3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyugdíjpénztárak teljesítményét hosszú távon érdemes vizsgálni; az első félévi hozamadatok nem attraktívak, a pénztárak azonban az elmúlt évek átlagában reálhozamot értek el, tehát hosszú távon szemlélve nem csak megőrizték, hanem gyarapították is a pénztártagok vagyonát - hangsúlyozták a Stabilitás Pénztárszövetség keddi sajtóbeszélgetésén az ágazat képviselői.

A pénztárak az elmúlt években tudatosan törekedtek az alternatív befektetési lehetőségek intenzívebb kihasználására, felvállalva az ezzel járó nagyobb kockázatot, ami hosszabb távon magasabb hozam elérését teszi lehetővé. A magánnyugdíjpénztárak számára az idén lehetővé vált, a jövő évtől pedig kötelező lesz a választható portfólió bevezetése: az öt éven belül nyugdíjba menőknek a legfeljebb tíz százalékos részvényarányt tartalmazó "klasszikus" portfólió, akiknek a nyugdíjazásig 15 évnél kevesebb van hátra, a 10-40 százalék közötti részvényarányú "kiegyensúlyozott" csomag, a fiataloknak pedig a negyven százalék feletti részvényarányú "növekedési" portfólió ajánlott.

Holtzer Péter, a Nyugdíj és Időskor Kerekasztal elnöke emlékeztetett: a nyugdíjreform célja a kockázatok megosztása volt. A tb nyugdíj attól függ, hogy milyen az ország helyzete; a magánkassza azonban külföldön is befektethet, így megosztja a kockázatokat. Az elmúlt tíz évi reálhozam (átlagosan évi 3 százalék) a szakértő értékelése szerint nagyon sovány a várakozásokhoz képest. A nyugdíjkasszák története szerinte most kezdődik a választható portfólió bevezetésével; most van esély arra, hogy diverzifikált portfóliók alakuljanak ki és a magyarországi kitettség csökkenjen - jelentette ki.

Nagy Csaba, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke elmondta: a portfóliók átrendeződése azt eredményezte, hogy a korábbi szintekhez képest megnőtt a részvény- és devizakitettség, csökkent az alacsony kockázatú eszközök súlya. Ennek hatása, hogy gyakoribbá válnak a hozamingadozások mind negatív, mind pozitív irányban. Az árfolyamingadozás azonban a befektetési időtáv növekedésével fokozatosan csökken.

A nyugdíjpénztári hozamokat megfelelő időtávon érdemes mérni - hangsúlyozta Hamecz István, az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója. Rámutatott: a dinamikus portfóliók hosszú távon sokkal jobban teljesítenek, mint a konzervatívak, s azoknak, akik ezeken most rövid távú veszteséget szenvedtek el, még több évtizedes befektetési periódusuk van.

Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára szerint a jelenlegi tőkepiaci körülmények között nem volt olyan befektetési stratégia, eszközkategória, vagy portfólió-kezelési mód, amely teljesen kivédhette volna a negatív tőkepiaci változások hatását, a veszteségeket rövidtávon csak optimalizálni lehetett.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!