3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tegnapihoz hasonlóan ma is fontos makroadatok jelennek meg világszerte, leginkább az amerikai infláció júniusi alakulása befolyásolhatja a tőzsdék irányát.

Ma délután közlik az Egyesült Államokban a múlt havi inflációs adatot, az előrejelzések szerint a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak miatt tovább fog emelkedni a pénzromlás üteme. Egy vártnál kedvezőbb adat segíthetne a dollár erősödésében, az pedig tovább csökkenthetné az olaj árát a világpiacon. Ma jelennek meg a múlt heti olajkészletek és az ipari termelés júniusi alakulása is.

Németországban már reggel nyilvánosságra hozták a múlt havi inflációs adatot, mely megfelelt az előzetes várakozásoknak. Havi szinten 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, éves szinten pedig 3,3 százalékos volt a pénzromlás a német gazdaságban.

Nagy-Britanniában munkanélküliségi- és béradatok jelennek meg délelőtt, a becslések szerint májushoz hasonlóan a múlt hónapban is 5,3 százalékos volt a munkanélküliség a szigetországban. Az eurozónában szintén inflációs adatok jelennek meg, melyek befolyásolhatják az Európai Központi Bank következő kamatdöntését. A szakemberek arra számítanak, hogy a májusi 3,7 százalékról 4 százalékra nő az infláció. mindez azért fontos, mert az EKB célja 2 százalékos infláció, így a növekvő fogyasztói árak újabb kamatemelés irányába mutatnak.

Amerikában magyar idő szerint fél háromkor jönnek az inflációs statisztikák. Az elemzők arra számítanak, hogy júniusban 0,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, éves szinten pedig 4,5 százalékra gyorsult az infláció a májusi 4,2 százalék után. Egy esetleges ennél kedvezőbb adat hatására erősödhet a dollár az euróval szemben, ami újabb olajáreséshez vezetne a tegnapi meredek csökkenés után.

A piaci szereplők különös figyelemmel kísérik a maginfláció alakulását a tengerentúlon, mivel abban már mindenki egyetért, hogy az inflációs nyomás fokozódásáért a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak felelősek. Az elemzők azt várják, hogy a maginfláció 0,2 százalékkal nőtt a múlt hónapban, éves szinten pedig 2,3 százalékos volt a drágulás az élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével.

Magyar idő szerint negyed négykor jelenik meg az ipari termelés júniusi adata, mely a gazdasági növekedés egyik fontos indikátora. Májusban 0,2 százalékkal csökkent az amerikai ipar termelése, most arra számítanak, hogy júniusban megállt a csökkenés, stagnált a termelés.

Délután a magyar tőzsdezáráskor jelenik meg a múlt heti olajkészletek alakulása, mely szintén befolyásolhatja a nyersanyag világpiaci árát. Ezenkívül ma folytatódik Ben Bernanke kongresszusi meghallgatása, a jegybankelnök szavaira pedig mindig odafigyelnek a tőzsdéken.

A ma megjelenő vállalati jelentések közül a Delta Airlinest érdemes kiemelni, mivel a légitársaságok hónapok óta küszködnek a magas üzemanyagárak miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!