4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai piac egyelőre kivár, a hét elején a nemzetközi történések mozgathatják a magyar tőzsdét.

Miközben Mortimer ugrásra kész, a Béten inkább kivárás jellemző. A két meghatározó papír, a Mol és az OTP árát fel vagy lehúzó szereplők fognak irányt adni az egész piacnak. Ha megyünk fel, akkor borítékolható, hogy a small capek iránt is lesz kereslet, viszont ha lefordul a piac egy-egy kisebb papír látványosan bezuhanhat.

Az indexben a 29600-as szint jelenthet támaszt, ha törik, akkor gyoran benne lehet a piacban egy 29200-29300 körül szintig való esés. Felfele a 30 ezer pont jelenthet ellenállás.

A Mol szokás szerint vette saját részvényét, igaz pénteken viszonylag szerény, 155.133 darabos mennyiséget.


A nap fontos híre lesz a Monetáris Tanács kamatdöntése, amellyel kapcsolatban megosztott a piac véleménye: 25 bázispontos kamatcsökkentést és változatlan szintű kamatot egyaránt várnak az elemzők.

A nyitást követően nagyjából a pénteki szinten vannak az árak, a Mol kb. 200 forintos sávban ugrál, ami némi színt visz a kereskedésbe, miközben az elmúlt heteknél jóval kisebbnek tűnik az első negyedórát követően a forgalom. Az index +20 és -100 pont között cikázik, de inkább irány nélkülinek lehetne jellemezni a kereskedést.

Update 1

Háromnegyed óra kereskedés után az index az emlegetett 29600-as szintig esett. A bátrabbak itt rövid stoppal adhatnak egy esélyt a Mol-OTP párosnak. A lutri a szituációba, hogy a Mol esése miatt került 200 ponttal lentebb az index, ám ha Mosonyi György bajsza megremeg és kiadja a vételi utasítást, a jelenlegi gyenge forgalom mellett könnyen vissza tudják nyomni 29 ezer forint fölé az olajpapírt.

Más kérdés, hogy ha az OTP-t is elkezdik adni, akkor jöhet a Szent Stoploss. Kisebb esés jöhet, de a 10700 körüli szint elég erős támasznak tűnik. Az esés mellett szólhat ugyanakkor, hogy a tengerentúlon a kiskereskedelem mellett épp a pénzügyi szektor az ami lehúzta az amerikai indexeket.

Update 2

Fogalmazzunk úgy, hogy egyszer nekünk is lehet szerencsénk, a jelzett reggeli szintről szépen visszapattant a tőzsde.


Hát durva lett a zárószakasz, a napközbeni 100-120 pont után a vége 30118.12 +327.37 (+1.10%), ami mellesleg történelmi rekord. Igaz a forgalom csupán 27 milliárd forint volt. A hirtelen jött vásárlókedv mögött az amerikai piacok optmista kezdése állhat. A pénteki pánikon túllépve a felvásárlási hírek (ABM Amro bekebelezése), illetve a Schering-Plough és a Merck & Co. vártnál jobb eredménye adott lendületet a tengerentúlon.

Hogy aztán a Mol és az OTP nap végi felrántása mögött esetleg valami "korán ébredő befektető" (vö. bennfentes infóval való visszaélés ) vagy a napközben nyitott shortokat bénán záró befektetők állnak, az holnapra kiderül.

Mindenesetre az index mellett az OTP is történelmi csúcson zárt, a végén 10939 forint lett (+133 forint, +1,23%). A Mol záróértéke 29640 (+485 forint, +1,66%). Hasonlóan pozitív volt a két gyógyszerpapír napja is, míg a Richter 38545-ön (+1,45%) zárt, addig az Egis 23890 (+1,66%) lett. Érdekes megjegyezni, hogy mindkét részvény immár az előző negyedéves gyorsjelentés előtti szintjét meghaladó értéken áll. Kérdéses, milyen lesz a mostani félévük (bár a RG talán már a jövő héten jelent), de szerény véleményünk szerint meglehetősen dinamikus növekedést kellene felmutatni a papíroknak, hogy indukolt legyen az irántuk tanúsított optimizmus.
A sorból a MTelekom lógott ki, amely szégyenszemre 1 százalékkos mínusszal zárt.
A small capek közül a Synergon volt a kedvenc, amely közel négy százalékot ugrott, és 1835-ön zárt.

A forint némileg nyugodtabb napot zárt. Az elmúlt héten megszokott szűk tartományban alakult az euró árfolyama a hétfői kereskedés során a budapesti bankközi devizapiacon. Délután négy órakor 245,90/246,00 forint volt az árfolyam a péntek délutáni 245,55/65 és a hétfő reggeli 245,45/55 után. A kereskedés szélső értéke 245,40, illetve 246,00 forint volt.

A forint így 12,89 százalékra került a sáv közepétől az erős oldalon; pénteki értéke 13,02 százalék volt. A sávközéptől való eltérés szélső értéke júliusban 13,08 illetve 12,54 százalék volt, az elmúlt napok árfolyamalakulása még ezeket a határokat sem közelítette. A dollár árfolyama sem változott jelentős mértékben, gyakorlatilag változatlan maradt: reggeli minimális gyengülését később hasonló mértékű szilárdulás követte; a dollárt 177,90/178,00 forinton jegyezték a pénteki délutáni 177,85/95, illetve a reggeli 177,50/60 forint után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!