3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

50 bázisponttal 7,5 százalékra csökkenti a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa - jelentették be hétfőn délután az MNB honlapján. A hétvégén néhány külföldi elemző már ennél nagyobb mértékű vágást is lehetségesnek tartott, azonban a jelek szerint óvatosa maradt a nemzeti bank.

50 bázisponttal 7,5 százalékra csökkenti a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa - jelentették be hétfőn délután az MNB honlapján. A hétvégén néhány külföldi elemző már ennél nagyobb mértékű vágást is lehetségesnek tartott, azonban a jelek szerint óvatosa maradt a nemzeti bank.

7,5 százalék lett az alapkamat, ezzel az MNB lényegében igazolta a papírformát, hiszen a nemzetközi szakemberek többsége erre a döntésre számított. Mindez azt jelenti, hogy nem merte meglépni a jegybank azt, hogy ennél nagyobbat vágjon a kamaton.


Pedig a hétvégén több nemzetközi elemző, köztük a londoni 4cast szakembere is azt jósolta, hogy akár 50 bázispontnál nagyobb kamatcsökkentés is elképzelhető.

A döntésről délután háromkor tart sajtótájékoztatót Simor András, a nemzeti bank elnöke, az eseményről természetesen beszámolunk.

"A döntés kapcsán mindenképpen azt kell megjegyezni, hogy – bár a szavazati arányokat csak októberben ismerjük meg – a testület a kamatdöntés során az alternatívákat mérlegelve inkább a kiszámítható kamatpolitika mellett tette le a voksát szemben a gazdasági szereplők egy része által sürgetett drasztikus (akár újabb 100 bázispontos) kamatcsökkentéssel" - olvasható az Equilor elemzőinek kommentárjában.

Ahogy azt a júliusi kamatdöntésről kiadott jegyzőkönyvből is megismerhettük, a Tanács tagjai megosztottak voltak abban a tekintetben, hogy 50, 75 vagy 100 bázispontos legyen a csökkentés mértéke. Ezzel szemben augusztusban szinte egyhangú volt az 50 bázispontos csökkentés melletti voksolás.


"Véleményünk szerint a döntés most nem volt olyan egyhangú, mint az augusztusi. A döntéshozóknak ugyanis több szempontot figyelembe véve is lett volna lehetősége egy nagyobb kamatvágásra. Többek között az infláció lassulása és az állampapírpiaci hozamok 7 százalék körülire süllyedése is az alapkamat akár várton felüli mérséklését vetítették előre" - teszik hozzá az elemzők.

Természetesen a magyar fizetőeszköz stabilitása is fontos szempont a testület számára, azonban meglátásunk szerint a 75 vagy 100 bázispontos csökkentés a jelenlegi, még mindig pozitív hangulatban talán nem okozott volna túl nagy forintgyengülést, ellenben a gazdaság számára mindenképpen üdítő lett volna - zárul a gyorselemzés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!