4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt egy negyedév elképesztő mészárlást hozott a nyersanyagpiacon - olvasható a Concorde elemzésében. A főbb nyersanyagok árából képzett CRB nyersanyagpiaci index lényegében a 2003-as szintjére, azaz az elmúlt időkben sokat emlegetett nyersanyagpiaci bikapiac kezdetére esett vissza, ez egyben nem meglepő módon kapcsolódik a részvénypiacok mozgásához is, hiszen jól mutatja a globális konjunktúra alakulásával kapcsolatos tényeket és várakozásokat.

Az elemzők a nyersanyagárak további zuhanására számítanak a közeljövőben, ezt jelzi a CRB index zuhanása az utóbbi hetekben, mivel ez a mutató általában a várakozásokat jelzi - olvasható a Concorde hétfőn kiadott elemzésében. A világgazdaság lassulása egyértelműen hatással van a nyersanyagpiacra, szinte mindenki a kereslet visszaesésére számít.

Még durvább az ún. Baltic Dry index alakulása is, amely nem más, mint a különböző nagy tömegű, szilárd anyagok tengeri szállítási díjaiból képzett kompozit index. Ez az elmúlt 20 év legalacsonyabb szintjére esett vissza, eszerint tehát ma nominálisan nézve is olcsóbb tengeren szállítani, mint a fenti időszakban bármikor. Ez tehát a szállítási aktivitás brutális visszaesését, egyben nem túl meglepő módon a globális konjunktúra kifulladását jelenti.


A nyáron még 200 dolláros olajárat vizionáló Goldman Sachs szerint a mostani helyzetben nem zárható ki a nyersanyagárak tovább jelentős esése sem. Ha túllépünk a klasszikus elemzői "beállunk szélirányba" gyakorlaton, ez akkor is jól mutatja a piaci hangulatot, jelenleg mind a kitermelők, mind pedig az elemzők nagyon pesszimisták. A brazil Vale - a világ legnagyobb vasérctermelője - szerint "nagyon hosszú és mély" recessziónak nézünk elébe.

A nyersanyagok és a kapcsolt részvények legnagyobb vásárlói pont azok a hedge-fundok voltak, akik jelenleg szinte mindent, ami él és mozog, likvidálnak, részben a pénzkivonásoktól való félelem, részben pedig az őket finanszírozó bankok tőkeáttétel-csökentési kényszere miatt. Ez a folyamat még ma is tart.

A nagy nyersanyagpiaci emelkedés összefüggött természetesen a dollár gyengülésével is, az egyik kedvelt játék volt a gyengülő dollárra megvesszük a nyersanyagokat típusú spekuláció. A dollár egy globális válsághelyzetben eddig mindig menedékként szolgált (ezt jól láthatjuk, ha megnézzük a világ szinte összes devizájának grafikonját, a jent és a kínai jüant kivéve), ez pedig negatívan hat a nyersanyagok árára is, azaz a világ jelenleg a gazdasági visszaesés - nyersanyagáresés - dollárgyengülés háromszögében él.

Mi történik - mi várható?

A globális konjunktúra feltámadása rövid távon nehezen elképzelhető. Ugyanakkor ma naponta többször olvasni olyan híreket, melyek a legmagasabb határköltségű, azaz legkevésbé profitábilis bányák bezárásáról, termeléscsökkentésről szólnak. Ezek eredőjét nehéz megbecsülni, mindenesetre az látszik, hogy a kitermelők gyorsan reagálnak. Ennek alapján a kereslet ismételt növekedése esetén könnyen elpattanhatnak az árak, hiszen a kínálat nem tud majd rögtön reagálni, egy bányát nem lehet néhány nap alatt beindítani, bár - hangsúlyozzuk, hogy a reál - ipari, fogyasztói kereslet emelkedése még abszolút nem látszik.

Mindezek mellé a globális pénzjegynyomdák, azaz a jegybankok folyamatosan termelik a pénzt, lényegében korlátlan likviditást teremtve. Ez normál esetben áremelkedést kellene, hogy okozzon a különböző eszközpiacokon, a mostani azonban távolról sem az, a teremtett pénz nem jut túl a bankrendszeren, az eddigi vevők, főként a hedge-fundok pedig még az eladói oldalon állnak.

Ezek alapján igen nehéz megjósolni, hogy mikor indulnak el ismét felfelé a nyersanyagpiacok, azonban a mostani elképesztően túladott helyzetben egy rövid távú emelkedés könnyen elképzelhető. Tartósabb emelkedéshez a globális konjunktúra élénkülésének jeleire és/vagy (ezzel összefüggésben) a dollár ismételt gyengülésére lenne szükség.

CRB index:


Forrás: Concorde

Baltic Dry


Forrás: Concorde

Euró/dollár


Forrás: Concorde

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!