4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leminősítette hazánk szuverén államadósság-kockázatát a Standard & Poor's, így mostantól a "BBB-" kategóriába tartozunk. A hír hatására a forint jelentős gyengülésbe kezdett, 313 fölé emelkedett az euró árfolyama hétfő délutánra. Bővebb információ egyelőre nincs az S&P elemzéséről, de valószínűleg nem tett jót hazánk megítélésének a múlt heti kormányválság.

Hétfőn délután jelentette be a Standard & Poor's, hogy a korábbi "BBB"-ről "BBB-"-ra minősíti le Magyarország szuverén államadósságának kockázatát, ráadásul megmaradt a negatív kilátás is. A hír hatására zuhanni kezdett a forint, délután ismét 310 fölé emelkedett az euró jegyzése.

Egyelőre nem tudni a S&P leminősítésének pontos okát, de látatlanban szinte biztosra vehető, hogy hazánk romló gazdasági kilátásaival fogják indokolni a döntést. Emellett valószínűleg a múlt héten kialakult kormányválság és belpolitikai bizonytalanság sem tett jót Magyarország megítélésének.


A leminősítés bejelentése után ismét 310 fölé ugrott az euró ára, négy óra előtt nem sokkal 311,18 forintba került egy euró, ez 2,2 százalékkal volt magasabb a pénteki jegyzésnél. A dollárért 236,9 forintot kellett adni, míg a svájci frankkal szemben 205,83-ig gyengült a magyar deviza. A régiós devizák is veszítettek értékükből péntekhez képest, azonban esésük közel sem volt olyan meredek, mint a forint esetében.

A mostani leminősítés azért érintheti különösen érzékenyen hazánkat, mert ez a legalsó kategória, amikor még befektetésre javasolnak. Ha tovább romlik a megítélésünk, akkor hamar átkerülhetünk a spekulatív kategóriába.

Elemzésében a S&P azt írja, hogy a régióban hazánk lehet a legrosszabbul teljesítő ország, mivel jelentősen függ az exporttól és a külső finanszírozástól. Szerintük a jelenlegi belpolitikai bizonytalanság sem kedvez a forintnak, ezért a jegybank kénytelen lesz hosszútávon is tartani a jelenlegi alapkamatot, ami nehezíti majd a gazdaság magára találását.

A Fitch Ratings-nál jelenleg egy kategóriával feljebb "BBB" besoroláson van hazánk adóssága, míg legoptimistább a Moody's, mely továbbra is "A3"-ra értékel minket.

"A magyarok legalább annyit elvárhattak volna a S&P-tól, hogy a leminősítéssel megvárja, amíg az új miniszterelnök berendezkedik irodájában" - olvasható a Royal Bank of Scotland kommentárjában. A bank elemzője arra számított, hogy a hitelminősítők egy kis időt adnak majd Bajnai Gordonnak, hogy bemutassa programját, azonban a jelek szerint elfogyott a S&P türelme.

Ugyanakkor a brit bank szakemberei azt is kiemelik, hogy hazánk hálás lehet azért, hogy legalább ideiglenesen megmenekült attól a szégyentől, ami Romániát és Lettországot érte, hogy besorolták őket a "BB+" kategóriába.

Az RBS elemzői szerint is hazánk romló gazdasági kilátásai vezethettek elsősorban a leminősítéshez, külön kiemelik, hogy a recesszió akár 6 százalékos is lehet idén, ami duplája lenne az IMF előrejelzésének. Emellett a S&P arra számít, hogy Magyarország államadóssága 83 százalékra emelkedik idén a 2008-as 73 százalékról.

Meg kell hozni azokat a strukturális reformokat, amelyek magánszektor teljesítményét javítják. Az állami szektor mérete túl nagy, a társadalombiztosítási rendszer problémás, s emellett a dekonjunkturális folyamatok csak növelik a befektetők aggodalmát. A forint gyengülésével együtt nő majd a nemfizetések száma a bankszektorban, így a bankoknak további veszteségleírásokat kell elkönyvelniük - sorolja a problémákat a hitelminősítő.

A gazdasági kilátásokat illető negatív jelző azt jelenti, hogy amennyiben a pénzügyi szektorban megemelkedik a nemfizetések száma, illetve a növekedés hanyatlásával párhuzamosan továbbra is egy politikai paralízist láthatunk, úgy az további leminősítést vonhat maga után. Minden az új kormányzati reformoktól függ, ugyanis ha egy erős reformprogrammal sikerül elnyerni a befektetők bizalmát, úgy a forint erősödésével csökken a pénzügyi szektorra és az államadósságra nehezedő nyomás egyaránt - folytatódik az elemzés.

A hétfő délután meghozott lépéssel kijelenthető, hogy a piacok kimondottan rosszul fogadták Bajnai Gordon miniszterelnöki jelölését, nehéz munka lesz innen egy hiteles programmal visszanyerni a bizalmat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!