7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A korábban várt 600 milliárd forintnál nagyobb csomagot jelentett be néhány hete a kormány, a piac azonban jelenleg még a konkrétumokat, a pontos ütemtervet várja - vélik a Quaestor elemzői. Szerintük a nagy nemzetközi hitelminősítők is kivárnak a nyári hónapokig, és csak utána nyilvánítanak majd véleményt a Széll Kálmán Tervről. Éppen ezért, ha őszig előállna a konkrétumokkal a kormány, akkor azzal még nem szenvedne csorbát a hitelessége - hangzott el a cég pénteki sajtóbeszélgetésén. Mfor.hu-tudósítás.

Az utóbbi hetekben az arab világ lázongásai és a Japánban történt földrengés növelték a kockázatokat a világgazdaságban, azonban a japán események hatása valószínűleg mérsékelt lesz. A Közel-Keleten pedig főleg az okozhatna problémát, ha a zavargások Szaúd-Arábiára vagy Iránra is átterjednének, az ugyanis jelentős hatással lehetne az olajárra.

Nyárra mondhatnak ítéletet a csomagról

A várt 600 milliárd körüli összeg helyett 2012-re 550, 2013-ra pedig 900 milliárdos csomagot jelentett be a kormány, ebben tekintetben a bejelentés felülmúlta a várakozásokat - vélik a Quaestor szakértői. "A piaci szereplőkkel együtt a pontos részleteket, valamint a felvázolt idei cselekvési tervhez hiányzó végrehajtási ütemtervet hiányoljuk leginkább" - teszik hozzá legfrissebb elemzésükben.

"Megítélésünk szerint, ha mindezeket őszig konkretizálja a kormány, akkor azzal a program hitelessége nem szenved csorbát. A csökkenő államadósság és ezzel mérséklődő kamatterhek hatása csak idővel érezteti hatását, ha a következő időszakban a program sokat változna, az is a sikerességbe vetett bizalmat gyengítheti meg" - hangzott el a pénteki sajtóbeszélgetésen.

Várhatóan a nagy nemzetközi hitelminősítők is kivárhatnak nyárig a Széll Kálmán Terv értékelésével - emelte ki Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője. Jelenleg hazánk besorolása mindhárom intézet - a Moody's, a Fitch és a Standard & Poor's - esetében is még éppen a befektetésre javasolt kategóriában van. "A reformok nyomán a nemzetgazdasági miniszter lehetségesnek tartja a 4-6 százalékos potenciális gazdasági növekedési ütem elérését, ami megítélésünk szerint igen optimista forgatókönyvet jelent." - szögezik le a cég elemzői. Szerintük a magyar növekedés addig tarthat, amíg a német konkjunktúra húzza.

A devizapiacon a Quaestor arra számít, hogy továbbra is a svájci frank és a japán jen lesznek az elsőszámú menekülődevizák, éppen ezért a frank ismételt erősödésére számít a cég. A forinttal szemben szerintük már áprilisra visszatérhet a 220-as árfolyam, majd az azt követő hónapokban sem lesz jelentős változás, csak kismértékben csúszhatunk vissza a lélektani szint alá.

Óvakodj a hazai tőzsdétől!

A hazai részvénypiac az utóbbi hónapokban nem tudott lépést tartani a nemzetközi indexekkel, a magánnyugdíj-pénztári rendszer átalakítása a forgalom csökkenésén keresztül negatívan hatott a hazai piac teljesítményére - emelik ki az elemzők. Tavaly június óta a régiós versenytársakkal összevetve jelentős lemaradást könyvelt el a hazai mutató. Az elmúlt kilenc hónap során a cseh PX index 10,6 százalékot, a lengyel WIG20 index 19,5 százalékot, míg a BUX index mindössze 5,5 százalékot tudott emelkedni. A lemaradó árfolyamok mellett a forgalom is csökkenő tendenciát mutat. A BÉT februári forgalma az előző évi értékkel összevetve 13 százalékkal csökkent, míg a kötésszám 18 százalékkal esett vissza.

A fentiek miatt a Quaestor szerint a hazai piacon csak a négy nagy papírral érdemes kereskedni, a likviditás csökkenése miatt ugyanis csak bennük maradt érdemi forgalom. A négy nagy társaság összesített profitja 2010 negyedik negyedévében nem tudott emelkedni, az ágazati különadók jelentős negatív tényezőként szerepeltek a vállalatok kimutatásiban. Az összesített eredmények a harmadik negyedéves 111,5 milliárd forintról 91,5 milliárd forintra estek vissza. A részvénypiaci forgalom visszaesése, és a kormány reformintézkedéseinek megvalósítási kockázata a hazai papírok árazási szintjeiben is megjelent, a régiós börzékkel összevetve a hazai piac továbbra is a legkockázatosabbnak számít. A BUX index esetében az egy évre előremutató P/E mutatóból számolt elvárt megtérülési ráta 9,8 százalék, a lengyel WIG20 index esetében 9,2 százalék, míg a cseh PX index esetében 9 százalék.

Számszerűsítve: a Molt 26 200 forintos célár mellett vételre javasolják az elemzők, az OTP esetében viszont eladás az ajánlás és csak 4100 forintos árfolyamot éreznek reálisnak. "Miután a következő támpont a Széll Kálmán terv megvalósulása a magyar kockázati minősítés tekintetében, ezért a vele kapcsolatos hírek várhatóan spekulációt indíthatnak majd el a bankrészvények piacán. Emellett a kilátásba helyezett ismételt osztalékfizetés hathat az árfolyamra. Az árfolyam érzékenyen reagál az európai adósságprobléma rezdüléseire is, melyek továbbra is napirenden vannak" - indokolják a pesszimizmust.

A Richtert jelenleg tartásra javasolják a szakemberek 41 250 forintos célár mellett, szerintük a gyógyszerkassza kiadásainak csökkentése szinte biztosan érdemi profitcsökkenést hoz a cég számára. A másik gyógyszergyártó, az Egis 21 450 forintos célár mellett szerepel az elemzésben, míg a Magyar Telekom 610 forintot érhet, ezért jelenleg tartásra ajánlják.

Megúszhatjuk Japánt


Hónapok óta a jegybankok által a piacokra pumpált pénz visszavonása és a kamatemelések jelentik a legnagyobb kockázatot világszerte, a többletlikviditás táplálja az élelmiszer- és energiaárakat. Részben ennek köszönhetők az arab világban kirobbant zavargások is, hiszen ezeket nem politikai motiváció, hanem a szegénység vezette a magasba szökött élelmiszerárak miatt.

"A japán földrengés után egyelőre nagy a bizonytalanság a károkat és a lehetséges hatásokat illetően. A katasztrófa világgazdasági hatása mérsékelt lehet, a becslések szerint 0,2-0,5 százalékkal vetheti vissza a növekedést" - mondta a pénteki sajtóbeszélgetésen Háda Bálint. A Quaestor vezető elemzője szerint elsősorban a japán autógyártásban és a finommechanikában lehetnek fennakadások. Mivel Japán  a világ harmadik legnagyobb olajimportőre és a finomítói kapacitások nagyjából 20 százaléka kiesett, így az olaj árában elképzelhető egy kisebb korrekció az utóbbi hónapok emelkedés után.

Japánban jelenleg öt évre becsülik a teljes helyreállítási folyamatot, a Quaestor szakembere szerint ebben az időszakban a nyersanyagok iránti kereslet (acél, réz) növekedése lesz jellemző, az atomenergiával kapcsolatos problémák pedig ismét a hagyományos energiaforrások, így elsősorban az olaj felé fordítják a keresletet, illetve megélénkülhet az érdeklődés az alternatív energiaforrások felhasználása iránt is.

"Az adósságproblémák a világban nem múltak el, csak talán háttérbe kerültek a fenti két történés miatt. Ez elsősorban Portugália példáján figyelhető meg, de az Egyesült Államokban is időzített bombaként ketyeg az adósság. Ez akár már az idei évben problémákat okozhat a tengerentúlon" - figyelmeztet Háda Bálint. Európában szerinte azért van nehéz helyzetben az EKB, mert egy esetleges kamatemelés nem egyformán hat majd az egyes tagállamokra. "Kicsit sarkítva azt mondhatjuk, hogy jelenleg Angela Merkel kezében van, hogy egyben tudja-e tartani az Európai Uniót és az eurózónát" - véli az elemző.

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!