5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem kell felvállalni a szavazat-vesztő gazdaságpolitikai fordulatot, ugyanakkor a piacokat nyugtatja a tény, hogy ha annyira rosszra fordulna a helyzet, ott van egy esetleges védőháló, amit ki lehet húzni. A kettős kommunikáció pedig ennek menedzseléséről szól: kellő távolság a megállapodástól és a szakadástól is - derül ki a Raiffeisen heti összefoglalójából.

Csak tárgyalni, megállapodni már nem akarnak

Ha valakinek volt is kétsége afelől, hogy a kormány csak tárgyalni akar az EU-val és az IMF-fel, megegyezni esze ágában sincs, az a kétség a héten mind elszállhatott. Az a politikai színjáték ugyanis, amelyet a napokban láthattunk, pontosan erről szól: a tárgyalási fázis ideálisan komfortos a kormánynak. (lásd: Orbán: ezen az áron nem kell IMF-megállapodás, illetve Orbán Viktor: lesz IMF-megállapodás című cikkeinket). Nem kell felvállalni a szavazat-vesztő gazdaságpolitikai fordulatot, ugyanakkor a piacokat nyugtatja a tény, hogy ha annyira rosszra fordulna a helyzet, ott van egy esetleges védőháló, amit ki lehet húzni. A kettős kommunikáció pedig ennek menedzseléséről szól: kellő távolság a megállapodástól és a szakadástól is. Miután korábban a piac nagyon belelovalta magát abba, hogy mindenképpen lesz megállapodás, az eheti események esést hoztak, a forint immár közel 5 százalékkal gyengébb, mint augusztus közepén. A Raiffeisen elemzőinek véleménye szerint továbbra is törékeny és alulteljesítő lesz a deviza, ugyanakkor jelentős elszaladástól nem kell tartani.

Az inflációs kép javulásával nem érdemes számolni, a jövő héten megjelenő augusztusi számok számításaink szerint tovább növekvő árdinamikával fognak szolgálni. A CIB Bank elemzői szerint  augusztusban kismértékben tovább emelkedik a pénzromlás üteme. Az elemzői előrejelzések átlaga 5,9 százalék, saját várakozásaik pedig 6 százalék. A Raiffeisen szerint a gazdaságra pedig ráférne a serkentés: a pénteken megjelent részletes GDP adatokból jól kivehető, hogy a belföldi folyamatok húzzák vissza a teljesítményt. "A belföldi felhasználás 3,4 százalékkal csökkent, ezen belül leginkább a beruházások estek vissza. A beruházási döntésekben pedig sok más mellett szerepet játszik a kamatszint is. Felhasználói oldalon a nettó export tartja ilyen visszafogott szinten a gazdaság zsugorodását, 1,8 százalékkal emelte meg a GDP-t. Termelői oldalon pedig gyakorlatilag nem lehet pozitív hírt találni, még a korábban elsődleges motornak számító ipar is 0,7 százalékkal csökkent", írják.

Megtörtént a várt EKB kötvényvásárlás bejelentése

Csütörtökön bejelentette a Mario Draghi az EKB kötvény-vásárlási programját, vagy betűszóval OMT-t (Outright Monetary Transactions - Rendkívüli Monetáris Tranzakciók). Bár már jól körülhatárolták az előzetes értesülések, végül a piaci reakciók mégis kifejezetten pozitívak voltak: a tőzsdék és az euró emelkedett (a svájci frankkal szemben idei csúcsa közelében!), a periféria hozamai pedig sokat csökkentek (a portugál hozamok másfél éves mélypontra süllyedtek) - összegzik a hatásokat a Raiffeisen elemzők. Jelen állás szerint Portugália, Írország és Olaszország (ez utóbbi miatt nem kizárólagos kritérium az EFSF/ESM-program) piacain is beavatkozhat, és miután a levegőben lóg a spanyol segítség is, hamarosan várhatóan ott is. Arra számítanak az elemzők, hogy a piac hamar tesztelni fogja, hol vannak a határok, ezért az EKB-nak jelentős összegben kell majd interveniálni. Mindazonáltal a program sikerességét leginkább az egyes országok kormányai fogják tudni befolyásolni: ameddig haladnak a reform-folyamatok, az EKB tartani fogja magát a programhoz.

Az uniós színtérrel kapcsolatban a CIB Bank elemzése kitér arra is, hogy az a bizonyos labda már a kormányok térfelén pattog, amennyiben a német alkotmánybíróság szeptember 12-én áldását adja az ESM-re, a következő lépésnek annak kellene lennie, hogy Spanyolország hivatalosan is kéri a segítséget. "Optimális esetben egy azonnali kérés esetén az október közepi EU-csúcson születhetne döntés, és ezt követıen indulhatnának el a vásárlások. Kérdés azonban, hogy a spanyol kormány politikailag vállalhatónak tartja-e a feltételeket" - vélik a CIB elemzői.

Mi vár ránk jövő héten?

A már említett magyar augusztusi inflációs adat mellett az augusztus jegybanki kamatdöntés jegyzőkönyve is nyilvánosságra kerül, melyből kiderül a kamatcsökkentő döntés háttere is. Nemzetközi színtéren az egyik legfontosabb esemény a más szintén említett német alkotmánybírósági döntés az ESM-ről. "A döntés azért kiemelt jelentőségű, mert az EKB kötvényvásárlásainak egyik feltétele, hogy a tagországok aktiválják az európai mentőalapokat, ennek hiányában nem lehet szó arról, hogy a közös európai jegybank a másodlagos piacon vásárol állampapírokat. Egy esetleges negatív döntés akár pánikot is okozhat a piacon, szakértők szerint azonban nagyobb a valószínűsége annak, hogy „átmegy” a bíróságon az ügy" - derül ki a CIB elemzéséből.

Másik kiemelkedő, piacok által nagyon várt esemény a Fed nyíltpiaci bizottságának kétnapos ülése lesz, amelyet követően szerdán ismerhetjük meg a döntéseket - emelik ki az elemzők. "Összességében azt mondhatjuk, hogy komolyan a jövőbeli iránymutatás időhorizontjának kiterjesztése illetve a QE3 jöhet szóba. Miután az elmúlt időszakban megjelent makrogazdasági adatok nem jeleztek drasztikus romlást a reálgazdaságban, miközben az EKB is „megtette” azt a szívességet a Fed-nek, hogy bejelentéseivel javította a piaci hangulatot, valamivel nagyobb az esélye annak, hogy a QE3-at egyelőre vészhelyzetre tartalékolja a nyíltpiaci bizottság" - vélik a CIB szakemberei.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!