3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Napi másfél millió hordóval fog csökkenni novembertől az olajtermelés - erről döntöttek pénteken az OPEC tagországai bécsi ülésükön. A nemzetközi szervezet ezzel akarja elérni, hogy ne zuhanjon tovább a nyersanyag ára a nemzetközi piacokon, július óta ugyanis felére esett az olajár.

Várható volt, hogy az Olajexportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) pénteki ülésén a kitermelés csökkentéséről fog dönteni. Korábban akár hárommillió hordós visszavágást is elképzelhetőnek tartottak, az utolsó napokban azonban méár csak 1-2 millió hordós csökkentésről volt szó. Végül bejelentették a pénteki ülés után: novembertől napi másfél millió hordóval csökken a kitermelés.

Az utóbbi két évben nem volt példa arra, hogy valóban csökkenjen az olajtermelés mennyisége. Bár szeptemberben az OPEC már döntött egy 520 ezer hordós termeléscsökkentésről, de akkor jórészt inkább csak az addigi plusztermelést vágták vissza. A 11 OPEC-tagország eddig 28,8 millió hordó olajat termelt ki naponta, ez csökken a jövő hónaptól 27,3 millió hordóra.


A szaúdi olajminiszter az ülés után a Bloombergnek elmondta: gyors döntés született, mivel a nemzetközi szervezet meg akarja fékezni az olajár július óta tartó zuhanását. Július óta 57 százalékkal csökkent a nyersolaj hordónkénti ára, a pénteki döntés után újabb 7,1 százalékkal csökkent az árfolyam, ami valószínűleg annak tudható be, hogy sokan nagyobb termeléscsökkentésre számítottak.

Az elemzők szerint azért volt szükség arra, hogy az OPEC jelentős csökkentésről döntsön, mivel a gazdaság kilátásai rosszak, a várakozások szerint a recesszió miatt tovább csökken majd a kereslet az olaj iránt a világpiacon. A Nemzetközi Energiaügynökség október 10-én jelentette be, hogy a fejlett országokban idén 2,2 százalékkal csökkenhet a kereslet, a világon pedig mindössze 0,5 százalékos keresletemelkedés várható. Ez jórészt Kína és India fokozódó energiaéhségével magyarázható, azonban a jelek szerint a fejlett országok keresletcsökkenése ezt szinte teljesen ellensúlyozza.

Az OPEC elnöke szerint a döntés következtében biztosan emelkedni fognak az olajárak. A legnagyobb olajtermelő ország, Szaúd-Arábia 466 ezer hordóval csökkenti a napi kitermelést novembertől, míg Irán közel 200 ezer hordóval kevesebb olajat hoz felszínre, mint eddig.

A termelés csökkentését főleg Irán és Venezuela szorgalmazta, mivel mindkét ország az olajból szerzi bevételeinek többségét. A két tagállam már korábban kijelentette, hogy 100 dollár feletti olajárat tart elfogadhatónak, az utóbbi hetekben azonban 70 dollár környékére csökkent az árfolyam.

A katari olajminiszter a pénteki OPEC-ülés után azt nyilatkozta, hogy elképzelhető újabb kitermeléscsökkentés decemberben, mindez attól függ majd, hogy hogyan reagál az olajár a mostani döntésre. Mindez azt jelzi, hogy a nemzetközi szervezet elkötelezett az árzuhanás megállítása mellett, minden hajlandó megtenni annak érdekében.

Péntek délután a döntés után 64,68 dollárt ért egy hordó nyersolaj a nemzetközi piacokon, ez 3,16 dollárral volt a csütörtöki árfolyam alatt. Július közepén még 147,27 dollárba került egy hordó nyersolaj az árupiacokon, onnan indult meredek zuhanásnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!