3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ 20 legnagyobb gazdasági súllyal bíró országának vezetői a héten Londonban tanácskoztak, az előzetesen szkeptikus vélemények ellenére azért voltak eredmények a csúcson. A legfontosabb, hogy megháromszorozzák az IMF segélykeretét, illetve megállapodtak a pénzügyi rendszer szigorúbb ellenőrzéséről.

Az elemzők arra számítanak, hogy a londoni G20-értekezlet következtében csökken az Egyesült Államok súlya a világgazdaságban, több szerepet kapnak a nemzetközi szervezetek, mint például a Nemzetközi Valutalap (IMF), a Világbank, valamint az ázsiai régió országai, elsősorban Kína.

Előzetesen nem sok érdemi eredményt vártak a szakemberek a londoni G20-csúcstól, ahhoz képest viszonylag jelentős lépésekről sikerült megállapodni, ez hozzájárult ahhoz, hogy az utóbbi napokban ismét az optimizmus lett úrra a világ tőzsdéin.

A tanácskozás egyik legfontosabb eredménye, hogy az IMF segélykeretét az eddigi 250 milliárd dollárról 750 milliárdra emelik meg. A tudósítások szerint először csak meg akarták duplázni a keretet, azonban Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter javaslatára végül még nagyobb mértékű bővítés mellett döntöttek. A segélykeret egyharmadát a megállapodás szerint az Európai Unió, Japán és Kína biztosítja.

Az IMF SDR tartalékait is 250 milliárd dollárral megnövelik a megállapodás szerint. Az SDR tartalékokból történő részesedést eddig bizonyos feltételekhez, gazdasági reformok végrehajtásához kötötték, de mostantól ez nem alapfeltétel. Nyilván a kvótarendszer megmarad, tehát minden ország a kvótájának (a befizetéseinek) arányában részesülhet az IMF forrásokból. Mindez az IMF-keret megtriplázásával együtt azt jelenti, hogy több mint 1000 milliárd dollárt fordítanak a világgazdaság talpra állítására.

Az elmúlt hat hónapban az IMF mintegy 55 milliárd dollárnyi hitelt helyezett ki, ebből kapott például hazánk is. Ebből is látszik, hogy a keret 750 milliárdra emelése kifejezetten nagy lépésnek tekinthető.


A világ vezetői belátták, hogy az eltérő és laza szabályozások mentén a kockázatvállalási hajlandóság és a hitelfelvétel szinte irracionális módon emelkedett, amelyen mindenütt változtatni kell. A hitelminősítő intézeteket, a pénzügyi szférában a juttatásokat, illetve a kockázatvállalás mértékét a valamennyi pénzügyi eszköznél, erősen szabályozni kell.

Az IMF mellett létrehozzák az úgynevezett Pénzügyi Stabilitás Tanácsát (FSB-t, Financial Stability Board-ot), amelynek az lesz a szerepe, hogy a közelgő pénzügyi veszélyforrásokra felhívja a figyelmet. A piacokon a tőkeáttételes kereskedés lehetőségét is korlátozni fogják, lecsökkentik, illetve a bankokat arra fogják kötelezni, hogy több készpénzt tartalékoljanak a váratlan helyzetekre, erősítve a saját likviditásukat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!