6p

Viszonylag alacsony forgalom mellett jelentős mértékben emelkedtek az amerikai indexek. A Dow indexe 1,38 százalékkal (180 pont), a Nasdaq 1,5 százalékkal (38 pont), míg az S&P 500 1,36 százalékkal (19 pontot) nőtt. A forgalom a pesti tőzsdén is pici, az index ugyanakkor lassú csorgást mutat a délelött folyamán.

Viszonylag alacsony forgalom mellett jelentős mértékben emelkedtek az amerikai indexek. A Dow indexe 1,38 százalékkal (180 pont), a Nasdaq 1,5 százalékkal (38 pont), míg az S&P 500 1,36 százalékkal (19 pontot) nőtt.

A pozitív hangulat általános volt, valamennyi szektor indexe legalább 1 százalékkal 'izmosodott'. Az energetikai részvényeket a rekordáron zárt olajár segítette, melyet az OPEC megemelt kitermelési kvótája sem tudott megtörni. Az NYSE-n, illetve a Nasdaqon forgó papírok 71, illetve 66 százaléka emelkedett.

A reggeli ázsiai optimizmusba alaposan belekavart a japán kormányfő lemondása, a Nikkei a pozitív tartományból mínusz fél százalékig esett. Szintén esik a koreai index (1,83%), ugyanakkor a Hang Seng 224 (0,94%), míg a Shanghai Composite 38 pontot (0,76%) emelkedett közép-európai idő szerint 8 óráig. Egyébként a vörös Kína indexe tegnap igen jelentőset esett, a nap végére 4,5 százalékkal értékelődtek le a részvények.

Update 1

A korábban folyamatosan optimizmust sugárzó Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter kijózanító nyilatkozatot tett, amelyre azért érdemes odafigyelni. Szerinte a sub-prime hitelek piacáról kiindult nemzetközi hitelpiaci bizalmi válság tovább fog tartani, mint az utóbbi két évtizedben tapasztalt, korábbi pénzügyi megrázkódtatások. A jelzálogkölcsönökre alapozott, származékos értékpapírok összetettek, bonyolultak, és az egész világon elterjedtek a kereskedelemben, ezért nehéz kibogozni a szálakat és ellensúlyozni a bizalmi deficitet, amely tovább fog tartani, mint a kilencvenes évek végi megrázkódtatás az akkori ázsiai és orosz válság miatt, vagy a latin-amerikai adósságválság hatásai a nyolcvanas években, mondta washingtoni előadásában Paulson.

A Moody's Investors Service kedden Londonban kiadott átfogó elemzése szerint az Egyesült Államokból indult "nem elsőrendű válság" okozta likviditásszűke miatt jelentősen emelkedni fog a hátralékos vállalati adósok aránya a következő két évben, főleg a magas hozamú spekulatív szektorban.

A súlyozott globális átlagon belül a Moody's arra számít, hogy a következő tizenkét hónapban az Egyesült Államokban 4,5 százalék, Európában 3,0 százalék lesz a nem fizetővé váló cégadósok aránya a magas hozamú kategóriában.

Ennyit a nemzetközi rossz hírekről, és végül egy hazai. Az agrártermékek termelőiár-szintje az első hét hónapban 11,4 százalékkal nőtt, a növényi termékek árszínvonalának 21,7 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 0,7 százalékos emelkedése miatt - közölte a KSH.

A mezőgazdasági termelői árak júliusban 10,4 százalékkal nőttek a tavalyi bázishoz képest. A növényi termékek árszínvonala 20,8 százalékkal nőtt, az élő állatoké és állati termékeké viszont 0,3 százalékkal csökkent. Az agrártermékek termelőiár-szintje 2007. január-júniusban 8,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Júniusban a növényi termékek árszínvonala 12,6 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké 0,6 százalékkal emelkedett.

Ha az átlagtőzsdézőt nem is veri hátba a 200 forintos kenyér, a magas élelmiszerárak a következő negyedéves inflációs adatban vissza fognak köszönni, amelynek pedig már erős enyhülést kellene mutatni. Ráadásul az MNB-t is megfontolásra késztethetik az adatok a kamatcsökkentést illetően. Így a forint viszonylag erős maradhat ugyan, ám a gazdaság más szegmenseinek egy alacsonyabb kamatszint azért jól jönne.

Furcsa leírni, hogy két hónap után ma sem az OTP sem a Mol nem jelentett sajátrészvény vásárlást.

Ami a piacot illeti, az első 20 perc kis sávban, de igen csapongó. A tető a Bux-nál + 100 pont volt, az alja -10 pont (26835). Az OTP, MTelekom, Mol trió enyhe mínuszban, míg a Richter szerény pluszban áll.

Az indexnél amúgy fent 27 ezernél látunk komolyabb támaszt, lent pedig a 26200-as szint foghatja meg. Könnyen lehet, hogy a szep. 18-i Fed ülésig ebben a sávban fogunk hintázni.

Update 2

Némi mozgás ugyan volt a piacon, de meglehetősen álmos a hangulat. Az index 100-130 pontos mínuszban áll 11 óra után.
A forgalom nagyon alacsony, így ha bármelyik oldalon számottevő erő tűnik fel, akkor akár komolyabb elmozdulást is lehet generálni.

Az európai piacok is enyhe mínuszban vannak, a DAX 0,25, a FSTE100 0,3, míg a CAC40 0,05 százalékos visszaesést mutat.

Teljes kívárás, amiben az a különösen szörnyű, hogy mérvadó adatok ma nem várhatók. Így aztán a mai nap hátralévő része is unlamas lehet, talán az amerikai nyitás után lehet valami történés, de addig komoly dologra nem számítunk.

Update 3

Nem csak mi unatkoztunk, mások is. Egyesek ilyenkor isznak mások elkezd OTP-t venni.
Az első pótcselekvésről kevés információt tudunk adni, a második viszont bekövetkezett ma a tőzsdén. A száz pont feletti mínuszból így viszonylag rövig idő alatt ugyanakkora plusz lett.
A mínuszos amerikai kezdés ugyan némileg kedvét szegte a vevőknek (és 30 pontos pluszig visszaestünk), de legalább megpróbálták...

Update 4

A záróra a Bux nem tudta átugrani a 27 ezer pontot, érdekes lesz, hogy innen van-e tovább felfele, vagy visszabicsaklik holnap (26960.35, +114.42, +0.43%). A nap végére egyébként optimizmus uralkodott el a piacon amelyben meghatározó szerepe volt az OTP papírjainak. A részvény folytatta a tegnapi hegymenetet és ismét komoly emelkedéssel zárt (9347; +188 Ft). Az elmúlt napok után ma a profitrealizálás volt a jellemző a MTelekom részvényeknél, a távközlési cég 19 forintot esett, és 956 zárt. A Mol tulajdonképpen stagnált, bár emelkedett 60 forintot (25550), és a Richter mogása sem volt meghatározó (37115, -85 Ft).

Amerika is keresi egyelőre az irányt, bár az biztató, hogy a Dow kisebb mínuszból néhány pontos pluszba kapaszkodott, míg a Nasdaq szinte végig a pozitív oldalon volt.

Miután itthon egyelőre nincs semmi különös, a nemzetközi hangulat lehet a meghatározó.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!