4p

Drámai héten van túl a vezető kriptovaluta, a Bitcoin. A közel 17 ezer dolláros csúcsról pénteken megjárta a 13 482 dolláros "mélypontot", végül összességében 40 százalékos emelkedéssel zárt a hét eleji nyitáshoz képest. A Royal Bank of Scotland elnöke, Sir Howard Davies Dante Poklát idézve apokaliptikus víziót festett a kriptovaluta jövőjét illetően. Mások viszont a dollár trónfosztását vizionálják az olajpiacon.

A bitcoinnal kereskedők már hozzászokhattak a vad volatilitáshoz, ami a kriptovalutát jellemzi, a váratlan zuhanások utáni hegymenethez, de a bitcoin éves trendje a meredek emelkedést mutat: az év eleji 966 dollárról mostanra 13 ezer fölé jutott. A héten is 40 százalékot emelkedett, ami sokakat a 17. századi tulipánlázra emlékeztet, ami a világ első tőzsdei összeomlásához vezetett, ahogy erről lapunk is írt héten. 

A JPMorgan Chase első embere Jaime Dimon, aki korábban is inkább sötéten látta a bitcoin jövőjét, megmaradt szkeptikusnak, bár most némi nyitottságot mutatott, és az mondta, hogy van jövője, ha megfelelően ellenőrzik és szabályozzák. A Royal Bank of Scotland elnöke azonban egészen borúsan látja a kriptovaluta jövőjét, és Dante Isteni színjátékának Poklát idézve úgy nyilatkozott a Bloombergnek, hogy semmilyen racionális alapja nincs ennek a szárnyalásnak, és jobb ha kiírjuk: "Ki itt belépsz, hagyj fel mindenreménnyel".

Guardian szerint részben magyarázható a brutális emelkedés azzal, hogy a Chicagoi Opciós Tőzsde vasárnap tervezett egy olyan eszköz kibocsátását, amellyel a bitcoin jövőbeni árára lehetne fogadni. A kibocsátásban a hírek szerint éppen a JPMorgan Chase és a Citi a két nagy amerikai bank, amelyik nem venne részt.

A közgazdászok is megosztottak abban a kérdésben, hogy mennyire tekinthető pusztán a bitcoin buboréknak. Míg Daniele Bianchi, a Warwick Business School pénzügyi tanszékének adjunktusa szerint befektetési eszköz, és sokkal inkább a mögötte levő blockchain-technológia az, amibe fektetnek az emberek. Vagyis egy olyan technológia, ami a legnagyobb innováció a pénzpiacokon.

Ezzel szemben James Lockyear, a Peel Hunt elemzője szerint a bitcoin pillanatnyilag csak egy buborék, de fontos különbségek vannak a 17. századi tulipánláz és a bitcoinmánia között. Míg a tulipán nem rendelkezett a pénz három alapvető jellemzőjével (osztható, értékálló, egynemű), és amikor ez mindenki számára nyilvánvalóvá vált, az ára lezuhant. A bitcoin sokkal inkább felmutatja ezeket a jegyeket, de hogy általánosan elfogadott lesz-e, az még kérdés.

A Capital Economics vezető közgazdásza, Andrew Kenningham arra is felhívta a figyelmet, hogy a bitcoin értéke jelen pillanatban nem okoz problémát, hiszen ha most hirtelen nullára esne az árfolyama, akkor is csak az amerikai részvények árának 0,65 százalékos esésének felelne meg.

CNBC eközben arról írt, hogy az idei bitcoinmánia lehet az a pont, amely arra ösztökéli a legnagyobb olajtermelő országokat, hogy lecseréljék a dollárt. Stephen Brennock, PVM Oil Associatesolajipari elemzője arról írt, hogy szerinte a bitcoin népszerűsége olyan fokú, hogy veszélyeztetheti a dollár tartalékvaluta szerepét.

A világ jelentős olajpiaci szereplői - mint Kína,Oroszország és Venezuela - ugyanis régóta keresik a lehetőséget, hogy valamivel leváltsák a zöldhasút, amiben alegtöbb olajipari szerződést köttetik. A dollár leváltása stratégiai célja ezen országoknak, hiszen így csökkenthetnék kitettségüket az amerikai fizetőeszköznek, árfolyamingadozásának és az amerikai szankcióknak egyaránt.

Brennock szerint a kriptovaluták tündöklése katalizátora lehet ezeknek a törekvéseknek, és lehetőséget biztosítana arra, hogy ne dollárral kelljen fizetni az olajért. 

Nicolas Maduro, venezuelai elnök már be is vezetné a petro névre hallgató kriptovalutáját, szerinte "ezzel eljött a 21. század", és az El Petro révén sikerül megoldani a szociális és gazdasági gondokat. A fő akadálya a dollár lecserélésének mégis Kína lehet, amely ugyanis az ázsiai ország szeptemberben megtiltotta a kriptovalutákkal való kereskedést, attól félve, hogy kezelhetetlen piaci zavarokat okoz a velük való kereskedés.

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!