3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mind az Európai Központi Bank, mind a Bank of England változatlanul hagyta az aktuális alapkamatot. Az euróövezetben 1 százalék, míg a briteknél fél százalék az irányadó kamatszint.

Mind az Európai Központi Bank, mind a Bank of England változatlanul hagyta az aktuális alapkamatot. Az euróövezetben 1 százalék, míg a briteknél fél százalék az irányadó kamatszint.

A várakozásoknak megfelelően egy százalékos szinten hagyta irányadó rátáját az Európai Központi Bank Kormányzótanácsa, amely továbbra is 1 százalék. Az EKB május 7-i döntésével vittel le 25 bázisponttal rekord mélyre, 1,00 százalékra irányadó refinanszírozási kamatminimumát. A piacok elsősorban a bank elnökének, Jean-Claude Trichet-nek a nyilatkozatát várják, amelyben a gazdasági folyamatokra utal, illetve az esetleges jövőbeni lépésekre lehet következtetni.


A várakozásoknak megfelelően a jelenlegi mélységi rekordszinten, fél százalékon hagyta irányadó kamatát csütörtöki ülésén a Bank of England. Az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság jegybankja március óta tartja érvényben a most változatlanul hagyott fél százalékos szintet. Az akkor végrehajtott fél százalékpontos csökkentés tavaly október óta a hatodik volt. A pénzügypolitikai enyhítési kurzus 5 százalékról indult, vagyis a brit központi alapkamat eddig 4,5 százalékponttal csökkent az őszi csúcsszintről.

Már a januári csökkentéssel kialakult akkori, 1,5 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt: az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban soha nem ment 2 százalék alá. A brit jegybank jóval borúlátóbb a hazai gazdasági kilátásokkal kapcsolatban, mint a kormány. A BoE múlt hónap közepén kiadott negyedéves inflációs jelentésének grafikus kimutatása arra utal, hogy a bank 4,5 százalékos, éves szintre számolt GDP-visszaeséssel számol az idei második negyedévben, és egyáltalán nem tartja biztosnak, hogy jövőre beindul a növekedés.


Mervyn King, a Bank of England kormányzója az inflációs jelentést ismertető londoni sajtótájékoztatón a következő tizenkét hónap kilátásairól azt mondta: nem több annak az esélye, hogy 2010 közepén a jelenleginél nagyobb lesz a brit gazdaság kibocsátása, mint annak, hogy kisebb, vagyis ugyanakkora a valószínűsége e távlatban a növekedésnek, mint a folytatódó visszaesésnek. Alistair Darling pénzügyminiszter a következő pénzügyi évre szóló, áprilisban ismertetett költségvetési tervezetében jövőre 1,25 százalékos, 2011-ben pedig már 3,5 százalékos brit GDP-növekedést valószínűsített.

Ezt független londoni elemzők már akkor erőteljes kétkedéssel fogadták. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) nevű vezető londoni gazdasági előrejelző ház a költségvetés beterjesztése után kiadott gyorselemzésében "hihetetlennek" minősítette Darling növekedési prognózisait. A cég legfrissebb előrejelzése szerint a brit hazai össztermék-érték 2009 egészében, reálértéken 4,5 százalékkal zuhan.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!