5p

A Budapesti Értéktőzsde 2010-ben is 100 százalékos biztonsággal működött, a kibocsátói és befektetői igényeket maximálisan teljesítette - jelentette ki Mohai György, a BÉT vezérigazgatója az MTI-nek.

A vezérigazgató szerint mind a forgalom, mind a tőzsdeindex alakulása szempontjából a BÉT 2010. évi teljesítménye megfelelt a nemzetközi tőkepiaci tendenciáknak. A BÉT, mint vállalat is jól teljesített, hiszen a működési eredménye várhatóan meg fogja haladni a tervezettet.

A BÉT az elmúlt három év legmagasabb részvényforgalmát produkálta 2010-ben. A napi átlagos részvénypiaci adásvétel 22,2 milliárd forint volt az idén, szemben a tavalyi 21,1 milliárd, és a 2008. évi 20,5 milliárd forintos forgalommal. A BUX index azonban lényegében nem változott a múlt év december végi értékéhez képest. A tőzsde 2011-ben is az idei évhez hasonló részvényforgalmat vár, Mohai György jövőre reálisnak tartja 23-24 milliárd forintos napi átlagforgalom elérését.

Arra a kérdésre, hogy a nyugdíjrendszer átalakításával összefüggésben a magánnyugdíjpénztárak részéről megszűnő kereslet milyen hatással lesz a tőzsdére, elmondta, hogy piaci becslések szerint a pénztárak hazai részvénybefektetései  200 milliárd forintot tesznek ki, ez 9-10 napi forgalomnak felel meg. Valószínűsíthető, hogy ezen részvények jelentős része  jövőre megjelenik a piacon.

A hosszú távú befektetésre, az öngondoskodásra azonban továbbra is lehetőséget adnak az olyan eszközök, mint a hosszú távú befektetési számla, a nyugdíj előtakarékossági számla és az önkéntes nyugdíjpénztárak - tette hozzá. A vezérigazgató véleménye szerint a potenciális befektetési tőke változatlanul jelen van a magyar piacon, mind a külföldi és hazai intézményi befektetői, mind a magánbefektetői érdeklődés változatlan. A BÉT problémája inkább az, hogy kevés a nemzetközi volumenben kereskedhető papír. Megjegyezte, hogy a közel 40 milliárd forintos kapitalizációjú CIG Pannónia Életbiztosító megjelenésével várhatóan eggyel nő az ilyen papírok száma, a bevezetés óta a papír napi átlagos forgalma 60 millió forint volt.         Felzárkózóban van az RFV is, amelynek a 2009-ben végrehajtott alaptőke emelése után 2010-ben a napi forgalma 55 millió forint.

A 2010-es év eseményei közül Mohai György kiemelte, hogy az idén hat új részvényt vezettek be a tőzsdére, ezek közül egy, a CIG Pannónia Biztosító tőzsdei megjelenése jelentős volumenű nyilvános részvényértékesítéssel is párosult. Emellett két tőzsdei vállalat, a Mol és az RFV nyilvános kötvénykibocsátást is végrehajtott, 5,0, illetve 3,8 milliárd forint értékben, és ezek a vállalati kötvények is megjelentek a tőzsdén. A vezérigazgató az új bevezetéseket illetően hasonló aktivitásra számít jövőre is.

Az új papírok mellett több nagy külföldi kereskedő cég - a Royal Bank of Scotland, a BNP Paribas, a Nomura International és a Goldman Sachs International - hitelpapír-piaci szekciótagságot, illetve kereskedési jogot szerzett a BÉT-en. A hazai befektetési szolgáltatók közül az FHB és a Solar Capital a részvénypiaci és a határidős szekcióban, az iFOREX a részvényszekcióban lett tag.

Jelentős változás volt a BÉT életében, hogy december 1-jével félórával meghosszabbodott a kereskedési idő: fél öt helyett öt órakor zár a piac. Ennek hatásait jelenleg figyeli a BÉT, hiszen néhány hét után korai lenne még leszűrni a tapasztalatokat - mondta a vezérigazgató. Hozzátette, hogy délután háromtól a zárásig tartó időszakban a forgalom a napi adásvétel 38-39 százalékára emelkedett a korábbi 34 százalékról, ami azt jelzi, hogy valószínűleg jó döntés volt a kereskedési idő hosszabbítása.

A nemzetközi tőkepiaci folyamatokat értékelve az MTF-ek, azaz az alternatív kereskedési platformok térnyerését emelte ki. Ezek részesedése az európai részvénypiaci forgalomból a 2009 eleji 14 százalékról 26 százalékra nőtt 2010 novemberére. Hozzátette, hogy ez a Budapesti Értéktőzsdét nem érintette, ami annak tudható be, hogy a magyar piac legnagyobb részvényeinek a likviditása a budapesti piacon van, azaz a befektetők itt kereskednek ezekkel a papírokkal.

A BÉT, mint cég is jól működött az idén, a forgalom növekedésével arányosan az árbevétel is kissé nőtt a tavalyi évhez képest, a működési eredmény pedig várhatóan meg fogja haladni a tervezettet. Mohai György elmondta, hogy mindezt azzal a nagyon takarékos költséggazdálkodással érte el a tőzsde, amellyel sikerült a költségeket változatlan szinten tartani az idén.

A működés számadatait azonban az évet lezáró közgyűlés előtt nem kívánta közölni a vezérigazgató, a jövő évi tervekről is csak annyit mondott, hogy várhatóan 2011. sem lesz rosszabb, mint az idei év, jövőre is nagyságrendileg az idei évi teljesítményt szeretnék tartani.

Jövőre várhatóan döntés születik a Xetra kereskedési rendszer bevezetéséről is. Mohai György elmondta, hogy ezzel a kérdéssel jövő tavasszal fog újra foglalkozni a tőzsde igazgatósága, amikorra a Deutsche Börse elkészíti a rendszer új verzióját. A konszenzuson alapuló döntést az új verzió részleteinek ismeretében hozzák majd meg.

 A Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetségen belül (CEE Stock Exchange Group), amelynek a Budapesti Értéktőzsde is tagja, a bécsi és a ljubljanai börze már a Xetra-rendszert használja, és a cél az, hogy a szövetség valamennyi tőzsdéjén azonos kereskedési rendszer működjön. Így lesz a leghatékonyabban biztosítható, hogy a hazai vállalkozások a saját, jól ismert körülményeik között, a magyar parketten élvezhessék hiánytalanul a nemzetközi tőkepiacok elérésének előnyeit - fűzte hozzá Mohai György.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!