3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lakás ingatlan esetén 4 millió forintig megmarad a kedvezményes 2 százalékos kulcs és ezen felül az eddigi 6 százalék helyett is a 4 százalékos általános illeték érvényesül majd.

A Parlament által elfogadott adóváltozások több szempontból is befolyásolják az ingatlanfejlesztő-, és forgalmazó vállalatok tranzakcióit. A Mazars szerint a változások miatt az érintett társaságok a közeljövőben aktívabbá válhatnak az ingatlanokkal kapcsolatos tranzakciók területén.

Az ingatlanfejlesztő-, és forgalmazó vállalkozásoknak az ingatlanok adásvételével kapcsolatos magas ingatlan átírási illetékek miatt korábban célszerű volt az eladásra fejlesztett, vagy eladásra tartott nagyobb ingatlanokat nem önállóan, hanem egy-egy céltársaságban elhelyezve, magát a céltársaságot értékesíteni. Ha a céltársaság adásvételére két külföldi között került sor, akkor ez nem járt illeték fizetési következménnyel és általában nem keletkezett adófizetési kötelezettség sem az eladás nyeresége után, annak ellenére, hogy az egy magyarországi ingatlannal kapcsolatban keletkezett.

A Parlament által most elfogadott új szabályozásnak köszönhetően bevezetésre kerül az "ingatlannal rendelkező társaság" fogalma. Ezen változás alapján az ilyen társaságok részvényei, illetve üzletrészei adásvételének az átírási illeték fizetési jogcímek, és Magyarországon adóztatható események közé való beiktatása ezt a helyzetet alapvetően megváltoztatja. Ha tehát egy társaság eszközeinek több mint háromnegyedét ingatlanok teszik ki, akkor az üzletrészek elidegenítése illeték, és társasági adó köteles – feltéve, hogy ezt a tranzakcióban érintett másik fél országával kötött kettős adózást elkerülő egyezmény nem tiltja.

Az ingatlanvagyon áthelyezésének eddig ugyancsak költségkímélő megoldása volt, ha az cégjogi átalakulás, kiválás, egyesülés keretében történt. Az új szabályok szerint az illetékmentesség a továbbiakban már csak a társasági adó törvényben meghatározott kedvezményezett átalakulás keretében élvezhető. Azaz akkor, ha az átalakulás nem jár a tulajdoni struktúra átalakulásával, mert arányos részt szereznek a korábbi tulajdonosok az átalakulással kialakuló társaságban.


A szigorítással párhuzamosan az átírási illetékek mértéke jelentősen csökken, 10-ről 4 százalékra, illetve 1 milliárd forint feletti tranzakció esetén 2 százalékra, de legfeljebb ingatlanonként 200 millió forintra. Lakás ingatlan esetén 4 millió forintig megmarad a kedvezményes 2 százalékos kulcs és ezen felül az eddigi 6 százalék helyett is a 4 százalékos általános illeték érvényesül majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!