között a jelentés kiemeli a családi otthonteremtési kedvezményt (csok), valamint a lakásáfa 5 százalékra csökkentését, ami a bank várakozása szerint növelni fogja a jelzáloghitelek iránti igényt. 
   
Idén az OTP menedzsmentje arra számít, hogy - az orosz leánybank részeként működő Touch Bankot leszámítva - egyetlen leánybank esetében sem lesz veszteséges a működés.
    
A jelentés szerint a külföldi csoporttagok közül a bolgár bankon kívül jelentősen javult a horvát, a román, a szlovák és a montenegrói leánybankok teljesítménye, Szerbiában enyhébb, míg Ukrajnában és Oroszországgal jelentős veszteséget könyvelt el a bankcsoport tavaly.
  
 
A bolgár leánybank kiváló teljesítménye az erős alapbanki tevékenységnek és a kockázati költségek 21 százalékos mérséklődésének köszönhető. Az orosz leánybank - Touch Bank nélkül - 15,1 milliárd forintos vesztséget könyvelt el tavaly, ami 4 százalékkal haladja meg az előző évit, annak ellenére, hogy a kockázati költségek 30 százalékkal csökkentek.
    
Az ukrán leánybank a 2014-esnél 7 százalékkal kisebb, 40,3 milliárd forintos veszteséget ért el tavaly. Itt a kockázati költségek éves szinten 35 százalékkal nőttek hrivnyában számolva. Mivel az ukrán deviza jelentősen gyengült a forinttal szemben tavaly, a bank szerint az eredmények alakulását jobban szemléltetik a forintban mért változások, így jelentősen javult a működési eredmény, éves szinten 46 százalékkal.
    
A jelentés szerint a kockázati költségek tavaly csoportszinten 20 százalékkal, 221 milliárd forintra csökkentek az előző évihez képest, míg a negyedik negyedévben 53 milliárd forintot tettek ki, ami 10 százalékos csökkenés.
 
 
 
A bankcsoport mérlegfőösszege 2 százalékkal, 10 718,848 milliárd forintra csökkent tavaly év végére.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!