6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rossz szomszédság török átok – tartja a régi mondás, ám máig sok társasházban élő probléma, hogy nem jó a kapcsolat az egy házban, épületben élő lakók között. Az akár több tízmillióért vett ingatlan élvezetét jelentősen ronthatja az állandó vitázás, a nagyon elfajult ügyek pedig akár a lakás eladását is megnehezíthetik. A szakértő szerint a viszályokat a legjobb a beköltözésnél elkerülni.

Az utóbbi években rengetegen vásároltak lakást, több ezer új építésű társasház épült fel, ám sok helyről hallani, hogy az új tulajdonosok nemhogy alig beszélnek egymással, sokszor kifejezetten ellenséges viszony alakul ki, jellemzően tyúkper típusú problémák miatt. Lakásvásárlás előtt elég nehéz a szomszédság felmérése, számítani kell azonban arra, hogy minél nagyobb egy társasház, annál többféle ember igényeinek kell megfelelni, bár sokszor a néhány lakásos házakban alakulnak ki a legélesebb viták. Nehéz helyzetben van tehát egy újonnan beköltöző – hiszen egy közösség kialakult rendjébe kell beilleszkednie, amiről rendszerint semmilyen információja nincsen. Hogyan lehet elkerülni, hogy kialakuljon a rossz viszony?

1. Óvatosan a lakásavató bulival

Kedves szokásként divattá vált az utóbbi években a lakásavató-buli, amely rendszerint biztosan maga után vonja a későbbi problémák kialakulását, különösen azért, mert sok épület hangszigetelése a szabványnak ugyan megfelel, ám ettől még kiválóan élvezhető a szomszéd lakásban zajló rendezvény. Amennyiben a buli vélhetően az éjszakába nyúlik, vagy hangosabb lesz, érdemes csak az elejét a lakásban tartani, majd a csapatot átvezényelni egy szórakozóhelyre – különben később hónapokig hallgathatja majd az új tulajdonos a „dorbézolásra” vonatkozó megjegyzéseket. (Nem mellesleg, a sikeres buli után máris neki lehet kezdeni a lakásfelújításnak).

2. Körültekintően válassza meg a költözési időpontot

A költözködés, a bútorok kiszállítása, a háztartási gépek beszerelése rendszerint zajos tevékenység, valamint rövidebb hosszabb időre a lépcsőház és a liftek részleges elfoglalásával jár. Az ebből adódó konfliktusokat mérsékelheti, ha nem a társasház legforgalmasabb óráiban (jellemzően hétköznap délután és este) bonyolítja le a beköltözést, hanem a csendesebb, hétköznap délelőtti időszakban, amikor vélhetően a legtöbben nem tartózkodnak otthon. Az időpont választása segít abban is, hogy a lehető legkevesebb lakó nézze végig egyenes adásban beköltözését, részletes leltárt felvéve az ingatlanba bevitt bútorokról illetve műszaki eszközökről. A hétvégi költözködés nem túl szerencsés, mivel ilyenkor sokan későig alszanak, pihennének.

3. Szervezze meg a felújítást

Használt lakásba költözés előtt az esetek döntő többségében kisebb-nagyobb felújításokra kerül sor – melyek szintén kiválthatják a már ott lakók haragját, különös tekintettel a mindenki által kifejezetten utált fúrásra. Általános tapasztalat, hogy a felújítást végző munkások többsége szereti a munkát már korán reggel elkezdeni – ám ne engedje meg nekik, hogy reggel 9-fél 10 előtt zajos tevékenységet végezzenek, ugyanez a helyzet a 18 óra utáni és a hétvégi időszakkal is. Hosszú időre megutálják, ha a kora reggeli órákban kezdenek fúrni, vagy falat bontani lakásában.

4. Egyeztessen a közös képviselővel

Bizonyos felújítási műveletekhez szükség lehet a közműszolgáltatások ideiglenes elzárására – ezt okvetlenül beszélje meg a ház illetékesével (gondnok, közös képviselő) – semmiképpen ne kezdjen önálló partizánakciókba, mert akár még kártérítési pert is a nyakába akaszthatnak – például, ha a fűtés vagy az áram kikapcsolása miatt valamelyik lakásban tönkremegy egy műszaki berendezés. Az ilyen típusú munkákat szintén a kevésbé frekventált hétköznap délelőtti órákra időzíteni.

5. Érdemes előre elnézést kérni

A nagyobb zajjal, kosszal járó felújítás előtt érdemes egy A4-es papíron udvarias hangnemben elnézést kérni az esetleges kellemetlenségekért, és meghatározni a felújítás várható befejezési időpontját. Ezzel együtt is előfordulhat, hogy valaki nemtetszését nyilvánítja, de ilyenkor már általában a többség már nem csatlakozik a problémát keresők táborához.

6. Mutatkozzon be

Érdemes megismerkedni a ház befolyásosabb személyeivel (közös képviselő, ha van gondnok, vagy biztonsági őr), illetve közvetlen falszomszédjának is bemutatkozhat. Mivel sokan nem szeretik az előzetes bejelentés nélküli látogatókat, a legjobb utóbbira „spontán” a folyosón véletlenszerűen összetalálkozva, esetleg pár soros levélben szert tenni. Ne lepődjön meg, ha nem hívják be.  Régebben népszerű megoldás volt, a tál sütemény, üveg ital átküldése, ma már erre nincs szükség, mint ahogy szomszédköszöntő-bulit sem szükséges tartani. Próbálkozni egyszer kell, ha nem reagálnak bemutatkozására, nem kell tovább erőltetni. Ne lepődjön meg, sok új társasházban egymás nevét sem tudják a lakók.

7. Ne pakoljon szét

Az esetleges közös tárolókat, folyosókat lehetőleg ne pakolja tele még ideiglenesen sem felújítási anyagokkal, bútorokkal, dobozokkal – előbb érdemes felmérni az ezzel kapcsolatban kialakult szokásokat. Olyan helyen ne tároljon semmit, ahol mások közlekedését akadályozza.

8. Udvariasan kezelje a kötözködőket

Sajnos előfordulnak itt-ott olyan lakótársak, akik mindjárt az első napokban be-beszólnak valamiért, rendszerint különösebb ok nélkül, csak azért, hogy saját (általában csak önmaguk által vélt) fontosságukat hangsúlyozzák. A jogos kifogásokat hallgassa meg, azonban a „csak a miheztartás végett”, illetve a „tudja itt az a szokás, hogy” jellegű közléseket csírájában fojtsa el,  egy „köszönöm hogy tájékoztatott, elnézést, de sietnem kell” tartalmú mondattal.

9. Tájékozódjon a házirendről

Sok társasházban a házirend általában egy idejétmúlt, senki által nem alkalmazott dolog, ám egyes új építésű lakóparkokban a túlbuzgó lakók és az agilis közös képviselőnek köszönhetően előfordulhatnak olyan kitételek, melyek például szigorúan szabályozzák a közös kert használatát, vagy éppen szilenciumot írnak elő a kora délutáni órákra a „gyermekek egészséges fejlődése” érdekében. A nonszensz dolgokkal ne foglalkozzon, szankciók nemigen vannak a társasház kezében.

10. Ne foglaljon állást már kialakult társasházi vitákban

Előfordulhat, hogy mindjárt az első napokban a folyosón vagy az utcán véleményét kérik különféle házbeli problémákról. A részletek megismeréséig érdemes kitérő választ adni, ne nyilvánítson véleményt olyan kérdésben, aminek nem ismeri a hátterét, illetve udvariasan hárítsa el a más lakókról szóló pletykákkal próbálkozókat. Ne feledje: a cél a békés együttélés.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!