4p

Újból felerősödtek a félelmek az eurózóna jövőjével kapcsolatban, ez pedig keményen meglátszott a régió részvénypiacain is szerdán. Mi még viszonylag olcsón megúsztuk, most az olaszokat és a spanyolokat pécézték ki maguknak a befektetők, de az euróval együtt a hazai fizetőeszköz is visszacsúszott.

Már a keddi nap is rossz hangulatban zárult az amerikai tőzsdéken azok után, hogy a philadelphiai Fed elnöke úgy nyilatkozott, hogy szerinte a közelmúltban meghirdetett QE3 kötvényvásárlási program nem segít érdemben a gazdaságon. Önmagában egy ilyen nyilatkozat még nem lenne probléma, de Charles Plosser szavai arra utalnak, hogy már most, a program meghirdetése után két héttel sem egyértelmű az álláspont a Fed igazgatótanácsában. Ez pedig a későbbiekben is okozhat súrlódásokat.

A szerda aztán ismét az európai problémák jegyében telt, a befektetők megint Spanyolország és Olaszország miatt kezdtek el aggódni. A spanyolok esetében napok óta arra vár mindenki, hogy mikor jelentik be hivatalosan, hogy mentőcsomagot kérnek, azonban erre eddig nem került sor. A pletykák szerint ennek oka, hogy a kormány a jövő héten publikálja majd friss költségvetési terveit, és azokkal a kezében szeretne hivatalosan is segítségért folyamodni. Addig viszont marad a bizonytalanság, ami a mai nap esését is okozta a piacokon.

A spanyolok mellett ismét egyre többet suttognak arról, hogy Madrid után Róma lehet a következő a segélyezési listán. Emellett az sem tett jót a hangulatnak, hogy Görögországban több szakszervezet ma egésznapos sztrájkot tartott, ami a nyáron megválasztott új kormány első komoly próbatétele volt. Pedig a görögök továbbra sincsenek biztonságban, hiszen éppen a hétvégén szivárgott ki, hogy az EU-IMF-EKB trojka a korábban jelzettnél kétszer nagyobb lyukat talált a költségvetésben. A nemzetközi szervezetek épp a napokban vizsgálódnak Athénben, majd ennek függvényében döntenek a hitelcsomag további részeinek folyósításáról. Ha kedvezőtlen döntés születik, akkor a hírek szerint Görögország már októberben kifogyhat a pénzből.

A feszültségek a kötvénypiacon is éreztették hatásukat: a spanyol tízéves másodpiaci hozam ismét a veszélyzóna aljaként emlegetett 6 százalék fölé emelkedett, holott reggel még csak 5,7 százalékon jegyezték a kötvényeket, míg az olasz tízévesek hozama a reggeli 5,2 százalékról 5,3 százalék fölé emelkedett.

A fent vázolt problémák miatt komoly ütést kaptak a vezető nyugat-európai tőzsdék: nem sokkal a zárás előtt a londoni FTSE index 1,65 százalékkal állt keddi értéke alatt, míg a frankfurti DAX 1,93 százalékos mínuszban volt. Párizsban 2,47 százalékkal esett vissza a CAC 40, miközben az olasz tőzsde 3,41 százalékot, a spanyol index pedig 3,84 százalékot zuhant.

A hazai részvénypiac a fentiek ellenére viszonylag olcsón megúszta a mai napot, szokás szerint most is az OTP volt leginkább érzékeny a nemzetközi hangulatra. A BUX index végül 1,35 százalékkal tegnapi értéke alatt 18 418 ponton fejezte be a napot, a 7,2 milliárd forintos forgalom ma sem volt kiemelkedő. A legnagyobb hazai kereskedelmi bank papírjai 3,06 százalékos esést követően 3800 forintot értek, míg a Mol 0,43 százalékos mínuszban tudott zárni, így 18 400 forintba került. A Magyar Telekom 425 forintos szintje minimális emelkedést jelentett, míg a Richter 38 335 forintos árfolyama 1,96 százalékos mínuszt jelentett.

A devizapiacokon is érződött az eurózóna miatti aggodalom, hiszen az euró 0,4 százalékkal gyengült a dollárral szemben, így a hét elején még 1,30 feletti euró/dollár keresztárfolyam délutánra 1,2850 környékére esett vissza. Az euró gyengülése a forintot is magával rántotta, a magyar fizetőeszköz 285,48-ig gyengült a közös valutával szemben, ami háromhetes mélypontot jelent. A dollár ellenében 222,19-ig estünk, míg a svájci frank 236,25 forintba került.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!