3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A japán földrengés a piacokat is megrázta, a világ tőzsdéi rég nem látott mértékben estek vissza az elmúlt napokban. A forint azonban jól tartotta magát, a vártnál jobb lengyel inflációs adat is segítheti a hazai fizetőeszközt - vélik a Commerzbank elemzői.

EUR/HUF (273,00 – 275,00): A földrengés nem csak Japánt, de a piacokat is megrázta. A tőzsdék a rég nem látott mértékben estek az elmúlt két napban, a devizapiacokon is volt mozgás, de a forint állta a sarat. Bár gyengébb szintről kezdődik a rövid hét, de minimális mozgásokkal megúsztuk, ami egyrészt a hosszú hétvégének köszönhető, másrészt pedig annak, hogy a vártnál sokkal jobb lengyel inflációs adat miatt, a lengyel kamatemelés messze került, így a forint kamatelőnye (a kamatszint tartása valószínű) megmarad a „visegrádi” devizákkal szemben. A héten az ipari temelés alakulásának végleges számait és a bruttó bérek változásának alakulását publikálja a KSH.

EUR/USD (1,3900 – 1,4000): A hétvégi EU csúcs felemás eredménnyel zárult, igaz nem voltak túlzó

elvárások, éppen ezért viszonylag pozitív lett a találkozó kimenetele. Az EFSF „kisegítő” mechanizmus méretét növelték, futamidejét meghosszabbították, a kisegített országok által fizetendő kamat mértékét csökkentették (Görögország esetében 100 bptal) illetve elfogadták, hogy az ECB a bajbajutott országok kötvényeit az elsődleges piacon megvásárolhatja. Ez utóbbi reguláció egyben korlátozza is az ECB mozgásterét, mivel az nem szabadulhat meg a nem kívánt eszközöktől a másodpiacon. A közös gazdasági koordinációban a német álláspont dominált – a legjobban teljesítő tagállamok adják az alapmércét – ami versenyképesség szempontjából pozitív, viszont a lemaradókat továbbra sem „fenyegetik” szankciók.

A Fed tegnapi ülésén kitartott az alacsony kamatszint mellett és folytatják a likviditásbővítő QE2 csomag végrehajtását. A legutóbbi pozitív munkanélküliségi adatok és a javuló gazdasági teljesítmény miatt optimistának tűnik a központi bank. Ugyanakkor hangsúlyosan figyelik az árszínvonal alakulását, de az olajár emelkedését és annak hatásait átmenetinek értékelik. A maginflációval kapcsolatosan használt „csökkenő trend” kifejezés helyett most a „kissé alacsonyabb” szerepelt a kommunikációban. Erre alapozva az elemzők elképzelhetőnek tartanak a közeljövőben változást a Fed véleményében, főleg ha újabb csokor pozitív makroadat érkezne és az ECB megkezdené a kamatemelést.

CHF/HUF (212,70 – 214,60): A svájci frank is elég hektikusan mozgott, hétfőn szinte semmi, tegnap viszont mint hamvaiból éledt főnixmadár 1,2950-ről 1,2750 alá erősödött. Ma reggel 1,2830 környékéről indul a nap, ami 274 körüli forint árfolyammal 213 fölötti CHFHUF szinteket eredményez.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!