4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a fővárosi lakáspiacon tavaly 30-35 százalékkal kevesebb adásvétel született, mint egy évvel korábban, addig a budai (I., II., XII.) kerületekben ennél kisebb volt a csökkenés, ami részben a területi adottságoknak köszönhető, mondta a Napi Gazdaságnak Szathmáry Zsolt, az OC Budára szakosodott franchise-partnere.

Az itt élők készpénztartalékaiknak köszönhetően kiválthatták a hitelválság következtében megemelkedett önrészt, illetve készpénzért vásároltak. Míg 2008-ban a tranzakciók 60-70 százalékát finanszírozták hitelből, tavaly csupán 30 százalékát, ami arra utal, hogy korábban sem azért vettek fel kölcsönt, mert rá voltak kényszerítve, hanem mert így a saját forrásaikat jövedelmezőbb befektetésekben tarthatták - mutat rá Szathmáry. Aki sem hitellel, sem elegendő mozgósítható saját tőkével nem rendelkezett, bérlőként jelent meg, ennek eredményeként sikerült az egy évvel korábbinál több tranzakcióval zárni az évet, a többlet háromnegyede ugyanis bérleti szerződés volt. Ebben a térségben a korábbi vevők jelentős részéből bérlők, az eladókból pedig bérbeadók lettek, mivel azok, akik a nyomott piacon nem tudtak vagy áron alul nem akartak megszabadulni a hitellel terhelt lakásoktól, bérbeadásra váltottak, hogy legalább a folyamatos bevétel fedezhesse a törlesztőrészleteket. A kiadók közül sokan bérlőként is megjelentek, ha egy olcsóbb bérleti díjú lakásba költözve a különbözettel a törlesztés 40-50 százalékát fedezhették.

Az OC öt irodával dolgozó franchise-partnere szerint ebben a szegmensben a havi 130-150 ezer forint a felső határ, átlagosnak azonban inkább a havi 90-100 ezer forintos tarifa számít, és ötvenezer forint alatt nincs bérleti piac. A bérlői igények a I. kerületben a Naphegyre és az Attila út környékére koncentrálódnak, a II. kerületben a Pasaréti térig húzódnak, a XII.-ben az Orbán tértől befelé eső részek, a Böszörményi, Győri út, illetve az Alkotás utca környéke a legkedveltebb. Főleg a jó állapotú, tízévesnél fiatalabb lakásokat keresik, és fontos a tömegközlekedés, a garázs és az infrastruktúra. Reális bérleti díj esetén három-négy hónap alatt találják meg a bérlőt, az értékesítésnél azonban már más a helyzet - teszi hozzá Szathmáry.


A három hónap csak a 20 millió forint alatti kategóriában érvényes, 20-35 millió között az üzletkötéshez szükséges átlagos idő már fél év, 35-50 millió között pedig kilenc hónap. Az ennél drágább ingatlanok tulajdonosai akár éveket várhatnak vevőre, még reális ár esetén is - hangsúlyozza a szakember -, persze a gyorsaság azért leginkább az eladó motiváltságának a függvénye - teszi hozzá. Ugyan a 80 millió fölötti vevőkör teljes eltűnése már a krízis előtt érezhető volt, azonban az már mindenképpen a válság számlájára írható - mondja Szathmáry -, hogy a piac az olcsóbb, bel-budai területekre koncentrálódott. Ennek következményeként a II. kerületben 2007-2009 között az eladott ingatlanok átlagos értéke 45 millióról 25 millióra zsugorodott, ami azt mutatja, hogy az igazán drága, zöldövezeti részen lényegében leállt az adásvétel. Hasonló trend uralja a XII. és az I. kerületi piacot is, azonban itt kisebb a csökkenés mértéke, a XII. kerületben az eladott lakások átlagos értéke 30 millióról 25 millióra, az I. kerületben 30 millióról 28 millió forintra csökkent a két év alatt - sorolja Szathmáry.

Az OC franchise-partnere szerint az I., II. és XII. kerületi árak átlagos csökkenésének mértéke szegmensenként változó: 2008-hoz viszonyítva a 20 millió forint alatti kínálatban nincs változás, 20-35 millió forint között öt százalék körüli, 35-50 millió forint között nyolcszázalékos, az 50 millió forint feletti ingatlanok esetében tíz-húsz százalékig sok minden tapasztalható, az engedményt többnyire az eladási kényszer határozza meg. Ez a kényszer egyébként az árak fölfelé indulását is megakadályozza - állítja Szathmáry, aki úgy véli, a két évvel ezelőtti piac valószínűleg 2012-re tér vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!