6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyógyszergyártók és a Telekom számaival a héten megkezdődik a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon, mely akár kisebb meglepetéseket is tartogathat. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint ha lesznek is ilyen "meglepetések", azok inkább negatív irányban várhatók a hazai blue chipektől. Mfor.hu-háttér.

Gyógyszergyártók: továbbra is bizonytalan a szabályozás

Szokás szerint elsőként a két gyógyszergyár teszi közzé harmadik negyedéves eredményeit a héten. "Mindkét cég kapcsán azt lehet kiemelni, hogy a hazai szabályozás kapcsán továbbra is óvatosak lehetnek, hiszen még mindig sok a nyitott kérdés" - mondta az mfor.hu kérdésére Kuti Ákos, az Equilor elemzője. Mint ismert, a kormány a Széll Kálmán Terv keretében 2012-ben már 83 milliárd forintos megtakarítást szeretne elérni a gyógyszerkassza területén, az intézkedések többsége már törvényekkel is alá van támasztva.

Az azonban például továbbra sem ismert, hogy a cégek leírhatják-e a K+F költségek egy részét az újabb terhekből, márpedig ez nem elhanyagolható szempont a Richter és az Egis számára sem. Éppen az ilyen nyitott kérdések miatt számít arra az elemző, hogy továbbra is óvatos nyilatkozatok várhatók a két társaság menedzsmentjétől a kilátásokat illetően. Emellett az év vége közeledtével nő annak az esélye, hogy a cégek legalább utalást tesznek a jövő évre várható folyamatokra.


A magas exporthányad miatt a Richter és az Egis számára is kiemelten fontos a forint árfolyamának alakulása, ebből a szempontból sikeres lehetett a harmadik negyedév, hiszen főleg az időszak végén a forint jelentősen gyengült a dollárral és az euróval szemben is.

Az idei első félévben a Richter Gedeon árbevétele 2011 145,907 milliárd forintot (542,2 millió eurót) tett ki, amely 6,3 százalékos (euróban mérve 7,5 százalékos) emelkedést jelent 2010 azonos időszakához viszonyítva. Az adózott eredmény 19,797 milliárd forint (73,6 millió euró) volt, ami forintban mérve 48,2 százalékos (euróban számítva 47,6 százalékos) csökkenést jelent a bázisidőszakhoz viszonyítva, elsősorban a magasabb működési költségek, valamint a pénzügyi tevékenységből származó veszteség következtében. A társaság már a második negyedéves eredmények kapcsán arra figyelmeztetett, hogy a kormány lépései oda vezethetnek, hogy a Richter hazai tevékenysége veszteséges lesz.

Az Egis 2,3 milliárd forintos mérleg szerinti eredményt ért el az idei második negyedévben, ez jelentősen elmarad a tavalyi 5,3 milliárdtól. Elsősorban a pénzügyi eredményen csúszott el a cég, hiszen azon a soron a tavalyi 1,4 milliárd után csak 0,1 milliárdos volt a nyereség.

Telekom: tovább csökkenhet az eredmény

Az előzetes elemzői várakozásokkal többnyire összhangban lévő számokkal rukkolt elő a Magyar Telekom a vállalat második negyedéves eredményei ismertetése során. A cég árbevétele 3,9 százalékkal 297,8 milliárd forintról 286,1 milliárd forintra mérséklődött 2011. első félévben 2010 azonos időszakához képest. Némileg az elemzői konszenzusnál kedvezőbben alakult a Telekom EBITDA-ja, mely 18,2 százalékkal 119,5 milliárd forintról 97,8 milliárd forintra csökkent fél év alatt.

Kuti Ákos szerint a harmadik negyedévvel kapcsolatban tovább csökkenő eredmény és EBITDA várható, ugyanakkor kíváncsian várhatjuk, hogy a menedzsment nyilatkozik-e a 2012-es eredményvárakozásaival kapcsolatban. Emellett a Telekom számára is kedvező lehetett a forint gyengülése, hiszen a külföldi leányvállalatok eredménye más devizában keletkezik.

A Magyar Telekom szempontjából a harmadik negyedév legfontosabb eseménye az Európai Bizottság felszólítása volt: a brüsszeli testület arra szólította fel a magyar kormányt, hogy törölje el a tavaly októberben bevezetett különadót. Bár a kormány egyelőre ragaszkodik a bevételforráshoz, kedvező elbírálás esetén jelentős összeg járna vissza a cégnek, ami pozitív lenne a részvények szempontjából is.

Mol: a horvát és kurdisztáni kilátások a középpontban

A Mol a második negyedévben a vártnál jobb eredményeket közölt, a cég főleg a magasabb olajárnak és a növekvő kitermelésnek köszönhette a javulást a tavalyi év hasonló időszakához képest. 1298,4 milliárd forintos árbevételt ért el a második negyedévben a Mol-csoport, ez 23 százalékkal volt magasabb a tavalyi év hasonló időszakában tapasztaltnál. A rekord árbevétel mellett 163,8 milliárdot tett ki a vállalat EBITDA-ja, ami egy év alatt ugyan 12 százalékos növekedést jelentett, az első negyedévi 186 milliárdtól viszont elmaradt. A társaság 87 milliárdos üzemi eredménye hasonló képet mutat: a tavalyi második negyedév 82 milliárdjához képest emelkedést jelent, viszont az idei év elején tapasztalt 120,9 milliárd forintnál lényegesen kevesebb volt.

Az olajár a második negyedév óta kismértékben csökkent, ezt azonban kompenzálhatja a forint gyengülése miatti pozitív hatás. Ugyanakkor a Mol esetében mindig kiemelik az elemzők, hogy elsősorban az üzemi eredményt érdemes figyelembe venni pontosan a devizahatás kiszűrése miatt.

"A harmadik negyedéves számokban nem elsősorban az eredmény, hanem a kilátások lehetnek a középpontban. Kérdés, hogy a Mol hogyan vélekedik az INA körüli fejleményekről, illetve a kurdisztáni kitermeléssel kapcsolatos várakozásokról" - emelte ki Kuti Ákos.

OTP: a végtörlesztés a legnagyobb kérdés

Az OTP jövő pénteken közli harmadik negyedéves számait, melyekben elsősorban a végtörlesztéssel kapcsolatos veszteségek hatása lehet középpontban. A második negyedévben 37,3 milliárd forintos konszolidált eredményt ért el az OTP Bank, ez szinte hajszálra megegyezett az első negyedév adatával, míg a tavalyi év hasonló időszakánál 36 százalékkal volt magasabb. Fél év alatt a bank profitja 74,5 milliárd forint volt, ami 7 százalékos növekedést jelentett tavalyhoz képest. Mindezt úgy, hogy a bankadó is közrejátszott az idei eredményben. Külön pozitívum volt, hogy a külföldi leánybankok eredményhozzájárulása nőtt, a második negyedévben a konszolidált profitból 15,7 milliárd forint származott külföldről.

A végtörlesztéssel kapcsolatban egyelőre csak becslések léteznek a veszteségeket illetően: az MNB múlt héten megjelent stabilitási jelentése alapján a teljes magyar bankrendszer vesztesége alapesetben is 200 milliárd forint lehet 20 százalékos végtörlesztési aránynál. Ez jelentős terhet jelentene az OTP-re is.

Kuti Ákos szerint a harmadik negyedéves eredmények kapcsán még korai lenne arról beszélni, mennyi vesztesége lesz a banknak a végtörlesztés miatt, ugyanakkor a menedzsment ronthatja kilátásait a kormány lépése miatt.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!