5p

A magyar részvénypiacon már elég "küszködősnek" tűnik az emelkedés, nem látszik, hogy jelentős tartalékok lennének még az árfolyamokban – hangzott el a Quaestor keddi sajtóreggelijén. A cég elemzője szerint jelenleg talán túlságosan is pozitívak a kilátások a piacokon, az optimizmust elsősorban a likviditás táplálja. Mfor.hu-tudósítás.

A magyar részvénypiacon már elég "küszködősnek" tűnik az emelkedés, nem látszik, hogy jelentős tartalékok lennének még az árfolyamokban – hangzott el a Quaestor keddi sajtóreggelijén. A cég elemzője szerint jelenleg talán túlságosan is pozitívak a kilátások a piacokon, az optimizmust elsősorban a likviditás táplálja. Mfor.hu tudósítás.

A részvénypiaci emelkedést továbbra is sokkal inkább a piacokon lévő többlet likviditás fűti, semmint bármilyen fundamentális megalapozottság. A helyét kereső többletpénz akár további irracionális szintekre is viheti a tőkepiacokat – vélekedik Háda Bálint, a Quaestor elemzője. A szakember hozzátette: a részvénypiacok túlárazottságától való félelem egyre inkább a nyersanyagok felé tereli a spekulatív tőkét.

"Túl optimista a kép a jövőt illetően. Olyan, mintha nem tudnánk biztosan, mi fog történni 2010-ben, ezért inkább nem is foglalkoznánk vele" – érzékeltette a jelenlegi helyzetet Háda Bálint.

Több jel utal a bizonytalanságra

Az elemző szerint ugyan vannak pozitív jelek a világgazdaságban, de továbbra sem zárható ki az a forgatókönyv, hogy a jövő év második felében ismét lefelé veszik az irányt a világ vezető gazdasági központjai. Ez pedig felveti a további esetleges gazdaságélénkítő lépések szükségességét, miközben a kormányzatok és a Fed már lényegesen kevesebb "munícióval" rendelkeznek.

"Megítélésünk szerint ugyancsak a helyzet kettősségét támasztja alá az arany árfolyamának egyre drasztikusabb emelkedése. Ez azt is jelenti, hogy a befektetők tanultak abból a jelentős vagyonvesztésből, amelyet a válság hozott magával" – vélekedik a Quaestor szakembere. Szerinte nem véletlenül emelkedik az arany ára: valószínűleg az hajtja felfelé az árfolyamot, hogy a befektetők többsége nem látja annyira pozitívan a helyzetet, mint amennyire azt a részvényárfolyamok tükrözik.

Háda Bálint szerint a nyersanyagok szárnyalásában az is közrejátszik, hogy a piacnak ezt a szegmensét a legkönnyebb befolyásolni. "Az olaj árát 2010-ben tovább hajthatja felfelé a spekuláció, holott a magas olajkészletek sem indokolják a jelenlegi árfolyamot" – véli az elemző. Szerinte a következő hónapokban az élelmiszerekre is kiterjedhet ez a spekulációs hatás, sőt, a búza esetében már most látszik a spekulatív tőke arányának emelkedése.

Az elemző úgy véli, hogy a jegybankok viselkedése is a bizonytalanságot tükrözi, ugyanis ha biztosak lennének a gyors kilábalásban, akkor már kamatot emelnének.

A munkanélküliség lehet az egyik komoly kockázat

A Quaestor szakembere szerint a nemzetközi és a magyar gazdaságban is a munkanélküliség további emelkedésére kell számítani, a korábbi tapasztalatok szerint ugyanis még a válság elmúltával is emelkedni szokott a ráta.

A magyar gazdaság kilábalása csak igen lassan mehet végbe, a legkedvezőbb forgatókönyv esetén is csak a jövő év végén mutathat szerény növekedést, tette hozzá Háda Bálint. Szerinte az EUR/HUF árfolyam nagy részben egy "kegyelmi időszakot" tükröz. A hangulat változása ugyanakkor a kegyelmi állapot megszűnését is jelenti, mivel a magyar gazdaság és a költségvetés érdemben nem különbözik szerkezetileg az egy évvel ezelőtti állapottól – vélekedik.

"Lehet azt mondani, hogy vannak nálunk rosszabbak bizonyos mutatókban, de nem kell, hogy ez vigasztaljon minket" – vélekedik az elemző. Szerinte hazánkban a rossz hitelek arányának emelkedése hordozhat még komoly kockázatokat, eddig ugyanis jórészt a tartozások átütemezésével oldották meg a problémákat a bankok.

Az utóbbi hónapok forinterősödésével kapcsolatban az elemző úgy nyilatkozott, hogy a magyar gazdaság kilátásai nem javultak olyan ütemben, ami indokolta volna az erősödést. Minden bizonnyal a nemzetközi hangulat pozitív változásának volt köszönhető a forint javulása is.

Küszködő részvények

A hihetetlenül optimista hangulat és az erőteljesen megemelkedett kockázati étvágy hatására a magyar részvénypiac is lehetetlennek tűnő szintekre emelkedett, legalábbis ami a társaságok eredményességét illeti – hangzott el a keddi sajtóreggelin.

Háda Bálint szerint nem zárható ki, hogy ez a többlet likviditás tovább emeli majd az árfolyamokat, azonban a részvények teljesítménye ezt jelenleg nem alapozza meg. Az elemző szerint nem nagyon vannak már tartalékok az árfolyamokban, az utóbbi időszakban "küszködőssé" vált az emelkedés. "Nem igazán látszik az, hogy bárki is akarna még OTP-t venni 5000 forintért" – érzékeltette a helyzetet a szakember.


Az OTP-vel kapcsolatban a szakember szerint a nem teljesítő hitelek arányának emelkedése lehet a legkomolyabb kockázat. "Ha bármi miatt rossz hangulat lesz a tőzsdéken, akkor például az NPL-ráta lehet az egyik legfontosabb ürügy a befektetőknek az OTP eladására" – vélekedik Háda Bálint.

A bankrészvények esetében a Quaestor szakemberei 5346 forintos célárfolyamot határoztak meg legfrissebb elemzésükben, és csökkentésre javasolják a papírokat. A Mol esetében viszont 18 270 forintos árfolyam mellett pozitív kilátásokat fogalmaztak meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!