3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lehet olyan szegmense a magyar ingatlanpiacnak, melyre hatással lesz a Brexit.

A britek többsége a múlt héten megszavazta az Európai Unióból történő kilépést, azaz a Brexitet. A döntés jelentős értékvesztés eredményezett a nemzetközi tőke- és pénzpiacokon, a Financial Times kedden 3 ezer milliárd dolláros - 861 ezer milliárd forintos - veszteséget írt a Brexit számlájára. Egyelőre nem tudni pontosan, milyen hatással lesz a nemzetközi gazdaságra, azon belül a magyar gazdaságra a Brexit. Az viszont látszik, hogy a magyar lakosság legfontosabb vagyontárgyait, a lakóingatlanokat közvetlenül nem érinti - áll az ingatlan.com friss elemzésében.

Ebből a szempontból fontos, hogy Magyarországon rendkívül magas – a 2011-es népszámlálási adatok szerint több mint 90 százalékos – a saját tulajdonú ingatlanok aránya. Az ingatlan.com a magyar lakosság tulajdonában álló lakóingatlanok piaci értékét összesen 55 ezer milliárd - azaz 55 billió - forintra becsüli. Ebben pedig komoly kárt okozhat egy kisebb visszaesés is. A Brexit azonban jelenleg nem fenyegeti a magyar lakosság ingatlanvagyonát. “A brit kilépés közvetlenül akkor okozhatna problémákat a magyar ingatlanpiacon, ha a lakosság lakáscélú hiteleit brit bankok finanszíroznák vagy a hitelfelvevők angol fontban adósodtak volna el. A lakáspiaci keresletet csökkentené az is, ha a vásárlók számottevő része a szigetországból érkezne. Kínálati oldal stabilitására pedig a brit lakásberuházások, illetve Egyesült Királyságból finanszírozott építkezések jelentenének veszélyt.

Szerencsére azonban egyik jelenség sem érzékelhető a magyar ingatlanpiacon, ezért a Brexit közvetlen hatással nem fenyeget” - emelte ki Balogh László. Az ingatlan.com szakértője azt is elmondta, hogy a hazai ingatlanpiac dinamikáját elsősorban az új lakásépítések befolyásolják.

A szakember szerint a lakosság ingatlanvagyonában és az ingatlanpiacon komolyabb változást nem hoz a Brexit, de részpiacokon azért lehet hatása. “Az angol font gyengülése negatív hatással lehet a hazai turizmusra, hiszen az elmúlt években, egyre növekvő mértékben a külföldi vendégéjszakák 5-7 százalékát tették ki az Egyesült Királyságból érkező turisták. A brit turisták számának visszaesése pedig a lakáshotelek értékét közvetetten csökkentheti. Hasonló közvetett veszélyt jelenthet a lakáspiac vonzerejére, ha a különböző országok jegybankjai - például az amerikai Fed - kamatemelési ciklusba kezdenének. Ekkor ugyanis a befektetők az ingatlanvásárlás helyett olyan befektetési formákat is kereshetnének a pénzpiacokon, amiket könnyebben tudnak pénzzé tenni.” - mondta az ingatlan.com szakértője. Balogh László azt is hozzátette, hogy jelenleg a közvetett veszélyek egyikével sem kell komolyan kalkulálni a magyar ingatlanpiacon.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!