3p

A nagy konfliktusok és bizonytalanságok idején a befektetők a kockázatosabb eszközökből a stabilabb eszközökbe, hagyományosan aranyba, USA állampapírokba, svájci frankba és dollárba teszik a pénzüket. Ha Észak-Korea holnap kilő egy rakétát Guam szigetére, akkor a befektetők a hagyományokat követve ezeket az eszközöket vásárolnák – de kérdés, hogy gondolkodás nélkül másolnák-e a régi, jól bevált menekülő stratégiákat, teszi fel a kérdés Althea Spinozzi, a dán Saxo Bank elemzője.

Spinozzi szerint ugyanis felmerül egy új tényező: az amerikai elnök kiszámíthatatlansága, amely a piaci értékelési folyamatokra is érezhetően kihat. Ezt a kiszámíthatatlanságot csak tovább erősíti az, hogy eddig nem túl jó Trump elnök mérlege, a népszerűsége csökken, nem sikerült az ígért törvényi változásokat elérnie, és ez agresszívebb viselkedésre sarkallhatja egy nemzetközi konfliktusban, amely alkalmas lenne arra, hogy elterelje a figyelmet a kudarcairól. 

Ha kitör az észak-koreai konfliktus, akkor vásárolnának-e amerikai állampapírokat a befektetők, miközben nem tudják megjósolni Trump következő lépését? Sokan úgy gondolják, hogy az Egyesült Államok politikájától függetlenebb eszközök után kell nézni. A német állampapírok természetes helyettesítői lennének az amerikai papíroknak, tekintve Németország távolságát Észak-Koreától és az amerikai elnök rapszodikusságától. Ugyanakkor a 10 éves német államkötvény hozama fél százalék alatt van – körül kell tehát nézni a vállalati kötvények között, hogy a német bundoknál olcsóbb, biztonságosabb lehetőségeket találjunk a fix hozamok piacán. 

A nagy nevű, jó minősítésű vállalatok kötvényei jól betölthetik a biztonsági menedék szerepét. Ezeknek a papíroknak az árfolyamai is megszenvednének egy nemzetközi konfliktust és egy kamatfelár-növekedést, de nem annyira, mint a kockázatosabb eszközök. 

Egy koreai háború esetén az is megfontolandó szempont, hogy a kötvényt kibocsátó vállalat mennyire van kitéve az ázsiai geopolitikai kockázatoknak. Bőven vannak olyan nagy nevek, amelyek kitettsége alacsony, és a papírjaik likviditásával sincs gond, mint például az Amazon, az Anheuser-Busch, a Coca-Cola, a Daimler, a Microsoft vagy az Oracle. 
 

Könnyen lehet, hogy a jelenlegi amerikai-észak-koreai vita egy hosszabb, feszültségekkel teli időszak kezdete, amely megnöveli a volatilitást a piacokon. Ilyen körülmények között a befektetőknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a kockázatkezelésre, figyelembe kell venniük minden lehetőséget a veszteségek korlátozására, de mindeközben olyan eszközökben kell gondolkodniuk, amelyek magukba foglalják a piaci profit reális lehetőségét. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!