5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokan felkapták a fejüket néhány régiós olajpapír hirtelen jött szárnyalására, a javuló befektetői hangulat, az olajár magára találása azonban nem tűnik elégséges magyarázatnak. Van, aki kiemeli egyes üzemanyagfajták finomítói árrésének várható javulását, de ez sem támasztja alá a szelektív emelkedést.

Sokan felkapták a fejüket néhány régiós olajpapír hirtelen jött szárnyalására, a javuló befektetői hangulat, az olajár magára találása azonban nem tűnik elégséges magyarázatnak. Van, aki kiemeli egyes üzemanyagfajták finomítói árrésének várható javulását, de ez sem támasztja alá a szelektív emelkedést.

A Napi Gazdaság cikke szerint a legkézenfekvőbb magyarázat a régiós olajpapírok drágulására az alapokba szakadatlanul ömlő friss pénz gyors elköltése. A pozitív folytatást illetően azonban viszonylag kevés reménykeltő nyilatkozat látott napvilágot, az elemzők nincsenek meggyőződve a jelenlegi részvényárak tarthatóságáról.

Az egyik leglátványosabb emelkedést produkáló lengyel PKN háza tájáról semmilyen eget rengető hír nem került nyilvánosságra, a társaság továbbra is komoly eladósodottsággal küzd, a tervezett eszközértékesítések részletei sem kristályosodtak még ki. Az Anwilban és a Polkomtelben meglévő részesedésének értékesítése várhatóan az első félévben megvalósul, ez a két tétel akár ötmilliárd zlotyval is javíthatja a társaság készpénzállományát. A cégvezetés saját bevallása szerint sem számít javuló finomítói környezetre és az Ural/Brent különbség növekedésére, így semmi nem indokolja a részvény árának húszszázalékos drágulását. A Bloomberg adatai alapján a jelenlegi szinten a papír egyáltalán nem tekinthető olcsónak az idei évre számított 14 feletti P/E-vel, és az elemzői célárak között is csak elvétve találunk a 36,75 zlotys piaci árnál magasabb értéket.

A kettes számú lengyel olajtársaság, a Lotos részvényei visszafogottabban viselkedtek, esetében mindössze néhány százalékos emelkedésről beszélhetünk. A kedvezőtlen piaci környezet itt is óvatossá teszi a menedzsmentet, várakozása szerint még bő fél év kell az érdemi javuláshoz. A cég ráadásul a kellős közepén tart egy monstre beruházási programnak, ami a jelenlegi lengyel finomítói kapacitások kihasználtságát elnézve finoman szólva is megkérdőjelezhető hasznossággal bír. Az idei évre várható eredménnyel és a 33 zlotys piaci árral számolva 11 körüli P/E-ről beszélhetünk, 68 százalékos könyvérték mellett, a célárak átlaga pedig mintegy húsz százalékkal alacsonyabban van a jelenlegi árnál.

A PKN tulajdonolta cseh Unipetrol részvényesei már hozzászokhattak az izgalommentes hétköznapokhoz, a papír árfolyama hosszú hónapok óta nagyon szűk sávban mozog és egyelőre semmi sem utal arra, hogy ez megváltozna. A tavalyi veszteséges év után idén már számottevő nyereséggel kalkulálnak a hozzáértők, azonban a 144 koronás árfolyam még mindig 20-at meghaladó P/E-t eredményez. Érdemi árfolyammozgást okozhat a Shell Unipetrolban meglévő részesedésének értékesítése.

Szolid árfolyam-emelkedést produkált az osztrák OMV az elmúlt hetek során, annak ellenére, hogy a mutatókat és az elemzői célárakat elnézve a legperspektivikusabb részvénynek számít. Az abu-dzabi székhelyű IPIC 20 százalékra növelte részesedését a társaságban, és az osztrákok újrakezdik a tárgyalásokat a török Petrol Ofisi olajcégnek a Dogan család által birtokolt 42 százaléka megvételéről, így tulajdonrészük 93 százalékra nőhet. Az OMV hatalmas összegű likvid pénzeszközökkel rendelkezik, és a cégvezetés bevallása szerint is a további akvizíciók jelentik a növekedés motorját. Ha valaki ellenállhatatlan vágyat érez olajrészvény vásárlására, az osztrák társaság jó választás lehet. A 32,6 eurós piaci ár az idei eredményvárakozásokkal kalkulálva 7,8-as P/E-t jelent, és az elemzői célárak között is találunk a prompt árnál magasabb értéket.


A fent említett török Petrol Ofisi árfolyama megtáltosodott a tárgyalások újrakezdésének hírére, és megoldódni látszik a Dogan Holding vitája is az adóhatósággal, cserébe Aydin Dogan visszavonul cége éléről. Ezzel együtt a 7 lírás árfolyam a cég jelenlegi mutatóival nem támasztható alá, a 13 feletti P/E és a 147 százalékos könyvérték a mezőny magasabb értékei közé tartozik. A Tupras vezetése sem számít a piaci környezet és a finomítói árrések érdemi javulására, viszont a papír mellett szól a cég jelentős készpénzállománya, továbbá az a tény, hogy a török piacon nagyon alacsony a finomítói ellátottság, van tér a bővülésre. Esetében tíz százalék körüli osztalékhozammal is kalkulálhatunk, ennek ellenére a közelmúlt húsz százalékot meghaladó árfolyam-emelkedését az elemzők egyelőre nem követték a céláraikkal.

A román Petrom január első néhány napjában próbálta ledolgozni hátrányát a szárnyaló szektortársakhoz képest. A társaság jelenleg tevékenységének átszervezésével van elfoglalva, a vegyipari üzletágat értékesíti, jelentős elbocsátások is várhatók, mostantól a kitermelésre és a finomításra koncentrál. Felmerült a tőkeemelés lehetősége is a főrészvényes OMV aktív közreműködésével, továbbá sikeresen felvásárolt egy kazah olajkitermelőt. Az elemzői célárakat elnézve nála van még terepe az árfolyam emelkedésének.

A Rompetrol a múlt év legjobban szereplő olajrészvénye volt, azonban a cég teljesítménye eddig ezt nem támasztotta alá. Újabban halvány jelek utalnak arra, hogy kazah főrészvényese hajlandó finanszírozni a kilátástalan helyzetben lévő, súlyosan eladósodott társaság beruházásait, de ezzel együtt is jobb távolról szemlélni a papír szereplését. A szlovén Petrol és a horvát INA egyelőre kimaradt az emelkedésből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!