4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2012 végén mindössze 12,3 százalékot tett ki a magyar lakosság lakáshitel-állományának GDP-hez viszonyított aránya. A környező országok közül ennél alacsonyabb mutatóval csak Románia szerénykedik.

A magyar ingatlanpiacot a mostani stagnáló állapotából csak a jelenleginél lényegesen dinamikusabb kereslet tudná kimozdítani. Hiába azonban a januártól még kedvezőbb paraméterekkel elérhető kamattámogatott konstrukció, az MNB legfrissebb adatai szerint az év első hónapjában mindössze 8,2 milliárd forint lakáscélú hitelt folyósítottak a hazai bankok. Ilyen alacsony értékre 2010 márciusa óta nem volt példa. Márpedig, amíg nem érhető el olcsó és nagy volumenben hozzáférhető (és folyósított) lakáshitel, addig a magyar ingatlanpiacon - a hazai demográfiai folyamatok, illetve a külföldi kereslet támogatása hiányában - nem várható alapvető fordulat. 

Ha megnézzük az Európai Központ Bank statisztikáját, a környező országokkal összehasonlítva azt láthatjuk, hazánkban a lakosság lakáshitel-állományának euróban kifejezett értéke évről évre alacsonyabb. Eközben régiós versenytársainknál ha nincs is hitelbumm, de a válság kitörése óta folyamatosan pozitív tartományban van az állomány növekedésének üteme.

Az ábrát nézve jogosan tehetjük fel a kérdést, azért csökken folyamatosan a magyar lakáshitel állomány, mert a válság előtti időben esetleg túlhitelezték magukat a kereskedelmi bankok és most ennek a folyamatnak a korrekciója zajlik? Ha az EKB állományadatait összevetjük az Eurostat folyó áras (euróban kifejezett) GDP adataival, akkor azt láthatjuk, erről szó sincs, hiszen a magyar 12,3 százalékos arány a régióban a második legalacsonyabb. A csehek, a lengyelek, a szlovákok mind 20 százalék körüli GDP-arányos állománnyal rendelkeznek, a fejlett osztrák piac pedig 27,8 százalékkal bír.

A magyar mutató - a devizahiteleknek köszönhetően - a 2008-as válságig együtt nőtt a régiós társak hasonló indexével, 2010-től azonban - amikor eltűntek a devizahitelek és tömegesen dőltek be a korábban folyósítottak - folyamatos, és határozott mértékű volt a visszaesés. Ráadásul már a 2009-es és 2010-es növekedés is csak technikai jellegű, hiszen 2009-ben bezuhant a GDP, 2010-ben pedig "elszállt" a svájci frank árfolyama az euróhoz képest. Azóta azonban - a végtörlesztéssel megtámogatva - élesen csökken a magyar lakáshitel-állomány értéke.

Azon felül, hogy a devizaalapú hitelekkel a társadalom széles köre megégette magát és ezért a lakosság jelentős részében jelenleg - és még valószínűleg hosszú ideig - "hitelundor tombol", a lakáshitelek állományának felfutását, vagy legalábbis szinten tartását alapvetően még egy másik keresleti tényező is dominánsan meghatározza. Ez pedig a magas kamatszint. Magyarországon az 5 éven túli lakáshitelek a válság kitörése óta 11-12 százalékos kamat mellett érhetőek el az EKB szerint. A tavaly második félévben beindult MNB-kamatvágások ellenére a kamat december végén átlagosan 11,13 százalék volt. Hiába csökken ugyanis a kamatláb, ha az egyéb költségek alapvetően megdrágítják a hiteltermékeket. (lásd: A kamatvágások ellenére is drágábban juthattunk lakáshitelhez)

Ha figyelembe vesszük az adott gazdaságra jellemző inflációs környezetet is, akkor a reálkamat (az Eurostat által közölt harmonizált infláció feletti rész) nálunk 6,03, a lengyeleknél 4,46, a románoknál pedig 3,94 százalék. Ráadásul a lengyelekkel ellentétben nálunk sem az elmúlt időszak gazdasági teljesítménye, sem a várakozások, sem az ingatlanpiaci folyamatok nem igazán adnak támogatást a lakosság számára a hosszú távú eladósodás irányába.

Az ábrán jól látható, hogy 2007 első felében - főleg a devizahiteleknek köszönhetően - a magyar lakáshitelek árazása a legkedvezőbb volt a régióban. A válság kitörése óta azonban a legdrágább.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!