4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi hangulat kedvező alakulása mellett a befektetők Magyarország kilátásait is jónak látják, és az áprilisban esedékes választásokban inkább lehetőséget, mintsem kockázatokat látnak, mivel az újonnan felálló magas támogatottságú kormány képes lehet a régóta emlegetett strukturális reformok véghezvitelére is - olvasható a Raiffeisen Bank heti makrohírlevelében.

Az elmúlt hét során a magyar gazdaság szinte valamennyi hangsúlyos makrogazdasági mutatóját megismerhettük. Az államháztartás februári egyenlege 382 milliárd forintost hiány mutatott, ami azt jelenti, hogy két hónap után az éves deficitcél 44 százalékánál tartunk, míg tavaly ugyanebben az időszakban a hiánycél 40 százalékánál jártunk.

A külkereskedelmi mérleg egyenlege a 2009-es év 4 milliárd eurós többlete után még idén januárban is 290 millió eurós szufficitet mutatott, miután a 2008-2009-es évforduló környékén tapasztalt jelentős zuhanást követően az export éves szinten már 15 százalékos bővülést mutat, mindamellett, hogy az import csupán 3 százalékkal növekedett.

A KSH részletes GDP statisztikája megegyezett az előzetesen közölt gyorsbecslés számaival, 2009 utolsó negyedévében tehát éves szinten 4,1 százalékos zuhanásban volt a magyar gazdaság a a harmadik negyedév 7,1 százalékos visszaesését követően.. A fogyasztói inflációs statisztika ellenben a várakozásokat meghaladóan 5,7 százalékra mérséklődött februárban a januári 6,4 százalékot követően.

A kedvező kockázati környezet, a vártnál alacsonyabb infláció és a forint jelenlegi árfolyama mellett várhatóan márciusban is 25 bázispontos kamatcsökkentés mellett dönt az MNB Monetáris Tanácsa - vélik a Raiffeisen elemzői. A kamatpolitika irányultságáról további részleteket tudhatunk meg az MT februári kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvéből, amelyet szerdán (március 17.) tesz közzé az MNB.

Amerikában a  hét meglehetősen csendes volt makrogazdasági hírek terén, a legfontosabb gazdasági statisztika a péntek délutáni amerikai kiskereskedelem forgalma volt. Meglepetésre 0,3 százalékkal bővült az eladások összvolumene a téli viharok ellenére februárban, ráadásul az autóeladások, illetve az üzemanyagárak is visszahúzták a mutatót. Az ezektől megszűrt szám 0,9 százalékos bővülést mutat.

A jövő héten megjelenő fogyasztói inflációs adatokból láthatunk majd pontosabb képet, ugyanakkor egyelőre számításaink azt mutatják, hogy a nominális alapon mérő kiskereskedelmi forgalom reál szinten inkább stagnál ás mutat az első negyedévben egyelőre. Ezt erősíti meg a michigani egyetem felmérése is, amely szerint a fogyasztói bizalom februárban minimálisan csökkent, és a - szintén mai - adatok szerint márciusban is hasonló trendet mutat. Ennek köszönhetően a képzett index a tavaly december végi szintre érkezett vissza, 72,5 pontra.

Az előttünk álló hét fő eseménye a Fed Nyílpiaci Bizottság szerdai ülése lesz, melyen továbbra sem a kamatok igazán kérdésesek (nagyon nagy biztonsággal állítható, hogy nem lesz emelés), hanem a jegybank kommunikációja a gazdaság állapota, illetve az exit stratégia kapcsán. Ezen felül a lakáspiaci adatok lehetnek érdekesek, miután az ingatlanpiac továbbra sem mutatja éledezés jeleit a gazdasági kilábalás ellenére.

Az európai gazdaságról sem sok nehézsúlyú adat jelent meg a most lezárt héten. A német külkereskedelmi adatok alapján az export 6,3 százalékkal esett vissza januárban, miközben az import 6 százalékkal bővült. Ezzel januárban közel megfeleződött a külkereskedelmi többlet, 8 milliárd euróra csökkenve. A fogyasztói árak emelkedése viszont gyorsabb volt Németországban a várakozásoknál, februárban 0,4 százalékos hó/hó alapon. Emiatt várhatóan a jövő héten érkező eurózóna inflációs adata is magasabb lesz a korábban vártnál.

Ezen felül a német ZEW-adatra érdemes figyelni, melytől további csökkenésre számítunk. És ne felejtsük el, 16-án jár le a görögök határideje, egyúttal az unió pénzügyminiszterei tanácskoznak ekkor.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!