4p

A negyedév a finomítói üzletág folytatódó szenvedésével, a gáz üzletág jó üzemi teljesítményével, a növekvő upstream volumennel és operatív profittal és enyhe pénzügyi veszteséggel jellemezhető - olvasható a Concorde Molról kiadott elemzésében. Az INA - immár nem Molhoz tartozó - gáz üzletága 6 milliárdos veszteséget termelt e negyedévben, ha ezt levonjuk, akkor már nettó veszteséget kapunk a negyedévre - teszik hozzá a szakemberek.

A negyedév a finomítói üzletág folytatódó szenvedésével, a gáz üzletág jó üzemi teljesítményével, a növekvő upstream volumennel és operatív profittal és enyhe pénzügyi veszteséggel jellemezhető - olvasható a Concorde Molról kiadott elemzésében. Az INA - immár nem Molhoz tartozó - gáz üzletága 6 milliárdos veszteséget termelt e negyedévben, ha ezt levonjuk, akkor már nettó veszteséget kapunk a negyedévre - teszik hozzá a szakemberek.

Ami a makrokörnyezetet illeti, a Mol a harmadik negyedévben komoly kihívásokkal volt kénytelen megküzdeni, és ebben rövidtávon nem is várható érdemi változás. Az olajár emelkedése elsősorban a dollár gyengülésének és a spekulatív kereslet élénkülésének volt köszönhető, a fizikai kereslet továbbra is gyenge, a készletek szintje magas, a finomított termékek ára pedig nem mozgott együtt a nyersolajéval.


A finomítói marginok tovább csökkentek, ez a jelenség elsősorban a gázolaj előállításának eredményességét rontja, a benzinen elért margin jobban ellenáll a környezet romlásának, itt még emelkedést is lehetett tapasztalni, azonban ez inkább csak szezonális hatású. A Brent-Ural különbözet maradt nagyon alacsony szinten, a 0,2 dollár/hordó a negyedévben még tavaly is 0,8 volt, azaz a komplex finomítóknak a különbözetből származó versenyelőnye gyakorlatilag eltűnt, gyors javulásra ezen a téren sem számítunk.

A hordónként 6,4 dolláros olajár emelkedés készletfelértékelődéssel járhatott volna, ha a forint nem erősödik a dollárral szemben a negyedévben.

forrás: Concorde


A legnagyobb veszteséget e negyedévben is a finomítás termeli, bár a 19 milliárd forintos mínusz a tavalyi 41 milliárdhoz képest már jobban mutat, pláne, ha hozzátesszük, hogy ebből 14 milliárd forint veszteséget az INA finomítói termeltek. Ezzel a teljes évi feldolgozás és kereskedelem üzemi eredmény 25,3 milliárd lehet, a 2008-as 72,5 milliárd után. Még drasztikusabb a konszolidált eredmény, amely 165 milliárdról esett vissza -21 milliárdra, bár ezt túlnyomó részt az INA-val magyarázható.

A Mol upstream üzletágán segített az olaj drágulása, így ez az üzletág 22 milliárd forintos profitot termelhet, ami 43 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál, de 21 százalékkal magasabb Q3-nál. Ehhez jön még az INA által termelt milliárdos profit, amellyel az egész évi eredmény 139 milliárd lehet (+11 százalék Q/Q és év/év).

Jól teljesített a gáz és villamos energia részleg, a 17 milliárdos profit 56 százalékkal több a tavalyinál. A vegyipari részleg esetén szerintünk a legrosszabbat már láttuk, bár a marginok szabadesése e negyedévben nagyobb volt a vártnál. A részleg így a kedvező devizaárfolyamok (dollárral szemben erősödő euró) ellenére 3 milliárd forintos veszteséget termelhet, amivel a teljes év -15 milliárd forint lehet, szemben a 2008-as -8 milliárddal.

Pénzügyi soron a stabilizálódó árfolyamok segítettek, így csak 7 milliárd forintos árfolyamveszteséget láthatunk és 3 milliárd nem realizált veszteséget a Magnolia-kötvényeken.

A pozitív oldalt a GDP várakozások javulása jelenti, ami segíthet a marginok tágulásában, de szerintünk ennek hatása nem fog jelentkezni a következő negyedév során sem és ez tovább is elhúzódhat. Az INA lehet pozitív kontribúció a magas olajárak mellett és a gáz üzletág nélkül.

"Összességében csak a vegyipari részleg várakozásainkon módosítunk, ahol enyhén optimistábbak lettünk, de az INA igazgatási költségei esetén semmi javulást nem látunk, így 2010-es üzemi eredmény várakozásunkat 290 milliárdról 278-ra, EPS becslésünket 1648 forintról 1556 forintra (+99 százalék év/év) csökkentjük. Ezzel év végi fair érték várakozásunk marad 15 600 forint" - zárul a Concorde elemzése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!