4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már a népszavazás előtt is voltak találgatások arra nézve, hogyan szavazhatnak merőben eltérően a különböző demográfiai csoportok. A népszavazást követően ezek a jóslatok be is teljesedtek, ugyanis egyértelműen a nyugdíjasokon múlt az, hogy a britek elhagyják az Uniót

Korábbi cikkeinkben írtuk, hogy a brit parlamentben csak néhány képviselővel jelen lévő Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) egy sikeres populista EU-ellenes kampányt tudott végigvinni bevándorlásellenes és a régi típusú szuverenitás visszahozására vonatkozó jelszavakkal, amivel megnyerték az embereket.

A LEGFONTOSABB HÍREK A BREXITRŐL

A brit EU-tagságról szóló népszavazás voksainak pénteken kora reggelig összeszámolt több mint a fele alapján vezet a kilépést pártoló tábor. A szavazás eredményeképp 30 éves mélyponton a  font, legutóbb ugyanis 1985-ben állt ilyen alacsonyan.

Az életkor mellett az osztályhelyzet, a bevándorló populáció és a UKIP szavazatok voltak azok a politikai törésvonalak, amik leginkább megosztották a választókat. Az alábbi térképen is látható, hogy azokon a keleti parti területeken, ahol a legmagasabb volt az unió elhagyásra szavazók aránya, ott egyébként a brit nyugdíjasok élnek a legmagasabb arányban. A harminc legmagasabb életkorú lakossággal rendelkező területek közül mindösszesen kettő – South Lakeland és South Hams - szavazott a maradásra.

forrás: telegraph.co.uk 

Magasabb végzettség, nagyobb bennmaradási igény

A felmérések szerint az iskolai végzettségnek is fontos szerepe volt abban, hogyan szavaztak a britek, amely előrejelzés szintén valósággá vált péntek hajnalra. Eszerint a magasabb iskolai végzettséggel rendelkező egyetemista fiatalok voltak azok, akik leginkább támogatták a az EU-ban való maradást, míg azok, akiknek a szekunder végzettség (középiskola) volt a legmagasabb elvégzett iskolai végzettségük, azok leginkább a brexitet támogató táborral mentek.

Egyedül három olyan terület volt, - South Bucks, West Devon és Malvern Hills - ahol a lakosság több mint fele rendelkezett diplomával és mégis az EU elhagyása mellett voksoltak.

Alacsonyabb osztályhelyzet, több brexit voks

Az osztály-hovatartozás is politikai törésvonal-formáló elem volt az EU-ról szóló népszavazásban.

Az Egyesült Királyság társadalmában az iskolai végzettség és az osztályhelyzet erős átfedésben vannak egymással, így az előbbi iskolai végzettségre vonatkozó előrejelzés az osztályhelyzetre is alkalmazható és mérhető volt. A brexit szavazás eredménye ugyanis visszatükrözte, hogy azokon a területeken, ahol nagyobb arányban laknak betanított, alkalmi vagy szakképzetlen munkaerőnek számító lakosok, ott több iksz jutott az unió elhagyására.

A ma még dúsgazdag angol fociklubok lehetnek a brexit nagy vesztesei

Ezek közé a területek közé tartozik a wales-i Blaenau Gwent, ahol Nagy-Britannia munkásosztálya a legmagasabba arányban lakik. Itt a lakosság 62 százaléka fejezte ki elszakadási szándékát az uniótól. Ezeken a területeken mindösszesen három mondta azt, - Leicester, Liverpool és a londoni Newham - hogy maradna.

A UKIP-et tavaly támogatók is a brexit mellett voksoltak, ami nem meglepő, hiszen a párt a politikáját is az EU elhagyásának ígéretére építette és építi. A párt vezetője, Nigel Farage is igen jelentős szerepet töltött be az Egyesült-Királyság uniós sorsáról szóló referendum kampányában.

A bevándorlók maradni akartak

Azokon a területeken, ahol magas a bevándorló népesség aránya, ott nagyobb arányban voksoltak az unióban való bennmaradásra. Ez sem meglepő tekintettel arra, hogy az unióellenes UKIP a bevándorlók túl magas arányára építette kampányának igen jelentős részét.

Londonban, ahol a bevándorlási arány az egész Egyesült-Királyságban a legmagasabb, elsöprő aránnyal, mintegy 60 százalékkal szavaztak az emberek az uniós tagság megtartására.

A népszavazás eredményének közzétételét követően David Cameron miniszterelnök bejelentette lemondását. Azt még egyelőre nem tudni, ki lesz a következő kormányfő, ahogyan azt sem, hogy pontosan hogyan fog történni Nagy-Britannia elszakadása az EU-tól tekintettel arra, hogy Skócia és Észak-Írország is bent akar maradni az unióban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!